Zniesienie roamingu nie może zrujnować operatorów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Chcemy działać na rzecz użytkowników, obywateli i firm, ale nie chcemy jednocześnie zaszkodzić operatorom na kontynencie europejskim. Musimy zrobić wszystko, aby ich ochronić - powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zniesienie opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej, które nastąpi w czerwcu 2017 r. ma służyć obywatelom, ale nie może zrujnować operatorów - mówił w piątek (3 lipca) Jerzy Buzek. Jak dodał, zniesienie opłat zostanie poprzedzone kolejną ich obniżką w kwietniu 2016 r .

30 czerwca reprezentowana przez Łotwę Rada Unii Europejskiej, po 18 miesiącach negocjacji, porozumiała się z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską w sprawie kluczowych elementów dla jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych. Porozumienie przewiduje zakończenie opłat roamingowych podczas podróży w UE w czerwcu 2017 roku oraz wprowadzenie zasad zabezpieczających neutralny i otwarty charakter internetu w UE.

- Chcemy działać na rzecz użytkowników, obywateli i firm, ale nie chcemy jednocześnie zaszkodzić operatorom na kontynencie europejskim. Musimy zrobić wszystko, aby ich ochronić. Nie chcemy, aby nasi operatorzy upadali, zwłaszcza przed otwarciem na rynek amerykański za dwa, trzy lata - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

Jego zdaniem, dotyczy to szczególnie operatorów telekomunikacyjnych działających w krajach turystycznych, którzy osiągali największe korzyści z istnienia tych opłat. Dlatego, jak podkreślił, powinno to zostać poprzedzone "dokładną analizą opłat i rynków hurtowych, a także wzajemnych rozliczeń między operatorami".

Buzek zaznaczył również, że m.in. ze względu na europejskich operatorów telekomunikacyjnych, proces ten będzie przeprowadzony w dwóch etapach. Całkowite zniesienie opłat roamingowych w czerwcu 2017 r., ma poprzedzić kolejna obniżka tych opłat w kwietniu przyszłego roku. Koszt minuty połączenia za granicą ma zostać zmniejszony z 19 do 5 eurocentów, a koszt wysłania wiadomości sms z 6 do 2 eurocentów.

Według Buzka pozbawienie operatorów zysków z opłat roamingowych, nie doprowadzi do podniesienia opłat na rynkach krajowych. Dowodzi tego zbliżanie się cen usług telekomunikacyjnych w Europie, mimo radykalnego obniżania opłat roamingowych.

- Okazało się, że ludzie więcej rozmawiają i przesyłają więcej danych przebywając za granicą, dzięki czemu zyski operatorów wzrosły - podkreślił b.szef PE.

Zaznaczył też, że wskazana przez Radę UE data zniesienia opłat, nie może już zostać przesunięta, ponieważ jest owocem bardzo trudnego kompromisu, zarówno między instytucjami unijnymi, jak i między UE a jej państwami członkowskimi.

- Rada przez ponad rok nie mogła przyjąć wspólnego stanowiska, ze względu na sprzeciw państw członkowskich, które uważały całkowite zniesienie roamingu za niemożliwe. Udało się to wynegocjować dzięki elastyczności strony łotewskiej, która przewodniczy obecnie Radzie. Wiele kwestii zostało ustalonych w ostatnich chwilach negocjacji - zaznaczył Buzek.

Były premier ocenił, że równie znacząca jest część porozumienia dotycząca internetu, co ma sprawić, że internet w Unii Europejskiej będzie najbardziej neutralny na świecie.

- W UE będzie w pełni otwarty, niedyskryminujący internet. Nie będzie możliwości bezzasadnego spowalniania i blokowania danych - zadeklarował

Jak dodał wspólny rynek telekomunikacyjny jest absolutną podstawą do stworzenia w przyszłości wspólnego rynku cyfrowego i unii cyfrowej, zapowiadanej przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claudea Junckera, jako priorytet jego kadencji. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.