Aktualności

Piotr Duda: sytuacja jest nadzwyczajna

Posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ Solidarność, w którym biorą udział szefowie zarządów regionów i sekretariatów branżowych związku z całego kraju, odbywa się w Katowicach. Sytuacja jest nadzwyczajna - powiedział do związkowców przewodniczący "S" Piotr Duda.Posiedzenie odbywa się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej "S" w

Górnictwo: Brzeszcze mają potencjał

Kopalnia Brzeszcze zgodnie z założeniami rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej wraz z trzema innymi zakładami ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Według danych KW Brzeszcze to najmniej rentowna kopalnia należąca do spółki. Zakład ten już od kilku lat boryka się problemami ale mówi się, że może stanąć na nogi.Brzeszcze to jedyny zakład

Górnictwo: rolniczy związkowcy przyłączą się do protestu

Związkowcy z rolniczego OPZZ przyłączą się do górników protestujących w związku z rządowym planem restrukturyzacji kopalń. W poniedziałek delegacja rolniczych związkowców pojedzie na Śląsk - zapowiedział w piątek przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski.Izdebski poinformował, że 25 stycznia rolniczy OPZZ na kongresie krajowym w Warszawie ma

Sejm: zmiany w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa DO POBRANIA

Sejm: zmiany w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa DO POBRANIAAz – nettg.plW nocy z 15 na 16 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która tworzy prawne podstawy do realizacji programu naprawczego Kompanii Węglowej. Dzięki ustawie możliwe będzie m.in. przekazanie 4 kopalń Kompanii Węglowej do Spółki

Węgiel: ceny ARA poniżej 60 dol. za tonę!

Węgiel w dostawach na przyszły rok do Amsterdamu, Rotterdamu lub Antwerpii potaniał aż do 60,85 dol./t. Średnia cena w środę (14 stycznia) oscylowała wokół poziomu 61,20 dol./t, by dzień później, w czwartek (15 stycznia) spaść do 59,85 dol./t. Jest to najniższa cena węgla od początku notowań Bloomberga w 2007 r.Europejski węgiel energetyczny w dostawach na

Górnictwo: przerwa w negocjacjach rządowo-związkowych

Do godz. 15 w piątek (16 stycznia) przerwano toczące się w Katowicach rozmowy pomiędzy delegacją rządu a przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Są one poświęcone planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej.

Górnictwo: Marcel - radlińska perełka

Zajmuje trzecie miejsce pod względem wydobycia, ale biorąc pod uwagę wyniki od lat jest najlepszą kopalnią Kompanii Węglowej. Wydajność na jednego zatrudnionego, wynosząca prawie 850 t na pracownika, znacznie przekracza średnią w spółce. Pomimo dramatycznego spadku cen i kryzysu w Kompanii kopalnia Marcel nadal zarabia na produkcji węgla.W 2014 r., według danych Kompanii

Zaslepka

Różnie można liczyć

Małżeństwo stoi na chodniku i kłóci się zawzięcie. W pewnym momencie mąż woła:– Uspokój się wreszcie! Po co się awanturujesz? Przecież ty się wcale nie liczysz!!!– Jak to: ja się nie liczę?!– Po prostu się nie liczysz i już! I zaraz ci to udowodnię...Mąż zatrzymał przejeżdżającą właśnie taksówkę, a następnie zapytał

Hanysy i gorole, łączcie się w uśmiechu!

Dziś pragnę rozpocząć od ważnego oświadczenia. Ja – Jurek Ciurlok, wraz ze swoim alter ego Ecikiem – zgodnie oświadczamy, co następuje: będąc prawie zdrowymi na ciele i całkowicie zdrowymi na umyśle, nie będąc w żadnym związku, poza jednym związkiem małżeńskim, będąc całkowicie wolnymi, niezależnymi i samofinansującymi się, jesteśmy jedynymi pajacami w górnictwie węgla kamiennego i tylko my w tej branży pajacujemy. Czynimy to z nieprzymuszonej własnej woli i do woli, za milczącym przyzwoleniem z

To droga do likwidacji kolejnych kopalń

- Dla mnie przyjęcie tej ustawy to wydarzenie historyczne i bez precedensu. Jak można w 72 godziny przegłosować ustawę o takich skutkach społecznych? Podkreślę to raz jeszcze było to głosowanie bez precedensu - tak ocenia przyjęcie nowelizacji ustawy węglowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Tobiszowski.

