Górnictwo: emeryci robią, co mogą, by odzyskać deputat

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jedynym pewnym sposobem na to, by na emeryturze utrzymać dotychczasowy standard życia, jest oszczędzanie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Reprezentanci emerytów górniczych rozmawiali w Warszawie z wiceministrem skarbu państwa Wojciechem Kowalczykiem o możliwościach odzyskania utraconego deputatu węglowego. Wiceminister zauważył, że wydaje się koniecznym stworzenie mechanizmów prawnych pozwalających "przenieść wartość należnych deputatów do ZUS, by Kompania Węglowa uzyskała zakładane oszczędności na deputatach" - poinformował portal górniczy nettg.pl Henryk Machnik, prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów.

W rozmowach w Ministerstwie Skarbu (7 lipca) uczestniczyli reprezentanci 27-tysięcznej rzeszy emerytów górniczych i śląscy posłowie. Emeryci przedstawili pełnomocnikowi rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego swój punkt widzenia ws. deputatów górniczych. W szczególności zwrócili uwagę na:

• różnorodność dotąd stosowanych rozwiązań problemu deputatu węglowego przez różne spółki węglowe i ZUS,
• wyjątkowe, nieżyczliwe potraktowanie emerytów z kopalń zrzeszonych w Kompanii Węglowej SA, przez wypowiedzenie świadczenia dla emerytów i wdów po emerytach górniczych,

- Brak reakcji zarządu Kompanii Węglowej SA na nasze, złożone przez zarząd Towarzystwa Miłośników Rydułtów, propozycje dotyczące możliwości wynegocjowania korzystnych dla obu stron rozwiązań problemu deputatu emeryckiego. Po odrzuceniu przez zarząd Kompanii Węglowej SA "wezwań o zapłatę" złożonych przez nas za pośrednictwem kancelarii prawnej za wartość deputatów dla emerytów, którzy złożyli u nas takie wnioski wystąpiliśmy do władz Kompanii Węglowej z propozycją negocjacji, na które do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi - podkreśla Henryk Machnik.

Emeryci z Kompanii walczą w sądach o tonę deputatowego węgla, którego to pozbawiła ich Kompania wprowadzając program oszczędnościowy. Sądy zawalone są pozwami - alarmują weterani górniczej pracy. I mówią wiceministrowi Kowalczykowi, że mają pomysł na rozwiązanie konfliktu. Proponują przeniesienie wartości deputatów do ZUS lub obniżenie wysokości deputatów emeryckich do 2 ton i deputatu górników do 6 ton.

Co na to pełnomocnik rządu Wojciech Kowalczyk?

- Minister zauważył, że wydaje się koniecznym znowelizowanie ustawy w tym względzie, która pozwoliłaby przenieść wartość należnych deputatów do ZUS, by Kompania Węglowa uzyskała zakładane oszczędności na deputatach. Minister zwrócił się do obecnych podczas rozmów posłów, by ci wnieśli stosowne propozycje ustawowe, a jednocześnie zaproponował, by przeprowadzić dalsze rozmowy za ok. 2 tygodnie - relacjonuje prezes Machnik.

I dodaje, że otwartą pozostaje sprawa deputatu za rok 2015, bo okres legislacyjny może nie pozwolić ująć deputatu za rok 2015 w ramach tego projektu.

- By zrealizować nasze starania w tym zakresie, jest konieczna dobra wola związków zawodowych, dlatego zwróciliśmy się, by do tych rozmów za dwa tygodnie zaproszono również przedstawicieli największych z nich. Pokazaliśmy ministrowi skarbu nasze listy poparcia o zwrot zabranych deputatów i zadeklarowaliśmy dalsze zbieranie podpisów. Zwróciliśmy jednocześnie uwagę Ministrowi, że mamy przygotowanie 4200 dokumentacji procesowych, a może ich być znacznie więcej. W razie niepowodzenia negocjacji zmuszeni będziemy uruchomić procedurę sądową, podobnie jak to miało miejsce w przypadku starania o odzyskanie 1 t. deputatu w roku ubiegłym. Bardzo więc liczymy na to, że tak władze państwowe, jak i władze Kompani Węglowej ze zrozumieniem podejdą do naszych ugodowych propozycji, by nie została uruchomiona procedura sądowa. Zdaniem prawników istnieje 90 proc. szans, by procesy te wygrali emeryci górniczy - uważa prezes Machnik.

Więcej informacji o staraniach emerytów górniczych dla odzyskania deputatu węglowego na stronie www.tmrrydultowy.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.