Aktualności

Górnictwo: zaprotestują wszystkie kopalnie

- Podjęliśmy decyzję, że do końca tego tygodnia wszystkie kopalnie funkcjonujące w górnictwie węgla kamiennego podejmą akcje protestacyjno-solidarnościowe - poinformował przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność Dominik Kolorz.- Nie chcemy, żeby (...) były to zmasowane akcje protestacyjne. Ograniczamy liczbę strajkujących do grupy

Komisja finansów za poprawkami do budżetu na 2015 r.

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych poparli we wtorek (13 stycznia) wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2015 r., w tym wniosek by 25 mln zł przeznaczyć na pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej.Pierwsza senacka poprawka przewiduje zwiększenie o 25 mln zł wpłat do budżetu państwa ze sprzedaży mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dodatkowe

Zaslepka

PGE: chcą utworzyć Centrum Usług Wspólnych

Grupa Kapitałowa PGE chce utworzyć spółkę, która będzie zajmowała się obsługą kadrową i księgową wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład. Powstaniu tzw. Centrum Usług Wspólnych sprzeciwiają się związkowcy. Podkreślają, że obawiają się m.in. o miejsca pracy.Jak poinformowała rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

1421161114 wfos

Śląsk: Mirosław Szemla nowym wicewojewodą

Mirosław Szemla, dotychczasowy wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach został powołany na stanowisko I wicewojewody śląskiego – poinformował Śląski Urząd Wojewódzki.Szemla jest też wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Śląskiego. Urodził się 15 września 1962 roku w Bielsku-Białej. Jest

1421160417 danch

Górnictwo: piłkarze Górnika Zabrze wspierają protest

Górnik Zabrze włączył się w akcję protestacyjną górników i popiera ich walkę o zachowanie miejsc pracy – poinformował portal górniczy nettg.pl kierownik biura prasowego zabrzańskiego klubu Jerzy Mucha.Piłkarze Górnika Zabrze podpisali we wtorek (13 stycznia) oświadczenie, w którym solidaryzują się w pełni z górnikami kopalń

Sejm: wniosek SLD o informację ws. górnictwa odrzucony

Sejm odrzucił we wtorek (13 stycznia) wniosek SLD o uzupełnienie porządku obrad o informację Rady Ministrów na temat sytuacji w górnictwie węgla kamiennego. Sojusz zapowiedział, że złoży kolejny wniosek w tej samej sprawie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że aktualna sytuacja w górnictwie będzie tematem czwartkowej informacji bieżącej.We

Górnictwo: zarząd JSW zaprasza związkowców na rozmowy

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprosił w poniedziałek (12 stycznia) związki zawodowe na spotkanie dotyczące propozycji pakietu rozwiązań mających na celu ratowanie spółki oraz miejsc pracy – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe JSW. Rozmowy mają odbyć się w środę (14 stycznia) o godz. 13.00 w biurze zarządu. Włodarze

Zaslepka

Katowice: 250 miejsc pracy w firmie outsourcingowej

25 osób znalazło pracę w oddziale niemieckiej firmy outsourcingowej Teleperformance Germany (TPG) w Katowicach. Docelowo inwestor chce dziesięciokrotnie zwiększyć zatrudnienie, do ok. 250 osób. TPG to kolejna firma z sektora usług outsourcingowych, która zainwestowała w Katowicach.- Myślę, że jesteśmy przodującym miastem w Polsce, które pozyskuje tego typu

Rząd nie przedstawi informacji ws. strat podatkowych

Sejm nie zgodził się we wtorkowym (13 stycznia) głosowaniu, by porządek posiedzenia uzupełnić o informację rządu ws. uszczuplenia wpływów do budżetu państwa w 2015 roku o ponad 3 mld zł. Informacji takiej domagali się posłowie PiS.Henryk Kowalczyk z PiS powiedział PAP, że wniosek o przedstawienie takiej informacji został złożony na początku października, po tym, jak

SLD: niech rząd obniży podatki obciążające węgiel

Obniżenia podatków obciążających węgiel oraz powołania Ministerstwa Energetyki i Górnictwa domaga się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sojusz oczekuje od rządu konkretnego planu ratowania górnictwa, a nie likwidacji kopalń - mówił we wtorek (13 stycznia) rzecznik SLD Dariusz Joński.- Do tony węgla doliczanych jest ponad 100 zł podatków (...) Podatki,

