Aktualności

Największą wartością jest zachowanie miejsc pracy

Jako finansista i bankowiec wiem jedno, że sytuacja finansowa Kompanii Węglowej jest bardzo, bardzo trudna i nie ma czasu na dogłębne, wielotygodniowe negocjacje – podkreśla w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl minister WOJCIECH KOWALCZYK, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Wyróżnienia: Diamentowe Laury dla prezydenta RP

17 stycznia poznamy nagrodzonych w XXIII edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczone zostaną Diamentowe, Kryształowe, Platynowe oraz Złote Laury.

Protesty: energetycy poprą górników?

Janusz Śniadecki - przewodniczący Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków popiera górnicze protesty i zapowiada, że energetycy staną ramię z górnikami, by bronić miejsc pracy – poinformował portal górniczy nettg.pl Związek Zawodowy Górników w Polsce powołując się na rozmowę Śniadeckiego z dwutygodnikiem Górnik,

Konta emerytalne w Polsce są mało popularne

Polacy niechętnie odkładają dodatkowe pieniądze na emeryturę. Większość służących temu celowi kont w programach emerytalnych była w zeszłym roku nieaktywna. To oznacza, że nie wpłacano tam dodatkowych środków. I to mimo że zyski z tych inwestycji w przeciwieństwie do pozostałych produktów są do określonego limitu nieopodatkowane lub opodatkowane ryczałtowo. Jedynym minusem jest to, że na te zyski trzeba będzie poczekać.

W ramach programu leniency*

Od 18 stycznia będą obowiązywały kary dla osób fizycznych czy zarządzających przedsiębiorstwem za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję. Przedsiębiorcy, którzy przed tym terminem dobrowolnie ujawnią swój udział w zmowie cenowej czy innym porozumieniu, mogą liczyć na niższe kary.

Carbon: ceny EUA na najwyższym poziomie...

Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym uprawnienia EUA zyskały na wartości. Cena zanotowana 24 grudnia 2014 r. była najwyższą od października 2012 r. W ciągu miesiąca wartość jednostek EUA kształtowała się w przedziale 6,55-7,30 euro.

Górnictwo: spotkanie zespołu w Kancelarii Premiera

Przed godz. 11 (w piątek, 9 stycznia) rozpoczęło się spotkanie premier Ewy Kopacz z pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa oraz ministrami skarbu i pracy - poinformowała rzeczniczka rządu Iwona Sulik. Ma ono dotyczyć m.in. programu naprawczego dla Kompanii Węglowej.Premier zleciła ponadto przygotowanie programu odbudowy Śląska. Chodzi o działania, dzięki

Chorzów: WOŚP w otoczeniu zrewitalizowanych terenów

W najbliższą niedzielę (11 stycznia) po raz 23. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał akcji, jak co roku, rozegra się w wielu miastach w Polsce (i nie tylko).Na Śląsku główne atrakcje związane z akcją WOŚP czekać będą w Chorzowie. Oberschlesien, Sebastian Riedel i Cree oraz Another Pink Floyd - to zespoły, które zagrają na tegorocznym śląskim finale na

Górnictwo: premier zwołała posiedzenie zespołu

Premier Ewa Kopacz zwołała na piątek na godz. 10 posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa oraz ministrów skarbu i pracy - poinformowała rzeczniczka rządu Iwona Sulik.- Na godz. 10 pani premier zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego po to, by rozmawiać nie tylko z

Motoryzacja: dobry rok dla sprzedawców nowych aut

W 2014 r. w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 372,6 tys. nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych, czyli o 12 proc. więcej niż w 2013 r. To był najlepszy dla sprzedawców nowych aut rok od początku dekady - czytamy w Gazecie Wyborczej.Wpływ na to miały m.in. zeszłoroczne ulgi podatkowe, szczególnie korzystne dla nabywców luksusowych aut tzw. klasy

Rynek: koniec ekspansji dyskontów

W tym roku zapowiada się znacznie wolniejszy przyrost sklepów sieci dyskontowych oraz spadek dynamiki ich obrotów - wynika z danych Euromonitor International, które publikuje Rzeczpospolita.W ostatnich latach na polskim rynku prym wiodły Aldi, Lidl, Netto oraz Biedronka. Takich dyskontów było tylko ponad 3,6 tys. na ogólną liczbę 137,7 tys. placówek

Protesty: do górników mają dołączyć inne branże

W tej chwili już ok. 1300 górników Kompanii Węglowej pozostając pod ziemią protestuje przeciw przedstawionemu przez rząd planowi naprawczemu dla spółki – wynika z informacji przekazanych w piątek (9 stycznia) rano dziennikarzom przez szefa górniczej Solidarności Jarosława Grzesika.Podczas krótkiego briefingu prasowego pod kopalnią Bobrek-Centrum

