Aktualności

Zaslepka

Górnictwo: głodówka w kopalni Sośnica-Makoszowy

Czterech mężczyzn i kobieta, którzy od kilku dni prowadzą głodówkę w zabrzańsko-gliwickiej kopalni Sośnica-Makoszowy w Zabrzu rozważają zaostrzenie protestu i nieprzyjmowanie płynów - pisze Nasz Dziennik.

RPP o polityce pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie - głosi komunikat, wydany w środę (14 stycznia) po dwudniowym posiedzeniu RPP. Rada nie wykluczyła dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

Kolej: Przewozy Regionalne będą restrukturyzowane

W maju powinien być gotowy plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, który w lipcu powinien trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej - mówił w środę (14 stycznia) w Sejmie prezes spółki Tomasz Pasikowski.

Warszawa: coraz bliżej nowelizacji ustawy węglowej

Kluby PiS i Sprawiedliwa Polska chcą odrzucenia projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała zgłoszone podczas nocnej (z 14 na 15 stycznia) debaty poprawki PO i jest za odrzuceniem zmian proponowanych przez SLD.

1327671280 sejm posiedzenie 270112

Sejm: II czytanie jeszcze w środę wieczorem

Sejm jeszcze w środę wieczorem przystąpi do drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - zdecydowali posłowie w głosowaniu. Nowelizacja ma umożliwić realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej.W głosowaniu 234 posłów było za przejściem do drugiego czytania, 198 przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. O

1411983012 kopacz ewa mp 04

Ewa Kopacz: chronimy miejsca pracy, a nie likwidujemy kopalnie

Program dla górnictwa przyjęty przez rząd ma służyć ochronie miejsc pracy, a nie likwidacji kopalń - powiedziała w środę wieczorem dziennikarzom w Sejmie premier Ewa Kopacz po tym, jak posłowie zdecydowali, że zajmą się tego dnia II czytaniem ustawy węglowej.

Zaslepka

Spadki na Wall Street

Środowa sesja na amerykańskich giełdach akcji przebiegała pod znakiem spadków po słabszych od oczekiwań danych na temat sprzedaży detalicznej w USA oraz wyprzedaży na rynku surowcowym.Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 186,59 pkt. (1,06 proc.) do 17.427,09 pkt.S&P 500 stracił 11,76 pkt. (0,58 proc.) i wyniósł 2.011,27 pkt.Nasdaq Composite osłabił się o 22,18

Premier: jestem zdeterminowana, by rozwiązać problem na Śląsku

Dla mnie nie ma ważniejszej rzeczy niż miejsce pracy, stabilność i bezpieczeństwo rodzinne górnika, który wykonuje ciężką pracę - zapewniła premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że jest zdeterminowana, by rozwiązać problem na Śląsku.Premier w wywiadzie dla TVN24 mówiła, że na poniedziałkowe rozmowy do Katowic "jechała z pełnym zaufaniem i

1421260894 manifestacja ruda slaska rudaslaska pl

Górnictwo: mieszkańcy w obronie kopalń

W Rudzie Śląskiej, Bytomiu i Brzeszczach w środę (14 stycznia) odbyły się manifestacje przeciwko planowanej likwidacji kopalń znajdujących się w tych miastach. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, tuż po ogłoszeniu rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej, podziemne protesty rozpoczęli pracownicy zagrożonych zakładów. Solidaryzują się z nimi mieszkańcy gmin

Przez dziesięciolecia górnicy wspierali Polskę

- W szkołach się uczyliśmy o tym, że węgiel to polskie złoto, a górnicy pracują ciężko na rzecz dobra narodowego. A dzisiaj się nagle mówi, że górnicy są niepotrzebni - stwierdza w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Jan Guz, przewodniczącu Ogólnopolsiego Porozumienia Związków Zawodowych.W czasie posiedzenia prezydium

1421255289 jestem gornikiem sld

Akcja: SLD solidaryzuje się z górnikami

Sojusz Lewicy Demokratycznej na swoje stronie internetowej oraz w portalach społecznościowych rozpoczął akcję „JESTEM GÓRNIKIEM". W ten sposób ugrupowanie zachęca do solidaryzowania się z górnikami protestującymi w kopalniach.SLD udostępniło w internecie specjalną grafikę i zachęca do wstawienia jej na swoich profilach społecznościowych, stronach

