Aktualności

Ważne: premier jedzie do Katowic

Do Katowic przyjedzie premier Ewa Kopacz - podaje TVP Info. Według niepotwierdzonych informacji ma przystąpić do rozmów z górniczymi związkowcami o godz. 17. Dołączy do rozmów plenarnych w sprawie naprawy Kompanii Węglowej, które trwają od godz. 14 w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Górnictwo: wznowiono sobotnie rozmowy nt. planu dla KW

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła się w sobotę (17 stycznia) przed południem kolejna tura rozmów przedstawicieli rządu i związków zawodowych na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW). Związkowcy liczą, ze uda się podpisać porozumienie i zakończyć protest.

Górnictwo: w kopalniach protestują, w Urzędzie negocjują

Ponad 2,2 tys. górników protestuje w sobotę (17 stycznia) rano w kopalniach przeciwko planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW) - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego. Na sobotę zaplanowano kolejne negocjacje związkowców z rządem - z szansą na porozumienie.

Zaslepka

Szczecin: obawiają się likwidacji Elektrowni Pomorzany

Likwidacji Elektrociepłowni Pomorzany, należącej do koncernu PGE GiEK, obawiają się związkowcy z tego zakładu. Jak mówią, przez brak inwestycji i modernizacji zakładu pracę może stracić 200 osób. Koncern odpowiada, że nie ma planów likwidacji elektrociepłowni.

Zaslepka

Media: frank uderza w polskie rodziny

Decyzja Banku Centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka wprawiła w osłupienie rynek finansowy. Raty kredytów zaciągniętych w tej walucie w godzinę wzrosły nawet o kilkaset złotych - donosi "Gazeta Polska Codziennie".

Konsolidacja nie pomoże bez uczciwej strategii państwa!

Sytuację w polskim górnictwie węgla kamiennego i energetyce komentuje HERBERT LEOPOLD GABRYŚ, przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Bilans: miliardy złotych dzięki górnictwu

W ciągu minionych czternastu lat kwoty wypracowane przez sektor węgla kamiennego osiągnęły poziom niemal 100 miliardów złotych. Zapłacone przez górnictwo należności związane z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi sięgnęły 36,5 mld zł. Podatek od osób fizycznych i prawnych wyniósł prawie 14 mld zł. Opłaty i kary uregulowane na rzecz gmin, w tym opłata eksploatacyjna, zamknęły się kwotą 3,5 mld zł. Te dane bronią się same.

Górnictwo: finał rozmów rządowo-związkowych już bliski?

Po raz kolejny wznowiono toczące się w piątek (16 stycznia) w Katowicach rozmowy pomiędzy delegacją rządu a przedstawicielami górniczych związków zawodowych poświęcone planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej. Pierwsze piątkowe spotkanie trwało od ok. godz. 11 do ok. godz. 12. Zostało wznowione przed godz. 15. Po sześciu godzinach związkowcy opuścili Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Powrócili przed północą. Mają być kontynuowane w sobotę...

Górnictwo: Kolorz o rozmowach z przedstawicielami rządu

Ok. godz. 2 w sobotę (17 stycznia) nad ranem przerwano negocjacje przedstawicieli rządu ze związkowcami. Kolejna tura rozmów ma się rozpocząć o godz. 11. Iskierka przeradza się w światełko nadziei - powiedział po spotkaniu z przedstawicielami rządu szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Rozmowy były poświęcone planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej.

Zaslepka

Wzrosty na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów po serii mieszanych danych z gospodarki USA. W centrum uwagi pozostaje rynek ropy naftowej oraz spekulacje na temat przyszłości polityki monetarnej banków centralnych.Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,18 proc., do 17.524,90 pkt. s S&P 500 zyskał 1,34 proc. i wyniósł 2.019,41

Górnictwo: kolejna przerwa w negocjacjach

Po raz kolejny przerwano w piątek toczące się w Katowicach rozmowy pomiędzy delegacją rządu a przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Negocjacje są poświęcone planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej.

