Aktualności

Górnictwo: minister przyjedzie na Śląsk spotkać się z samorządowcami

Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele rządu, w tym pełnomocnik ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, pojadą w sobotę (10 stycznia) na Śląsk, by rozmawiać o naprawie Kompanii Węglowej z samorządami - poinformował w piątek (9 stycznia) wieczorem resort gospodarki.Pełnomocnik wydał wcześniej oświadczenie, w którym zapowiedział, że w kolejnych dniach

Górnictwo: minister chce poznać propozycje związkowców

O pilne przedstawienie planu racjonalnych i możliwych do wdrożenia działań, które ustabilizują sytuację w Kompanii Węglowej, zwrócił się w liście do związków KW pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk."W sytuacji, w której nie doszło do spotkania na temat naszych propozycji, w tym o kompleksowym pakiecie osłonowym,

1420828632 montaz generatora zw tychy tauron

Tauron: nowy blok w Tychach już z generatorem

W czwartek (8 stycznia) Tauron Ciepło posadowił na fundamencie generator w budowanym bloku energetycznym 50 MWe i 86 MWt w Zakładzie Wytwarzania Tychy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. To kolejny, zgodny z harmonogramem, kamień milowy rozpoczętej ponad rok temu inwestycji.Warte ok. 1,2 mln euro urządzenie, o wadze 100 t i ponad 8 m długości,

Region: wspierają protestujących górników

Protesty w obronie kopalń zagrożonych likwidacją odbywają się nie tylko na terenach zakładów ale także w śląskich mistach. Jak poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Związku Zawodowego Górników w Polsce pracownicy kopalni Sośnica-Makoszowy wraz z mieszkańcami Zabrza zablokowali jedno z rond w mieście. Podobnie było w Rudzie Ślaskiej o czym

Górnictwo: ponad 2 tysiące protestujących pod ziemią

Rozszerza się akcja protestacyjna w kopalniach Kompanii Węglowej przeznaczonych przez rząd do likwidacji. W strajkach pod ziemią bierze już udział ponad 2 tysiące górników. Na powierzchni protestuje ok. tysiąca pracowników.W kopalni Brzeszcze 640 metrów pod ziemią strajkuje 750 górników. W bytomskiej kopalni Bobrek-Centrum na powierzchnię nie

Górnictwo: samorządowcy zaskoczeni likwidacją kopalń KW

Samorządowcy z miast, gdzie mają być zamykane kopalnie Kompanii Węglowej, apelują w piątek o uwzględnienie skutków społecznych tych decyzji oraz o prowadzenie restrukturyzacji górnictwa w konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.Przyjęty w środę (7 stycznia) przez rząd plan naprawczy dla KW zakłada m.in. likwidację czterech kopalń. Chodzi o zakłady:

Senatorów poprawki do budżetu

Senat zgłosił w piątek (9 stycznia) dziewięć poprawek do budżetu na 2015 r. Poparto wniosek, by 25 mln zł przeznaczyć na pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej, ale przepadła poprawka marszałka Bogdana Borusewicza (PO) ws. 60,5 mln zł na współpracę z Polonią.Za podjęciem uchwały w sprawie ustawy budżetowej na 2015 r. głosowało 61 senatorów, przeciw było

Biopaliwa: Senat zaproponował poprawki

20 poprawek do ustawy o biopaliwach, wprowadzającej zapisy europejskiej dyrektywy o promocji odnawialnych źródeł energii zaproponował w piątek (9 stycznia) Senat. Przyjęte poprawki, w zamierzeniu senatorów, prowadzą do tego, by implementacja dyrektywy była skuteczniejsza.Ustawa ma doprowadzić do zakończenia postępowania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Za uchwałą

Zaslepka

WIG20 na zamknięciu...

WIG20 na zamknięciu piątkowej (9 stycznia) sesji spadł o 1,03 proc. do 2337,21 pkt, a WIG30 spadł o 0,82 proc. do 2523,28 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 144 spółek, 182 spadł, a 63 nie zmienił się.WIG spadł o 0,62 proc. i wyniósł 52065,15 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,45 proc. do 3569,87 pkt, a WIGdiv spadł o 1,03 proc. i wyniósł 1156,82

Pracodawcy i związkowcy o reformie dialogu społecznego

W MPiPS ma się odbyć spotkanie związków zawodowych i organizacji pracodawców. Ma ono dotyczyć reformy formuły dialogu społecznego, po tym jak ponad rok temu związkowcy wycofali się z prac Komisji Trójstronnej, argumentując, że dialog w jej ramach był pozorowany.O dialogu społecznym rozmawiano też w minioną środę (7 stycznia) w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie

Górnictwo: protest na powierzchni w kopalni Pokój

Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla oraz administracji z kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej w piątek (9 stycznia) po południu rozpoczęli protest w związku z planami likwidacji zakładu. Protestowi towarzyszył briefing prasowy, w którym wzięli udział prezydent miasta Grażyna Dziedzic, lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek oraz zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu śląsko-dąbrowskiej Solidarności Mirosław Truchan.

