Aktualności

Deflacja utrzyma się w Polsce co najmniej do połowy roku

Deflacja szybko w Polsce nie minie - oceniają ekonomiści, po czwartkowych (15 stycznia) danych GUS, który podał, że w grudniu ceny spadły o 1 proc. rdr i o 0,3 proc. licząc miesiąc do miesiąca. Zdaniem ekonomistów, spadek cen będziemy obserwować w całym pierwszym półroczu.Z opublikowanych danych przez GUS wynika, że największy wpływ na wskaźnik cen

Zaslepka

Trasport: cztery kluby za nowelizacją ustawy

Kluby parlamentarne TR, PO, PSLi SLD poprą nowelę ustawy o transporcie drogowym, która m.in zakłada wprowadzenie ułatwień dla osób niepełnosprawnych na dworcach autobusowych. PiS ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w piątek podczas głosowania.W Sejmie w czwartek odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych

Polski sektor bankowy jest odporny na...

Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na zmienność kursu walutowego - poinformował w czwartek (15 stycznia) w komunikacie Narodowy Bank Polski. Bank centralny zapewnił, że uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym."Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami

Górnictwo: FZZ gotowe do wsparcia protestów

W czwartek (15 stycznia) w Katowicach odbyło się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Forum Związków Zawodowych poświęcone górniczym protestom na Śląsku. Organizacja przyjęła stanowisko, że jeżeli rząd nie zrezygnuje z planów likwidacji kopalń to przyłączy się do protestujących górników.FZZ oceniło także rządowy plan naprawczy Kompanii

Górnictwo: 2 lata w zawieszeniu dla b. dyrektora Halemby

Na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat skazał gliwicki sąd okręgowy b. dyrektora kopalni Halemba Kazimierza D., w związku z katastrofą z 2006 r., w której zginęło 23 górników. Karę 3 lat sąd wymierzył głównemu oskarżonemu, b. szefowi działu wentylacji Markowi Z.Sąd uznał Marka Z. za winnego sprowadzenia katastrofy w Halembie.Wyrok, który

Górnictwo: kameralne spotkanie związkowo-rządowe

W bardzo wąskim gronie, w czwartek (15 stycznia) delegacja rządowa spotkała się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.Na rozmowach, które rozpoczęły się o godz. 15 stronę rządową reprezentowali Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego, Rafał Baniak, wiceminister Skarbu Państwa i Jacek Męcina, wiceminister w

Piechociński: polskie górnictwo mało elastyczne i drogie

80 proc. kosztów polskiego górnictwa węgla kamiennego ma charakter stały, a koszty wydobycia stale rosną, przy spadających cenach światowych - oświadczył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiając w Sejmie informację o sytuacji w sektorze.

Górnictwo: bez planu naprawczego KHW utraci w kwietniu płynność finansową

Katowicki Holding Węglowy bez wdrożenia planu naprawczego utraci płynność finansową w kwietniu - poinformował prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.- Program naprawczy mamy gotowy, dwukrotnie przedstawiłem jego założenia stronie społecznej. Zobowiązałem się, że w piątek go otrzymają. Chcemy skorzystać z benefitów ustawy, która jest procedowana - powiedział

Sejm: debata plenarna o górnictwie

Od godziny 11.30 w czwartek, 15 stycznia, w Sejmie trwała debata plenarna o sytuacji górnictwa węgla kamiennego, zorganizowana na wniosek klubu parlamentarnego SLD. Na początku debaty do głosu zapisało się 44 posłów.Wniosek o przeprowadzenie debaty uzasadniał poseł SLD Zbyszek Zaborowski. - Rząd dostrzegł problemy górnictwo wiosną ub.r. , ale do stycznia 2015 r.

Górnictwo: kolejne spotkanie związkowców z rządem

W czwartek (15 stycznia) po południu rozpocznie się kolejna tura rozmów rządu z górniczymi związkami zawodowymi – poinformowała Kancelaria Premiera.Przedstawiciele rządu spotkają się z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie sytuacji Kompanii Węglowej.W rządowej delegacji znajdują się Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji

Rząd dopchnął kolanem ustawę węglową

Nie sądzę, by prezydent Bronisław Komorowski nie podpisał ustawy górniczej, ustawy dopychanej kolanem w ciągu trzech dni. Pan prezydent do tej pory takie ustawy podpisywał umywając ręce – uważa ZBYSZEK ZABOROWSKI, śląski poseł SLD.