Sejmik Śląski: radni jednogłośnie skrytykowali plan naprawczy dla KW

Radni sejmiku woj. śląskiego skrytykowali rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej (KW). Wezwali Radę Ministrów, aby zastąpiła "doraźne działania", polegające m.in. na likwidacji kopalń, długofalową polityką restrukturyzacji branży górniczej.

Warszawa: w Kancelarii Premiera o roli SRK

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premier Ewy Kopacz w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej - poinformowała w piątek wieczorem KPRM na swojej stronie internetowej.

Zaslepka

Złoty osłabiał się

W piątek złoty nadal osłabiał się wobec głównych walut, co było pokłosiem czwartkowej decyzji szwajcarskiego banku centralnego (SNB). Ok. godziny 17.30 za franka płacono 4,38 zł, za euro wyceniano na 4,31 zł, a dolara na 3,75 zł.

Górnictwo: Tauron wstępnie zainteresowany kopalnią Brzeszcze

Tauron Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń całości lub części aktywów KWK Brzeszcze, o ile możliwe będzie efektywne ekonomicznie wydobycie węgla w tym zakładzie - poinformowała w piątek spółka.Tauron, jak podano w komunikacie, zastrzega, że ostateczna decyzja spółki "ustalająca warunki

Zaslepka

WIG20 na zamknięciu sesji spadł

WIG20 na zamknięciu piątkowej sesji spadł o 0,57 proc. do 2252,33 pkt, a WIG30 spadł o 0,45 proc. do 2434,36 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 126 spółek, 211 spadł, a 58 nie zmienił się.WIG spadł o 0,62 proc. i wyniósł 50300,33 pkt, mWIG40 spadł o 0,83 proc. do 3418,20 pkt, a WIGdiv spadł o 0,32 proc. i wyniósł 1125,15 pkt.Największe

Warszawa: spotkanie ws. sytuacji w górnictwie z udziałem premier

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa spotkanie premier Ewy Kopacz w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej - poinformowało w piątek (16 stycznia) po południu Centrum Informacyjne Rządu.

Górnictwo: kolejne kopalnie KHW dołączają do protestu

Górnicy kolejnej spółki - Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) - dołączyli w piątek do protestu przeciwko rządowemu planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej. Wcześniej akcja protestacyjna rozpoczęła się w samej Kompanii i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).

Górnictwo: wznowiono negocjacje rząd-związkowcy

Po prawie trzygodzinnej przerwie związkowcy i przedstawiciele delegacji rządowej wznowili prowadzone w Katowicach rozmowy na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej (KW). Związkowcy mówią o "iskierce nadziei" na kompromis.Kilkugodzinna przerwa w negocjacjach, które rozpoczęły się o godz. 11 została zaplanowana już wcześniej. Jeden uczestników

Paliwa: słaby złoty może zagrozić spadkom cen

W przyszłym tygodniu na stacjach benzynowych prawdopodobne są dalsze obniżki cen paliw - prognozują analitycy. Zauważają jednak, że z powodu niskiego kursu złotego do dolara, spadki mogą wyhamować. To oddala szansę na benzynę poniżej 4 zł.Według portalu e-petrol.pl najbliższe dni nie powinny zmienić zniżkowego trendu na detalicznym rynku paliw, oddala się jednak szansa na to,

Katowice: przewodniczący ogłosił ogólnopolskie pogotowie strajkowe

Ogólnopolskie pogotowie strajkowe ogłosił w piątek (16 stycznia) szef Solidarności Piotr Duda. Dodał, że oznacza to m.in. oflagowanie wszystkich organizacji związkowych i przygotowanie się do akcji protestacyjnych.- Sztab protestacyjny Komisji Krajowej, czyli osoby, które są zrzeszone w poszczególnych regionach a także wszystkie branże Solidarności w całym kraju

PKP Cargo: 3300 osób chce dobrowolnie odejść

3300 pracowników PKP Cargo zapisało się do programu dobrowolnych odejść - poinformowała spółka w komunikacie. W czwartek (15 stycznia) minął termin zapisów do programu. Pierwotnie PKP Cargo szacowało, że może z niego skorzystać 1300 osób.Jak informuje PKP Cargo obecnie wszystkie wnioski będą analizowane pod kątem wpływu odejścia poszczególnych