Tylko rząd przedstawił realny program naprawy KW

Śląski poseł JAN RZYMEŁKA (Platforma Obywatelska) jest usatysfakcjonowany tym, że w parlamencie, na razie w Sejmie, przegłosowano nowelizację ustawy węglowej. To narzędzie ratowania miejsc pracy a nie ich likwidacji:

1373263646 hausner jerzy news

Polska gospodarka raczej korzysta z deflacji

Prof. Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że żadne sygnały nie wskazują, aby ujemna inflacja była groźna dla gospodarki. Jak zaznaczył, w grudniu w Polsce wystąpił najniższy poziom deflacji i w kolejnych miesiącach będzie ona traciła dynamikę.- Żeby (deflacja) stała się niebezpieczna dla polskiej gospodarki musiałoby się pojawić zjawisko spirali deflacyjnej,

Górnictwo: rozpoczęła się kolejna runda rozmów związków z rządem

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęła się w piątek (16 stycznia) kolejna runda rozmów pomiędzy delegacją rządu a przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Negocjacje dotyczą planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW).Rozpoczęte w piątek o godz. 11 rozmowy to kontynuacja roboczego spotkania, które zakończyło się w nocy

W walce o węgiel musimy być solidarni

Postępującemu procesowi dekarbonizacji trzeba się mocno przeciwstawiać. Rząd w Warszawie prowadzi politykę antywęglową i antyśląską. Kopalń nie można likwidować, trzeba ich bronić do końca – twierdzi europoseł prof. Adam Gierek. Podobną opinię wyraża inny śląski europarlamentarzysta Bolesław Piecha.Czy polskie górnictwo można ratować za pomocą

WFOŚiGW: beneficjenci otrzymali potwierdzenia

W poniedziałek (12 stycznia) w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedstawiciele beneficjentów z Będzina, Bytomia, Chybia i Żywca otrzymali Potwierdzenia Instytucji Pośredniczącej w sprawie przyznania dofinansowania z Funduszu Spójności.W spotkaniu udział wzięli: prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot

1421404654 tylezarabiagornik facebook com

Facebook: Tyle zarabia górnik. Koniec kłamstw!

Już 12,5 tys. osób polubiło na Facebooku stronę, którą ledwie kilka dni temu, w poniedziałek, założył górnik z kopalni Bielszowice. Pod hasłem „Tyle zarabia górnik, koniec kłamstw" zamieszczane są zdjęcia pasków wypłat, które przeczą propagandzie o bajońskich zarobkach pracowników kopalń.- Pokażmy, ile zarabia

Bytom: hutnicy wspierają górników

W piątek (16 stycznia) o godz. 11.00 przed kopalnią Bobrek-Centrum rozpoczęła się pikieta hutników ze śląskich hut – poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność. Pracownicy hutnictwa postanowili w ten sposób wesprzeć protestujących górników.- Do Bytomia przyjechali przedstawiciele wszystkich zakładów

Restrukturyzacja na dziesięć lat

Koncepcja była taka, żeby wyprowadzić ok. 60 tys. ludzi – bo na tyle diagnozowaliśmy nadmiar zatrudnienia – ze wszystkich kopalń siedmiu spółek węglowych dowiadujemy się w rozmowie z prof. ANDRZEJEM KARBOWNIKIEM, rektorem Politechniki Śląskiej, współtwórcą programu reformy górnictwa z lat 1998–2002.

Zaslepka

GIG: o czystych technologiach

Od 2 stycznia 2015 r. możliwa jest już rejestracja uczestnictwa w 7. Międzynarodowej Konferencji Czystych Technologii Węglowych CCT 2015 (7th International Conference on Clean Coal Technologies), która organizowana jest przez Międzynarodową Agencję Energii Clean Coal Centre (International Energy Agency Clean Coal Centre, Wielka Brytania) wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa.

Prawo: kiedy jednolity tekst nowej ustawy węglowej?

Kiedy będzie można zobaczyć jednolity tekst ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw przyjętej w piątek (16 stycznia)? W piątek? Raczej nie.

Energetyka: Sejm uchwalił ustawę o OZE

Sejm uchwalił w piątek (16 stycznia) ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Rządowa propozycja wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł. Posłowie wcześniej przyjęli część spośród 64 poprawek do projektu, zgłoszonych w II czytaniu.

Górnictwo: w KHW też protestują

Do akcji protestacyjnej przeciwko zamykaniu kopalń w piątek (16 stycznia) przyłączyli się górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego - poinformowała portal górniczy nettg.pl. śląsko-dabrowska Solidarność. Po nocnej zmianie rozpoczął się podziemny protest w kopalni Murcki-Staszic. Pod ziemią po zakończeniu pracy pozostało ponad 80 osób. Po pierwszej zmianie do