Gliwice: albo rozmowy w Oplu, albo?

1335441006 fabryka opel gliwice gm company

fot: GM Company

Zdolności produkcyjne gliwickiego zakładu sięgają 207 tys. aut rocznie. W tym roku ma rozpocząć się wytwarzanie astry IV w wersji sedan

fot: GM Company

Czynną akcją protestacyjną w gliwickiej fabryce Opla grożą związkowcy. Dojdzie do niej, jeżeli kierownictwo fabryki "nie przestanie łamać podstawowych zasad dialogu społecznego i praw pracowniczych, zmuszeni będziemy rozpocząć czynną akcję protestacyjną".

- Sytuacja w naszym zakładzie jest coraz poważniejsza. Dostrzegają to wszystkie działające w firmie związki zawodowe, dlatego występujemy razem i mówimy jednym głosem. Pracodawca jednostronnie i z naruszeniem przepisów prawa pracy wprowadza rozwiązania niekorzystne dla pracowników. Nie uznaje trwającego w zakładzie sporu zbiorowego, lekceważy nasze apele o podjęcie merytorycznych rozmów - mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland (GMMP).

W poniedziałek (6 lipca) związkowcy mają poinformować media o przyczynach trwającego konfliktu i przedstawią plan dalszych działań.

Na razie wyjaśniają, że jednym z głównych powodów narastającego sporu w gliwickiej fabryce Opla jest jednostronne wprowadzanie przez pracodawcę szkodliwych dla pracowników i ich rodzin zmian w regulaminie pracy GMMP.

- Chodzi o wprowadzanie sześciodniowego tygodnia pracy dla kolejnych grup pracowników. Wdrożenie tych zmian doprowadziło do sytuacji, w której pracownicy muszą być dyspozycyjni "na gwizdek" w soboty, w niedziele i w święta, bez względu na swoje życie rodzinne i bez dodatkowych pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych - mówi szef Solidarności w gliwickim Oplu.

Jak podaje biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności związki zawodowe działające w GMMP skierowały pismo z prośbą o interwencję w sprawie sytuacji w zakładzie Opla do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. 30 czerwca związkowcy próbowali osobiście wręczyć petycję szefowi resortu gospodarki podczas jego pobytu w gliwickiej fabryce. Jednak pracodawca nie dopuścił do spotkania liderów związkowych z wicepremierem Piechocińskim, zmieniając plan jego wizyty w zakładzie. Przedstawiciele związkowych z gliwickiego Opla nadal oczekują na reakcję Ministerstwa Gospodarki na problemy przedstawione w petycji

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.

Zalety aplikacji mobilnej wirtualnej centrali telefonicznej dla kadry kierowniczej

Dzisiaj kierownik działu sprzedaży, marketingu lub właściciel firmy nie jest już przywiązany do biurowego fotela. Niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie się znajdujesz, aplikacja mobilna zintegrowana z centralą telefoniczną zamieni Twój smartfon w panel sterowania zespołem — z dostępem do pełnej analityki rozmów, efektywności kanałów i pracy menedżerów w czasie rzeczywistym. 

Muzeum Górnośląskie wraca do lat 30. XX wieku. Rozpoczęła się wielka modernizacja

Zmieniamy się, by zachwycać – podkreślają w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wybudowany w okresie międzywojennym funkcjonalistyczny gmach instytucji przejdzie gruntowną modernizację. – To będzie powrót do korzeni, do tego co było w latach 30. XX wieku – zaznaczyła dyrektor muzeum Iwona Mohl.