Zaslepka

Związkowcy: rozmowy tak, likwidacja kopalń - nie

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych oświadczyli w piątek (9 stycznia), że są gotowi do negocjacji planu naprawczego Kompanii Węglowej (KW) i zachęcają rząd do podjęcia takich rozmów. Powtórzyli zarazem, że stanowczo nie zgadzają się na likwidację kopalń.

Gminy nie chcą komunalizacji kopalń

Przeznaczone do likwidacji kopalnie można uratować – twierdzi Bogusław Ziętek, szefa Związku Zawodowego Sierpień 80. Według Ziętka z pomocą mają przyjść gminy.

Z programem naprawczym KW do każdego pracownika

Posłanka PO Danuta Pietraszewska zajmie się działaniami mającymi na celu informowanie o założeniach programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej – dowiedział się portal górniczy nettg.pl.

Polityka: zmiana nadzoru nad spółkami górniczymi

Nadzór właścicielski nad spółkami węglowymi będzie sprawował minister skarbu państwa, a nie jak dotąd minister gospodarki - zakłada projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego złożony w Sejmie przez posłów Platformy Obywatelskiej.

Górnictwo: związkowcy napisali do Ewy Kopacz

Zgodnie z zapowiedzią Dominik Kolorz, lider śląsko-dabrowskiej Solidarności, wystosował w piątek (9 stycznia) w imieniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego list do premier Ewy Kopacz.

Górnictwo: Komisja Krajowa Solidarności o protestach

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, największego związku zawodowego w Polsce, odniosła się do protestów załóg górniczych, które trwają w kopalniach Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy, Pokój oraz Bobrek-Centrum. "S" podkreśla w stanowisku opublikowanym w piątek (8 stycznia), że "obrona polskiego górnictwa, to obrona polskiego bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym polskiej racji stanu".

1420809496 narendra modi pmindia gov in

Górnictwo: w Indiach zakończył się strajk górników

Przed upływem 5-dniowego terminu górnicy indyjski postanowili zakończyć ogólnokrajowy strajk przeciw rządowym planom komercjalizacji wydobycia surowców i sprzedaży 10 proc. udziałów w państwowej spółce Coal India, utrzymującej praktyczny monopol na eksploatację węgla.Ocenia się, że była to największa akcja strajkowa w przemyśle Indii od 1977 r.,

1417172465 kowalczyk wojciech

Rząd: uratować jak najwięcej miejsc pracy w Kompanii

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk zapewnił w piątek (9 stycznia), że podobnie jak stronie związkowejj, rządowi zależy na uratowaniu jak największej liczby miejsc pracy w kopalniach restrukturyzowanej Kompanii Węglowej.Kowalczyk spotkał się z dziennikarzami po zakończeniu spotkania premier Ewy Kopacz, w którym oprócz niego,

Górnictwo: w JSW zaostrza się konflikt związki - zarząd

Jak już informowaliśmy, w czwartek (8 stycznia) zarząd JSW spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce. Zarząd przygotował szereg rozwiązań, które miałyby poprawić płynność firmy i obniżyć koszty pracy. Strona społeczna odmówiła podjęcia rozmów.W stanowisku przygotowanym przez Wspólną Reprezentację

Nadzór kontroluje wyrobiska, w których są protestujący

Czy pod ziemią można przebywać tylko wówczas, gdy wykonuje się pracę? Co Prawo górnicze i geologiczne stanowi o prowadzeniu protestów w podziemnych wyrobiskach? Dla portalu górniczego nettg.pl wątpliwości wyjaśnia MIROSŁAW KOZIURA, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.Będąc organem nadzoru górniczego mamy w obowiązkach prowadzenie kontroli pod

Bilans: kolejny rekordowy rok w zabytkowej kopalni

1 290 288. Tyle osób odwiedziło w 2014 r. podziemia zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. To więcej niż zanotowały austriacka Salzwelten, szwedzka Falun i kolumbijska Zipaquira*.