Aktualności

Górnictwo: Ruch Autonomii Śląska o planie naprawczym

Zarządu Głównego Ruchu Autonomii Śląska przeslał do redakcji portalu nettg.pl oświadczenie w sprawie "planu naprawczego górnictwa". Czytamy w nim:"Dnia 7 stycznia rząd pani premier Ewy Kopacz zatwierdził tzw. program naprawy górnictwa. Dokument został przygotowany bez jakichkolwiek konsultacji ze stroną samorządową oraz społeczną. Wpisuje się to w

Zaslepka

Świętokrzyskie: sztolnie dawnej kopalni dla turystów

Podróż przez wnętrze góry Miedzianka sztolniami dawnej kopalni ma być nową atrakcją turystyczną gminy Chęciny (woj. świętokrzyskie). Atrakcja ma być przygotowana m.in. przez chęciński samorząd i krakowską Akademię Górniczo Hutniczą.Jak powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski, na początku lutego zostanie podpisana umowa z członkami konsorcjum,

Karpiński: rozbudowa Elektrowni Opole realizowana terminowo

Projekt rozbudowy Elektrowni Opole, który trwa od roku, realizowany jest terminowo. Część prac jest wykonywana nawet przed czasem - zapewnił podczas sobotniej wizyty na placu budowy elektrowni w Brzeziu pod Opolem minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.Karpiński na konferencji prasowej zapewnił, że inwestycja realizowana w formule "projektuj i buduj", realizowana

1420906959 murray river tumblerridgernews com

Kanada: projektowana kopalnia dwukrotnie droższa?

Kompania HD Mining z Vancouver, która wzbudziła w 2012 r. ogromne kontrowersje, ujawniając, że ma zamiar wynająć do pracy setki Chińczyków w projektowanej kopalni węgla Murray River w prowincji Komumbia Brytyjska, znowu wraca na pierwsze strony gazet w Kanadzie - donosi mining.com.

Dyskusję o programie dla Kompanii trzeba zacząć od nowa

Bardzo wiele zależy od tego, jakim efektem zakończy się dzisiejsze spotkanie – mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności.

Górnictwo: samorządowcy krytycznie o wdrożeniu programu

Nie kwestionujemy, że program jest konieczny, ale zupełnie nie akceptujemy sposobu w jaki jest wdrażany i w jaki my oraz strona społeczna jesteśmy informowani o jego założeniach. Prowadzi to do niepotrzebnych napięć, a tak trudna sytuacja powinna być przeprowadzona w warunkach spokoju społecznego. Teraz o ten spokój będzie trudno – powiedział Zygmunt Frankiewicz.

Górnictwo: rozpoczęły się rozmowy związkowców z rządem

Kilka minut po piętnastej, w sobotę 10 stycznia, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęły się rozmowy górniczych związkowców z przedstawicielami rządu. Spotkanie ma dotyczyć planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

Górnictwo: prezdent Komorowski oczekuje wyjaśnień od premier

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski - na prośbę prezydenta Bronisława Komorowskiego - zwrócił się do premier Ewy Kopacz o wskazanie osoby, która w trybie pilnym przedstawi stanowisko rządu dot. programu naprawczego w górnictwie - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek.

1407945837 premier zwiazkowcy 01

Górnictwo: związki piszą do Tuska

 Górnicze związki zawodowe wystosowały list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, domagając się pomocy dla polskiego sektora węglowego. W sobotę w Katowicach na temat naprawy branży związkowcy będą rozmawiać z przedstawicielami rządu."W naszej ocenie do ratowania polskiego sektora węglowego i miejsc pracy w polskiej gospodarce należy wykorzystać

Górnictwo: rządowa delegacja przyjechała na Śląsk

Wczesnym popołudniem w sobotę (10 stycznia) w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęło się spotkanie delegacji rządowej z samorządowcami z gmin, na terenie których znajdują się kopalnie, których likwidację zakłada plan naprawczy dla Kompanii Węglowej.Przedstawiciele rządu, w tym pełnomocnik ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk,

Zaslepka

Bezwzględność spojrzenia

Dwóch przyjaciół rozmawia o kolędzie. Jeden pyta drugiego:– Ile dajesz, jak przychodzą po kolędzie?Ten odpowiada:– Jakieś trzy sekundy, później puszczam psa...

