Katowice: w WUG o turystyce w dawnych kopalniach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Podziemne wyrobiska nigdy nie będą takimi samymi obiektami muzealnymi czy sanatoryjnymi jak te znajdujące się na powierzchni

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bezpłatne doradztwo i opiniowanie, pomoc merytoryczna i uniknięcie opodatkowania podziemnych wyrobisk, prawo do użytkowania i możliwość pozyskiwania środków unijnych na rozwój działalności. To tylko niektóre z korzyści wynikające z nowelizacji ustawy Prawa górniczego i geologicznego objęcia górniczym nadzorem podziemnych wyrobisk, w których prowadzona jest działalność turystyczna, rekreacyjna lub sanatoryjna.

Tymczasem nowe regulacje ustawy (z 1 stycznia 2015 r.) obrosły niepotrzebnymi emocjami. Mówiono o tym podczas piątkowego (26 czerwca) spotkania kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego z przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących w taką właśnie działalność w wyrobiskach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych.

- Nie taki nadzór straszny, jak niektórzy go malują. Nowelizacja ustawy ma dwa cele: ujednolicenie standardów w zakresie bezpieczeństwa oraz uregulowanie podstawy prawnej prowadzonej przez Państwa działalności. Mamy dwa lata na wypracowanie zasad naszego współdziałania i dostosowania się do wymogów ustawowych. Na dziś dla Państwa ważne jest uzyskanie dokumentu użytkowania górniczego, czyli podstawy prawnej waszej działalności, prawa do przestrzeni, w której odbywa się ruch turystyczny. Ten dokument utrzymacie od marszałków wojewódzkich. Na realizację innych wymogów wynikających z nowelizacji ustawy przyjdzie czas. W 2002 roku obejmowaliśmy nadzorem górniczym kilka tysięcy zakładów wydobywających kruszywa i ani jeden z tego powodu nie zaprzestał działalności. Podobnie będzie z podziemnymi trasami turystycznymi - tłumaczył Piotr Wojtacha, wiceprezes WUG.

Podczas spotkania merytoryczni pracownicy nadzoru górniczego przedstawili zmiany w ustawie PGG, w tym przepisów dotyczących: umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego, obowiązków podmiotów wynikających z ustawy i przepisów wykonawczych do tej ustawy, a także projektowanych zmian przepisów w zakresie dokumentacji mierniczo-geologicznej oraz stosowania wyrobów w zakładzie. Ponadto zaprezentowano schemat organizacyjny, kompetencje i zadania nadzoru górniczego. Spotkanie miało charakter informacyjny. Na wniosek uczestników kolejne odbędzie się na początku 2016 roku.

W dyskusji rozstrzygnięto wiele narastających wśród organizatorów ruchu turystycznego wątpliwości. Ujawniły się dwa przeciwstawne stanowiska:
• rozszerzania nadzoru nad wszelkimi podziemnymi wyrobiskami (w tym jaskiniami), w których obywa się "spontaniczny" ruch turystyczny oraz
• wyjęcia z nadzoru tych obiektów, które nie przechodziły formalnej procedury likwidacji zakładu górniczego.

Przedstawiciele zabytkowych kopalń (Wieliczka, Bochnia, w Złotym Stoku) wskazywali korzyści wynikające ze współpracy z nadzorem górniczym oraz nowelizacji ustawy. Reprezentanci WUG przestrzegali organizatorów ruchu turystycznego w podziemnych wyrobiskach górniczych przed doradcami, oferującymi im za kosmiczne ceny usługę dostosowania funkcjonowania do znowelizowanej ustawy. Nie dajcie się Państwo naciągnąć - mówili - w Okręgowych Urzędach Górniczych i WUG są wytypowane osoby, które pomogą bezpłatnie rozwiązać wszelkie problemy i doradzą kiedy i co należy zrobić oraz jakie dokumenty przygotować.

W WUG za koordynację odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zgodnego z wymogami PGG funkcjonowania zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych prowadzących działalność turystyczną, leczniczą i rekreacyjną odpowiada Wojciech Jeziorowski, główny specjalista Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego.

Pytania można kierować telefoniczne, pocztą elektroniczną lub tradycyjną: nr tel. 32/736 18 66; e-mail:w.jeziorowski@wug.gov.pl; adres: Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG, 40 - 055 Katowice, ul. Poniatowskiego 31.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.