Aktualności

USA: spadki na Wall Street

Poniedziałkowa (12 stycznia) sesja na Wall Street przyniosła kontynuację spadków z ubiegłego tygodnia. Słabo radziły sobie spółki paliwowe, których kursy podążały za zniżkującymi cenami ropy naftowej.

Górnictwo: rząd chce restrukturyzować a nie likwidować

Przerwane rozmowy między stroną rządową a związkowcami na temat rządowego planu naprawczego Kompanii Węglowej mają być kontynuowane. Premier Ewa Kopacz o 12-godzinnych negocjacjach powiedziała: były dobre i w dobrej atmosferze.

Górnictwo: przerwane rozmowy w lepszej atmosferze

Bez porozumienia zakończyły się prowadzone w Katowicach rozmowy z udziałem premier Ewy Kopacz i górniczych związków zawodowych na temat na temat rządowego planu naprawczego Kompanii Węglowej (KW). Strony umówiły się, że negocjacje będą nadal prowadzone. Dominik Kolorz nie wykluczył, że protesty na kopalniach będą się rozszerzać. O 10:00 zbiera się Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy.

1421127265 samorzad kopacz

Prezydenci: dość marnotrawstwa i patologii w górnictwie

Podczas poniedziałkowego (12 stycznia) spotkania z Ewą Kopacz prezydentów Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza, czyli miast na terenie których znajdują się kopalnie przeznaczone do likwidacji, pani premier przekazano stanowisko prezydentów miast w sprawie przyjętego przez rząd „Planu naprawczego dla Kompanii Węglowej SA".

1421109901 tchorzewski mypis pl

Tchórzewski: - Jeśli nie głupota, to zdrada...

- Trzeba występować i walczyć, a nie czekać! Jeżeli nie ma reakcji rządu, gdy Rosjanie uprawiają dumping, nakładają embarga na żywność i inne, a mimo to nie stać nas na najdrobniejszy ruch rządu, by ratować górnictwo, to tkwi tutaj sedno problemu - mówił w poniedziałek (12 stycznia) w Rudzie Śl. poseł PiS Krzysztof Tchórzewski, były sekretarz stanu ds. górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

PiS ma program dla polskiego górnictwa!

- Górnictwo jest ostatnim bastionem polskiej gospodarki. Jeśli go nie uratujemy, nie zostanie nic dla przyszłych pokoleń. PiS ma jasny program dla polskiego górnictwa. Wiemy, co zrobić, żeby było konkurencyjne - mówiła w poniedziałek (12 stycznia) na wyjazdowym posiedzeniu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło, wiceprzewodnicząca partii.

Prezes PiS: - Nie lękajcie się! Zwyciężycie!

- Przyjechaliśmy tutaj po to, by wam bardzo mocno powiedzieć: popieramy was, będziemy o was walczyli także w Warszawie, w Sejmie, u prezydenta, zwracając się, by skorzystał ze swoich praw, bo może jednym zdaniem powstrzymać to wszystko! - mówił w poniedziałek (12 stycznia) Jarosław Kaczyński do gorników i mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy tłumnie

Górnictwo: jest chętny do kupienia trzech kopalń

Mysłowicka spółka Universal Energy deklaruje, że chce przejąć trzy z czterech kopalń Kompanii Węglowej, które rząd zamierza zlikwidować. Chodzi o kopalnie Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum.

1415972650 iks solino pl

Płock: w cieniu śląskiego kryzysu

Protestujący od prawie trzech miesięcy związkowcy IKS Solino zerwali rozmowy z przedstawicielami PKN Orlen. Według nich, płocki koncern nie dotrzymał wcześniejszych uzgodnień. Związkowcy chcą teraz rozmawiać z rządem - przede wszystkim o przyszłości spółki.

W. Brytania: rząd ratuje branżę naftową obniżając podatki

Brytyjski rząd nie poddaje się w walce o przyszłość sektora naftowego. W reakcji na spadające wciąż ceny surowca minister finansów George Osborne zapowiedział wprowadzenie w najbliższym budżecie ulg podatkowych dla firm naftowych.

Wydaliśmy ponad 320 mld zł ...

Od uruchomienia programów unijnych na lata 2007-2013 Polska wydała 320,1 mld zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło 226,7 mld zł - podał resort infrastruktury i rozwoju. W tym czasie podpisano ok. 104,9 tys. umów o wsparcie UE na mniej więcej 410 mld zł.