1330591490 ecik mini

Hanysy i gorole, łączcie się w uśmiechu!

W NOWY ROK POSTAWMY ŚMIAŁY KROK !Ciągle jeszcze tkwimy po uszy w tzw. czasie świąteczno-noworocznym, bo czego jak czego, ale świętowania w Polsce nigdy za wiele. Choć są pewnie i tacy, którzy mają już serdecznie dosyć w telewizji ciągłych powtórek Kevina i sylwestrowych koncertów z zadekretowaną wesołością, zaśpiewów o Santa Clausie w radiach

Ruda Śl.: akcja protestacyjna na powierzchni

Na godz. 11:45 w sobotę (10 stycznia) zaplanowano akcję, która ma nagłośnić problem, z którym zetknęli się pracownicy powierzchni kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej, która wg planu naprawczego Kompanii Węglowej ma zostać zamknięta.Podobnie jak górnicy, ok. 200 osób zatrudnionych na powierzchni (w tym administracja) w piątek po południu

Bez węgla nie będzie rozwoju

- Miniony rok był dla polskiego górnictwa węgla kamiennego okresem narastania kryzysu. Spadały ceny węgla energetycznego i koksowego, a wraz z nimi popyt na surowiec - zauważa Jacek Korski: Dotyczy to wszystkich naszych spółek. Jednak kryzys w Kompanii Węglowej rozpoczął się już znacznie wcześniej, bo jesienią 2012 r. Powstał wówczas raport firmy Roald-Berger.

Być albo nie być polskiego górnictwa

Początek roku 2015 to dla górnictwa być albo nie być. To dotyczy wszystkich górników całego świata - stwierdza Paweł Smoleń, prezydent EURACOAL, partner Deloitte Consulting.

Górnictwo: związkowcy spotkają się z rządem

W sobotę po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ma dojść do spotkania delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęconego sytuacji w branży - poinformowała strona związkowa.Negocjacje mają dotyczyć planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń KW, co

Stracony rok

– Miniony rok to dla polskiego górnictwa rok zły i stracony. Na rynkach węglowych panowała dekoniunktura. Przychody spółek węglowych były coraz niższe, a straty wyraźnie zwyżkowały - stwierdza Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej: - W efekcie mamy do czynienia z ustawiczną groźbą utraty płynności finansowej spółek i

Branża na równi pochyłej

Górnictwo na równi pochyłej - takim zwrotem można scharakteryzować wyniki górnictwa po 11 miesiącach 2014. Z podsumowania katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że niższe było nie tylko wydobycie, ale też sprzedaż, drastycznie spadły ceny węgla, przy kopalniach rosły olbrzymie zwały, a spółki notowały ujemne wyniki finansowe -

Górnictwo: związkowcy - protest kontynuuje 2000 górników

W czterech kopalniach Kompanii Węglowej, które według rządu mają być zlikwidowane, w sobotę rano protest pod ziemią i na powierzchni kontynuuje około 2 tys. osób - podali związkowcy.

Zaslepka

Opole: nagrody dla komisarz i ministra

Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska odebrała w piątek (9 stycznia) w Opolu nagrodę specjalną Opolskiej Izby Gospodarczej - Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego. Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński dostał z kolei Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji.Opolski Orzeł Księcia Jana Dobrego - nagroda specjalna Izby - wręczony został po raz pierwszy w historii.

1332754567 zmijewski krzysztof newseria

Zaangażowanie energetyki w górnictwo może oznaczać droższą energię

Węgiel ze Śląska generalnie jest drogi i mimo planów ograniczania kosztów, wejście sektora energetycznego w górnictwo oznacza wzrost cen energii - uważają eksperci. Takie zaangażowanie energetyki przewiduje przyjęty przez rząd program naprawy Kompanii Węglowej.Program przewiduje m.in. likwidację 4 najbardziej nierentownych kopalń KW oraz utworzenie spółki

Karpiński: decyzja ws. polityki energetycznej na przełomie 2017/2018 r.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek (9 stycznia) uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej, zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.Karpiński tłumaczył, że obecnie rządowy program dot. polityki energetycznej,