Wyróżnienia: te inwestycje przynoszą korzyści dla środowiska

1423819142 grabowski maciej 02 mos

fot: Ministerstwo Środowiska

- Chcemy, żeby ten program był nie tylko zaproponowany przez ministra środowiska i uchwalony przez rząd, ale żeby był powszechnie akceptowany. To jest kluczem do osiągnięcia celu - powiedział minister środowiska Maciej Grabowsk

fot: Ministerstwo Środowiska

6 inwestycji nagrodzonych, 3 wyróżnienia - to bilans pierwszej edycji konkursu Projekt: Przestrzeń zainaugurowanego w tym roku przez ministra środowiska. Celem konkursu jest promowanie deweloperów, których inwestycje oprócz zysku gospodarczego przynoszą korzyści dla środowiska i społeczeństwa: podnoszą jakość życia, poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej i tworzą miejsce dla przyrody w mieście - poinformowało w środę (24 czerwca) Ministerstwo Środowiska.

Laureaci konkursu Projekt: Przestrzeń odebrali statuetki z rąk ministra Macieja Grabowskiego oraz Anny Kicińskiej reprezentującej firmę doradczą EY - partnera merytorycznego konkursu. Uroczystość odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

- Stosowanie nowoczesnych, efektywnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie staje się trendem, w który chcemy się wpisywać i który chcemy stawiać za wzór. W ostatnich latach w Polsce powstaje wiele inwestycji, które mogą służyć za przykład tego, jak łączyć funkcjonalność, estetykę i ekologię. Wyróżnione projekty stanowią na to najlepszy dowód - stwierdził minister środowiska.

Inwestycje oceniano w dwóch kategoriach: mieszkaniowej i komercyjnej, obejmującej inwestycje biurowe, handlowo-usługowe i hotelowo-wypoczynkowe. Wśród kryteriów wyboru zwycięzców znalazły się kwestie takie, jak: sposób zagospodarowania przestrzeni ogólnodostępnych (ze szczególnym uwzględnieniem terenów zielonych), stopień innowacyjności, spójność z kontekstem urbanistycznym i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zgłoszone inwestycje pochodziły z całego kraju, zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości. Ta różnorodność zgłoszeń doskonale pokazuje, że projektować i budować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju można wszędzie, bez względu na to, czy inwestycja znajduje się na terenie metropolii, czy w otoczeniu natury - podkreślił minister.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie poprzedzona była współorganizowaną przez Ministerstwo Środowiska debatą "Zarządzanie ryzykiem związanym ze zmianami klimatu - wyzwania dla administracji publicznej, miast i sektora ubezpieczeniowego".

- To blisko powiązane ze sobą tematy. Ekologiczne inwestycje to jeden ze sposobów minimalizacji ryzyka związanego z postępującymi zmianami klimatu, które obejmują również obszary miejskie. Ekologiczne budownictwo to nie tylko budownictwo przyjazne człowiekowi, lecz także środowisku i klimatowi. Stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań, optymalizacja zużycia surowców, stosowanie naturalnych materiałów czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii to sposoby na minimalizację degradacji środowiska i redukcję czynników przyspieszających zmiany klimatu. Zrównoważone rozwiązania to także wyższy poziom samowystarczalności energetycznej inwestycji, co sprawia, że są one bardziej odporne na wyzwania związane ze zmieniającym się klimatem - komentuje minister Grabowski.

Nagrodzeni w kategorii "Inwestycje komercyjne":

I miejsce: Vastint Poland, Business Garden Warszawa
Nagrodę przyznano za myślenie o mieście w kategoriach architektury krajobrazu oraz prawidłowe wpisanie inwestycji w system przestrzenny miasta. Projekt łączy wysokie wartości architektoniczne i wysokiej jakości kompozycje krajobrazowe. Kapituła zwróciła również uwagę na twórcze rozwinięcie idei Business Parku, gdzie panuje równowaga pomiędzy częścią biznesową i parkową. Ponadto na podkreślenie zasługuje przemyślane wykorzystanie wód opadowych oraz zróżnicowanie rozwiązań zieleni.

II miejsce: Capital Park, Eurocentrum Office Complex
Nagrodę przyznano za potraktowanie wnętrza architektonicznego jako elementu krajobrazu, jak również za połączenie pogłębionego podejścia technologicznego z wysoką wartością architektury i traktowanie technologii jako inspiracji do tworzenia formy architektonicznej.
Dodatkowo kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia dla inwestycji Immofinanz Center Management, Centrum Handlowo-Rozrywkowe Tarasy Zamkowe - za wykorzystanie zielonych technologii w kształtowaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Nagrodzeni w kategorii "Inwestycje mieszkaniowe":

I miejsce: ex aequo: Hines Polska Sp. z o.o., Apartamenty Novum
Nagrodę przyznano za promowanie zamieszkiwania w centrach miast bez nadmiernego podnoszenia intensywności zabudowy, a także staranną rewitalizację zdegradowanych terenów śródmiejskich. Zwrócono uwagę na wykorzystanie zielonych technologii w architekturze budynków.

I miejsce: ex aequo: Pro-Urba Invest, 19.Dzielnica
Nagrodę przyznano za odzyskanie poprzemysłowych terenów zlokalizowanych w centrum miasta oraz za stworzenie nowego modelu dzielnicy miejskiej opartej na równowadze wysokiej jakości architektury, funkcji ogólnomiejskich i wysokiej jakości urządzonej zieleni.

II miejsce: ex aequo: Nexx, Park Chopina
Nagrodę przyznano za zaprojektowanie osiedla w konwencji parku, co skutkuje wysokim udziałem powierzchni biologicznie czynnych, jak również za bardzo staranne zagospodarowanie terenów zielonych.

II miejsce: ex aequo: Tree Development Group, Brzozowa Aleja 2
Nagrodę przyznano za staranne wykorzystanie naturalnych cech terenu (starorzecze) i stworzenie wartościowego modelu terenu mieszkaniowego w obszarach podmiejskich.

Ponadto kapituła konkursu przyznała wyróżnienia dla inwestycji Dworek Polski, osada Krzywa Iwiczna - za konsekwentne kształtowanie układu i wyglądu ulic oraz twórczą kontynuację idei miasta-ogrodu oraz dla inwestycji Kampinos - KG Invest II, osada Zamkowa w Pasymiu - za inspirujący model rozwoju urbanistyki małego miasta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.