1353389517 fiat 500 fiat pl

314 tys. aut z tyskiego Fiata

Tyska fabryka Fiata wyprodukowała w 2014 roku blisko 314 tys. samochodów, wobec 295,7 tys. aut rok wcześniej. Zakład zanotował wzrost produkcji (o ponad 6 proc.) po raz pierwszy od pięciu lat - wynika z informacji firmy.

Rozmowy premier Kopacz ze związkowcami w lepszej atmosferze

Toczące się w poniedziałek w Katowicach rozmowy na temat rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW) z udziałem premier Ewy Kopacz przebiegają w znacznie lepszej atmosferze niż te toczone w weekend, bez jej udziału - ocenił jeden z uczestniczących w nich związkowców.

Konsumenci są słabszą stroną...

Nowe prokonsumenckie przepisy nie poprawią sytuacji, jeśli sądy, które je egzekwują, nie będą brały pod uwagę, że konsument jest słabszą stroną w sporze z przedsiębiorcą. Badania pokazują, że dziś tak się nie dzieje, mówi PAP ekspertka od prawa konsumenckiego.

Zaslepka

Nie najlepszy początek tygodnia dla złotego

Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia ponad 1 grosz wobec głównych walut. Ok. 17. za dolara trzeba było zapłacić 3,62 zł, euro 4,28 zł a za franka szwajcarskiego 3, 57 zł.Analityk z Domu Maklerskiego BOŚ Konrad Ryczko zauważył, że w trakcie poniedziałkowej sesji złoty lekko tracił w ślad za wzrostem wyceny dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Zaznaczył, że

Zaslepka

WIG20 spadł

WIG20 na zamknięciu poniedziałkowej sesji spadł o 0,31 proc. do 2330,04 pkt, a WIG30 spadł o 0,46 proc. do 2511,61 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 163 spółek, 175 spadł, a 55 nie zmienił się.WIG spadł o 0,30 proc. i wyniósł 51910,34 pkt, mWIG40 spadł o 0,30 proc. do 3550,86 pkt, a WIGdiv spadł o 0,86 proc. i wyniósł 1146,86 pkt.Największe

Górnictwo: premier Kopacz rozmawiała z samorządowcami

W Katowicach, z udziałem premier Ewy Kopacz, wciąż toczą się rozmowy ws. rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Spotkanie rozpoczęło się o 14. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Po dwóch godzinach spotkania przerwano je na jakiś czas i szefowa rządu przeszła do innej sali budynku, by rozmawiać z samorządowcami miast, w których mają być likwidowane

PiS: przeciw dywersji rządu wobec Śląska i górnictwa

Posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości przyjęli jednogłośnie ostre stanowisko Klubu Parlamentarnego PiS w związku z zagrożeniem istnienia polskiego górnictwa. Nad dokumentem głosowano podczas specjalnego wyjazdowego posiedzenia klubu, które odbyło się w poniedziałek (12 stycznia) w Rudzie Śląskiej.

Górnictwo: Kopex przedłuża współpracę z KGHM

W poniedziałek (12 stycznia) Kopex – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów podpisało aneks do umowy z KGHM Polska Miedź na wykonanie wyrobisk chodnikowych w kopalni Polkowice-Sieroszowice – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Kopeksu. Aneks do umowy podpisanej w 2012 r. wydłuża współpracę firm do roku 2020.Określa również

Negocjacje: przesunie się spotkanie premier z samorządowcami

Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl planowane na godzinę 16 spotkanie premier Ewy Kopacz ze śląskimi samorządowcami będzie opóźnione.

Górnictwo: w Urzędzie rozmowy, przed Urzędem demonstracja

Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, w śląskim Urzędzie Wojewódzkim w poniedziałek (12 stycznia) o godz. 14 rozpoczęły się rozmowy pomiędzy premier Ewą Kopacz a przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Ich tematem jest jest rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej.Rozmowom towarzyszy demonstracja przed Urzędem, w której

Praca: bezrobocie wzrosło w 14 województwach

Na koniec grudnia ub.r. stopa bezrobocia wyniosła 11,5 proc. - wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków resortu pracy. W listopadzie stop bezrobocia wynosiła 11,4 proc.