Górnictwo: samorządowcy czekają na zaproszenie do rozmów

Śląscy samorządowcy wciąż czekają na zaproszenie do rozmów na temat przyszłości górnictwa. 15 bm. spotkali się w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim, aby dyskutować, w jaki sposób pomóc regionowi i branży górniczej. Marszałek Wojciech Saługa zaprosił do dyskusji Małgorzatę Mańkę-Szulik – prezydent Zabrza, Grażynę Dziedzic - prezydenta

Sejm: wiceminister o składzie odpadów jądrowych

W związku z planowaną budową tymczasowego składowiska wypalonych odpadów jądrowych na północnej Ukrainie dotrzymywane są procedury międzynarodowe - zapewnił w czwartek (15 stycznia) w Sejmie wiceminister środowiska Piotr Otawski, odnosząc się do obaw mieszkańców wschodniej Polski.Otawski, odpowiadając na pytania posła Mieczysława Kasprzaka (PSL) uspokajał,

Inny punkt widzenia

Prezydent Nowej Soli nie zmienił poglądów. A któż to taki? A Wadim Tyszkiewicz. A jakież to poglądy miałby przewartościować? A takie (dzięki którym), przez które śląska brać górnicza go znienawidziła we wrześniu 2014 r. A z co go takimż uczuciem obdarzyli? Ano za to, że sprzeciwił się dopłatom do likwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz. A dlaczego miałby zmienić punkt widzenia? A niby dlatego, że na swojej stronie w fejsbogu zapodał wstawkę: „Wszyscy jesteśmy górnikami. Wszyscy chcemy godnie żyć.

Górnictwo: zaczęły się protesty w JSW

Zgodnie z zapowiedziami do górników protestujących w Kompanii Węglowej dołączają pracownicy innych spółek węglowych. Górnicy z kopalni w Budryk należącej do JSW postanowili, że w czwartek (15 stycznia) po pierwszej zmianie zostają pod ziemią i rozpoczynają akcję protestacyjną - poinformowali portal górniczy nettg.pl związkowcy z JSW.

Górnictwo: pod ziemią protestuje ponad tysiąc górników

Trwa protest w kopalniach Kompanii Węglowej, pod ziemią jest ponad 1,1 tys. górników - poinformowało w czwartek (15 stycznia) centrum zarządzania kryzysowego województwa śląskiego.Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej (KW) protestują od środy górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki.Według danych służb

Dzięki Niemcom będzie taniej...

Gaz na polskim rynku będzie w tym roku taniał. Analitycy oczekują spadków m.in. ze względu na łagodną zimę oraz rosnące możliwości importu gazu z Niemiec, gdzie do tej pory ceny były niższe niż w Polsce. Rynek zmienia się również pod wpływem postępującej liberalizacji i rosnącej płynności na Towarowej Giełdzie Energii.

1418909393 sedzikowski krzysztof 05

Górnictwo: oświadczenie prezesa Kompanii

Portal górniczy nettg.pl otrzymał od biura prasowego Kompanii Węglowej oświadczenie ws. odprawy dla b. prezesa spółki, Mirosława Tarasa. Oto jego treść...

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest oderwane od ceny

Przeniesienie czterech kopalń Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, to pierwszy etap zmian - podkreślił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Górnictwo: minister Kowalczyk o nowej roli SRK

Przeniesienie czterech kopalń Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń uratuje kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy - powiedział w Sejmie pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Zatrudnienie: to nie jest jeszcze rynek pracownika

Z 11,5 proc. w końcu grudnia 2014 r. do nawet 10,5 proc. na koniec br. może zdaniem ekspertów zmniejszyć się stopa bezrobocia. Dzięki lepszej koniunkturze najwięcej miejsc pracy przybędzie w usługach i handlu - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Górnictwo: protestują we wszystkich kopalniach KW

Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej (KW) protestują już górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. W środę (14 stycznia) po południu do akcji przystąpili pracownicy ostatniej z nich - Bolesława Śmiałego.