Zaslepka

Mocne wzrosty w USA

Czwartkowa (8 stycznia) sesja na Wall Steet przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji. Dobre nastroje na rynku to efekt oczekiwań, że już niedługo EBC zwiększy program stymulacyjny, a amerykański Fed jeszcze przez kilka miesięcy nie podniesie stóp procentowych.Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,84 proc., do 17.907,87 pkt.S&P 500 zyskał 1,79

Zaslepka

Włoszczowa: radni rezygnują z planów budowy ciepłowni

Radni Włoszczowy (świętokrzyskie) zrezygnowali z planów budowy miejskiej ciepłowni. Ciepło do ok. 20 proc. mieszkańców miasta nadal będzie dostarczane z kotłowni działającej przy zakładach Stolbud.Jeszcze we wrześniu ub.r. radni poprzedniej kadencji w uchwale wyznaczającej burmistrzowi kierunek działań w sprawie dostarczenia ciepła opowiedzieli się za budową we

Górnictwo: co z Bytomiem, co z Brzeszczami?

Wszystkie cztery kopalnie, których likwidację w swoim planie dla Kompanii Węglowej zapowiedział rząd, to zakłady o wieloletniej historii. Działają w bardzo różnym otoczeniu - ich likwidacja może być szczególnie dotkliwa w niezamożnym Bytomiu czy niewielkich Brzeszczach.Według danych przyjętego w środę rządowego planu naprawczego, wszystkie przeznaczone do

Górnictwo: w piątek masówki w kopalniach Kompanii

W piątek (9 stycznia) w kopalniach Kompanii Węglowej odbędą się masówki informacyjne dla załóg związane z sytuacją w spółce po ogłoszeniu programu restrukturyzacyjnego górnictwa i akcją protestacyjno-strajkową – poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność.Przypomnijmy, że program został przyjęty w środę (7

Górnictwo: politycy przed bramą kopalni

Politycy PiS Beata Szydło i Andrzej Duda w czwartek (8 stycznia) przed bramą przeznaczonej do zamknięcia kopalni Brzeszcze (małopolskie) mówili, że rząd niszczy miejsca pracy i szuka rozwiązań, które godzą w polską gospodarkę. Stanowczo sprzeciwili się likwidacji kopalń.- Chcemy jasno powiedzieć PO i PSL: wszystko co wy pozamykacie, my otworzymy, bo postawimy na

Energetyka: minister skarbu o konsolidacji branży

Kończymy prace analityczne nad wyborem optymalnej ścieżki konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego, przedstawimy ją do końca stycznia - napisał w czwartkowym (8 stycznia) stanowisku minister skarbu Włodzimierz Karpiński.Informację ministra skarbu na ten temat zapowiedziała na środowej konferencji prasowej premier Ewa Kopacz.Karpiński zaznaczył, że "przyszłość energii

Zaslepka

Złoty lekko się umocnił

Czwartkowa (8 stycznia) sesja na rynku złotego przebiegła dość spokojnie, dobre nastroje światowych giełdach poprawiły nastawienie inwestorów do walut krajów wschodzących. Złotówka, co prawda nieznacznie, umocniła się do euro.- Nieznaczne umocnienie złotego pozwoliło znaleźć się ponownie poniżej okolic 4.30 na parze EURPLN, która w najbliższych dniach

Zaslepka

WIG20 na zamknięciu wzrósł

WIG20 na zamknięciu czwartkowej (8 stycznia) sesji wzrósł o 2,34 proc. do 2361,48 pkt, a WIG30 wzrósł o 2,29 proc. do 2544,21 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 232 spółek, 118 spadł, a 44 nie zmienił się.WIG wzrósł o 2,03 proc. i wyniósł 52391,0 pkt, mWIG40 wzrósł o 1,76 proc. do 3553,74 pkt, a WIGdiv wzrósł o 1,76

Śląskie: wojewoda apeluje o rozwagę do górników

O rozwagę i zrozumienie niezwykle trudnej sytuacji Kompanii Węglowej - zaapelował w czwartek do załóg górniczych wojewoda śląski Piotr Litwa. Zadeklarował zaangażowanie w rozwiązanie problemów górnictwa jako mediator.Rząd przyjął w środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki

1417172465 kowalczyk wojciech

Górnictwo: związkowcy nie przyjadą, minister żałuje

Bardzo żałuję, z mojej strony cały czas deklaruję chęć rozmowy i dialogu - powiedział dziennikarzom pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, w reakcji na decyzję związkowców, którzy nie przyjadą na planowane w piątek (9 stycznia) spotkanie.- Jestem cały czas gotowy do rozmowy, nie tylko w Warszawie, również na Śląsku.