USA: kompanie węglowe zyskują po wyroku Sądu Najwyższego

1383161061 usa kongres2 ak

Sąd Najwyższy USA (na zdj.) zarzucił administracji prezydenta wprowadzenie norm ochrony środowiska bez liczenia się z realnymi kosztami i unieważnił drakońskie prawo

Nowe życie tchnęło w nękane kryzysem amerykańskie węglowe kompanie górnicze orzeczenie Sądu Najwyższego USA, który kilka dni temu unieważnił przepisy administracji prezydenta Obamy, dotyczące emisji kwaśnych gazów i rtęci z elektrowni.

Zdaniem sądu przed wdrożeniem nowego prawa władze nie uwzględniły wielomiliardowych kosztów, które wymusi ono swym obowiązywaniem.

Wartość udziałów spółek górniczych wystrzeliła od razu w górę: PeabodyEnergy Corp. - największy dostawca węgla w USA - zyskał aż 9,6 proc., Arch Coal Inc. Zdrożał o 4,5 proc., a Alpha Natural Resources zarobiła 8,6 proc. - informuje mining.com za portalem biznesowym bloomberg.com.

Normy emisji gwoździem do trumny
Amerykańscy producenci węgla przeżywają największe od wielu dekad załamanie rynku. Węgiel energetyczny zmaga się z konkurencją taniego gazu ziemnego z łupków. Sytuację pogorszyło jeszcze wprowadzenie przez rząd ostrzejszych norm emisji gazów i rtęci (tzw. prawo MATS) w ramach ustawy o ochronie środowiska z 2011 r., które bardzo silnie ograniczyło dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń z elektrowni węglowych.

W efekcie nowych przepisów dziesiątki elektrowni opalanych węglem zamknięto a przedsiębiorcy musieli zainwestować miliardy dolarów na kosztowne filtry i systemy oczyszczania węgla w zakładach przeróbczych.

Lejce ściągnięte ochronie środowiska
- Wyrok SN może pomóc ściągnąć lejce Agencji Ochrony Środowiska (EPA), która tworzy agresywnie antywęglowe przepisy i zamierza wprowadzić jeszcze kosztowniejsze regulacje, jak np. Plan Czystej Energii, którego ostrze skierowane jest na emisję dwutlenku węgla - skomentował Paul Forward, analityk Stifel Nicolaus & Co.

Pomysły elit kosztują
- Wzniosłe idee elit zwykle niosą z sobą wygorówane koszty - powiedział Mike Duncan, dyrektor wykonawczy Amerykańskiej Koalicji na rzecz Czystej Energetyki Węglowej. - Gdy Agencja Ochrony Środowiska będzie poprawiać przepisy, możemy tylko mieć nadzieję, że użyje tym razem realnego rachunku kosztów i zysków, zamiast wyciągnięto po raz kolejny z kapelusza - dodał.

Smutni wytwórcy... bromu
Jedyna grupa, która traci na orzeczeniu sądowym, to producencji bromu, używanego do redukcji emisji rtęci. Wartość giełdowa firmy Calgon Carbon Corp. spadła o 8 proc., Albemarle Corp. stracił 4,8 rpoc. Cabot Corp. - 6,7 proc., a Chemtura Corp. - 5,6 proc. - wylicza agencja Bloomberga.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.