Tomczykiewicz: strata górnictwa to 854 mln zł netto

Minister Kowalczyk, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa przebywa na Śląsku, czeka na stronę związkową i jest gotowy do podpisania porozumienia – powiedział we wtorek (13 stycznia), podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.Wiceminister Tomczykiewicz przedstawił sytuację w górnictwie węgla kamiennego.- Sektor

Sejm: komisja nie chce informacji rządu o sytuacji w górnictwie

Sejmowa komisja gospodarki negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek klubu SLD o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji rządu nt. sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.W trakcie posiedzenia komisji poseł SLD Zbyszek Zaborowski argumentował wniosek m.in. tym, że rząd przeprowadza program "szokowy", który nie jest uzgodniony ze stroną społeczną.

1421152542 spotkanie komo

Kobiety z kopalń o wizycie u prezydentowej

„Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska wraz z minister Ireną Wóycicką spotkała się z pracownicami kopalń przeznaczonych do likwidacji i żonami górników. Według Ireny Wóycickiej, podczas rozmowy Anna Komorowska podkreślała, że niezbędny jest dialog związków zawodowych i rządu" - podano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. O wizycie w Warszawie mówią jej uczestniczki.

Górnictwo: teraz protestują w 12 kopalniach

We wtorek (13 stycznia) rozpoczął się protest w kopalni Piekary - informuje biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Poza piekarską kopalnią pod ziemią lub na powierzchni przeciwko rządowym planom restrukturyzacji Kompanii Węglowej protestują w zakładach: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój, Brzeszcze, Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy-Anna, Piast, Bielszowice oraz Halemba-Wirek.

Górnictwo: przygotują kolejną propozycję porozumienia

Prawdopodobnie w środę górniczy sztab protestacyjny opracuje kolejną propozycję porozumienia, którą przekaże rządowi - poinformowali liderzy działających w górnictwie central związkowych podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach. Liczą na wznowienie negocjacji.

Górnictwo: związkowcy zadecydują o dalszych działaniach

W Katowicach rozpoczęło się we wtorek (13 stycznia) przed południem zebranie sztabu protestacyjnego górniczych związków zawodowych. Związkowcy zdecydują o swych dalszych planach po rozmowach z premier Ewą Kopacz, zakończonych nocą bez zawarcia porozumienia.Związkowcy zaostrzają protest przeciwko rządowemu planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW), obecnie obejmuje

Zaslepka

Górnictwo: zbierze się sejmowa Komisja Gospodarki

Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego będzie tematem posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki, która zbierze się we wtorek, 13 stycznia.

Samorządy: sejmiki wojewódzkie o sytuacji w górnictwie

Na nadzwyczajnych sesjach poświęconych kryzysowi w branży zbiorą się radni sejmików samorządowych województw: śląskiego oraz małopolskiego.

Trzeba przedstawić alternatywne rozwiązania

- Przede wszystkim należy wrócić do rozmów i przedstawić alternatywne rozwiązania, bo na razie mówi się tylko o likwidacji kopalń – uważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, który w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl komentuje negocjacje rządu i górniczych związków zawodowych.B. wiceminister odnosi się także do

PiS apeluje do Tuska, by pomógł górnictwu

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek ocenił, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk powinien zabiegać o to, aby część pieniędzy z tzw. "planu Junckera" została przeznaczona na modernizację polskiego górnictwa. Tusk - stwierdził rzecznik PiS - powinien realizować polskie interesy.

Będzie współpraca polsko-indyjska w górnictwie?

Rząd Indii przygotowuje szczegółowe oferty dla polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego, który może pomóc w zmodernizowaniu i poprawie bezpieczeństwa indyjskiego górnictwa - poinformował wicepremier Janusz Piechociński na zakończenie wizyty w tym kraju.

Górnictwo: w obronie kopalni Pokój

Około 2 tys. osób wzięło udział we wtorek (12 stycznia) w manifestacji w obronie opalni Pokój w Rudzie Śląskiej - poinformował portal górniczy nettg.pl Urząd Miasta. Jej uczestnicy przeszli ulicami miasta sprzed zakładu pod rudzki magistrat. W tym czasie prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic uczestniczyła w spotkaniu z premier Ewą Kopacz, które