Zaslepka

WIG20 na zamknięciu spadł

WIG20 na zamknięciu środowej (14 stycznia) sesji spadł o 1,31 proc. do 2336,66 pkt, a WIG30 spadł o 1,23 proc. do 2512,71 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 96 spółek, 235 spadł, a 59 nie zmienił się.WIG spadł o 1,02 proc. i wyniósł 51910,30 pkt, mWIG40 spadł o 0,40 proc. do 3520,68 pkt, a WIGdiv spadł o 0,88 proc. i wyniósł 1149,34

Zaslepka

Złoty znów stracił na wartości

Złotówka znów straciła w środę (14 stycznia) na wartości. Naszej walucie nie sprzyjały nastroje na światowych rynkach, gdzie spadały główne indeksy po tym, jak Bank Światowy obniżył prognozy dla globalnego wzrostu gospodarczego. Ok. godz. 17 za dolara trzeba było zapłacić 3,65 zł; za euro - 4,28 zł, a za szwajcarskiego franka 3, 57 zł.Bank Światowy

1421252962 zit protest kadra org pl

Kompania: pracownicy ZIT rozpoczęli protest

Pracownicy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji należącego do Kompanii Węglowej SA przystąpili w środę (14 stycznia) w godzinach popołudniowych do protestu - poinformował portal górniczy nettg.pl jeden z Czytelników. Szersze informacje na temat protestu przekazał ZZ Kadra.Pracownicy po przepracowanej dniówce pozostali w swoich miejscach pracy. Akcja protestu odbywa

Górnictwo: Sejm zdecyduje o II czytaniu ustawy węglowej

W środę (14 stycznia) wieczorem Sejm w głosowaniu zdecyduje, czy przeprowadzi drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Nowelizacja ma umożliwić realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej.W środę w czasie konwentu seniorów, który decyduje o porządku obrad Sejmu, zgłoszono sprzeciw wobec wprowadzania do

Górnictwo: europosłowie PiS apelują do rządu

Delegacja PiS do Parlamentu Europejskiego zaapelowała w środę (14 stycznia) do premier Ewy Kopacz o podjęcie natychmiastowych działań na forum UE na rzecz ratowania "strategicznego dla naszego kraju sektora gospodarki", jakim jest górnictwo."Należy zadbać, aby pieniądze z Brukseli trafiły szerokim strumieniem na innowacje promujące wykorzystanie niskoemisyjnych

Politechnika Łódzka: produkują grafen o większej wytrzymałości

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice czy tzw. inteligentnej odzieży.Grafen to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla

1417172465 kowalczyk wojciech

Górnictwo: są chętni na kopalnie Kompanii

Jest "paru" inwestorów zainteresowanych kupnem kopalni Kompanii Węglowej, a "jeden z nich jest rzeczywiście zainteresowany nabyciem trzech kopalń - Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum i kopalni Brzeszcze" - powiedział w środę (14 stycznia) pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.Dodał, że teraz w tej sprawie "zaczynają się

PGE: ruszyła kolejna edycja Programu Dobrowolnych Odejść

W styczniu ruszyła czwarta edycja Programu Dobrowolnych Odejść w koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Program realizowany będzie etapami do czerwca 2017 r. W wyniku poprzednich edycji skorzystało z niego 5072 pracowników.Czwarta edycja PDO kierowana jest do pracowników wszystkich obszarów działalności spółki. Zgodnie z przyjętym

Karpiński: propozycja dla górników ma chronić miejsca pracy

Rządowa propozycja dla górników z Kompanii Węglowej ma na celu ochronę miejsc pracy - podkreślił w środę (14 stycznia) minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Kompania Węglowa zatrudnia teraz ok. 50 tys. pracowników.Minister dodał, że pracownicy KW mogą skorzystać m.in. z programu przejść na wcześniejsze emerytury bądź skorzystać z programu dobrowolnych

Plan naprawczy górnictwa ma ochronić miejsca pracy

Podstawowy cel planu naprawczego dla Kompanii Węglowej to ochrona miejsc pracy - zapewniał podczas środowej (14 stycznia) konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.- Mamy pełną otwartość do rozmów, dialog jest możliwy, a jeżeli jest możliwy, to dialog jest naszym wspólnym obowiązkiem - zarówno strony rządowej, jak i związków

Rząd: sprzedaż kopalń możliwa, ale bez ich zobowiązań

Rząd nie wyklucza sprywatyzowania kopalń należących do KW - powiedział w środę szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński. Eksperci nie mają wątpliwości: potencjalni inwestorzy mogą kupić te kopalnie, ale bez istniejących zobowiązań.Karpiński potwierdził w środę Polsat News, że rząd nie wyklucza sprywatyzowania kopalń należących do Kompanii Węglowej i są w tej sprawie