Aktualności

Kowalczyk: nie współpracowaliśmy z Boston Consulting Group

Poniżej przentujemy oświadczenie Wojciecha Kowalczyka, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na temat rzekomej współpracy z firmą The Boston Consulting Group przy opracowywaniu planu naprawczego Kompanii Węglowej."W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat współpracy z firmą The Boston

Porozumienie nie daje gwarancji urentownienia Kompanii

Sobotnie porozumienie rządu ze związkowcami ws. planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie daje gwarancji urentownienia tej spółki - uważa b. wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff.- Sam fakt zawarcia porozumienia i wycofania się rządu z decyzji o likwidacji czterech kopalń uważam za racjonalny ze względów politycznych i merytorycznych - powiedział w

Ropa i węgiel nie podrożeją

Na światowych rynkach utrzymuje się nadpodaż węgla i ropy naftowej. Dwa najważniejsze surowce energetyczne cały czas tanieją – na każde 10 dolarów spadku cen ropy naftowej przypada 3 dolary spadku cen węgla. Na duże odbicie nie ma szans, bo słaba koniunktura na świecie hamuje popyt, a do tego przybywa alternatywnych źródeł energii.- Patrząc w średnim

1421651902 k sedzikowski m sobel kw arc gal

Kompania: nie będzie konsekwencji wobec protestujących

Kompania Węglowa nie będzie wyciągać konsekwencji dyscyplinarnych i prawnych wobec protestujących pracowników – poinformowało w poniedziałek (19 stycznia) portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Stosowne oświadczenie w tej sprawie wydali prezes Krzysztof Sędzikowski oraz wiceprezes Michał Sobel.„W imieniu Kompanii Węglowej SA oświadczamy, że

Premier: pierwszy program naprawy górnictwa od kilkunastu lat

Program naprawy górnictwa, który wdrożyłam i przekonałam do niego górników, jest pierwszym od kilkunastu lat. To pierwszy krok do ustabilizowania sytuacji polskiego górnictwa - mówiła premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że bierze odpowiedzialność za to, co robi i będzie konsekwentna, niezależnie od krytyki.- Jeśli ja w tej chwili wdrożyłam i

Senat: komisje przerwały prace nad ustawą węglową

Senackie komisje gospodarki oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej, które zaczęły w sobotę (17 stycznia) rozpatrywać propozycje poprawek do nowelizacji ustawy "węglowej", przerwały posiedzenie do wtorku.Jako powód wskazano, że na kształt poprawek może mieć wpływ porozumienie ze związkami zawodowymi ws. rządowego programu naprawczego dla Kompanii

Uruchamiamy proces naprawy górnictwa w sytuacji kryzysu

Uruchamiamy proces naprawy polskiego górnictwa w sytuacji kryzysu branży nie tylko w Polsce i w Europie - powiedział w niedzielę (19 stycznia) wicepremier Janusz Piechociński. Porozumienie ws. planu dla Kompanii Węglowej ocenił jako trudne, ale prowadzące do racjonalności.- Uruchamiamy proces głębokiej naprawy polskiego górnictwa węgla kamiennego w bardzo trudnej

Kłysz: uratowaliśmy tysiące miejsc pracy w Brzeszczach

Tymi podpisami uratowaliśmy tysiące miejsc pracy nie tylko w kopalni Brzeszcze, ale i wokół niej - uważa szef kopalnianej Solidarności Stanisław Kłysz, który jest jednym z sygnatariuszy porozumienia z rządem.- Porównując to, co było, z tym, co jest obecnie podpisane, różnica jest diametralna. Wtedy byliśmy kopalnią zlikwidowaną, a teraz jesteśmy

1386770086 wiszniow tarnoszyn 05

Błąd był popełniony na samym początku

W 2011 r. amerykańska Energy Information Administration podała, że w Polsce jest 5,3 mln bln m sześc. gazu łupkowego. Sformułowanie, że gazu jest tyle, iż wystarczy go na 300 lat, dawało nadzieję, że wreszcie Polska stanie na nogi i uniezależni się od rosyjskiego gazu.

Podstawą sukcesu Silesii była załoga

Miniony rok dla był załogi czechowickiej kopalni tak samo trudny jak dla całej branży górniczej. Między innymi wyjątkowo ciepła zima wpłynęła na spadek cen węgla, a na zwałach gromadzono kolejne tony surowca. Udało się jednak zrealizować wiele istotnych inwestycji. I z tego wypada się cieszyć.

Restauracja polskiej energetyki

Elektrownia nie żółw i trzystu lat nie dożyje. Przyjmuje się, że średni żywot elektrowni wynosi maksimum 50 lat. Po tym czasie trzeba ją albo zmodernizować, albo wyłączyć z ruchu. Tyle teoria.

Czujność osłabia niepewność jutra

Od pracowników wymaga się, by przez całą zmianę byli skoncentrowani, rozważni, myśleli o pracy, o tym, co robią – podkreśla MIROSŁAW KOZIURA, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.Bezpieczeństwo pracy w kopalni zależy nie tylko od inwestycji w nie, ale także od psychiki pracowników. Górnicy mogą teraz bardziej myśleć o tym, czy będą mieli pracę, a

Związkowcy: górnicy zakończyli protest w kopalniach

Zakończył się protest w kopalniach - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny.

Premier: w marcu spotkanie ws. programu dla Śląska

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że na początku marca odbędą się rozmowy ws. programu dla całego Śląska. Poza stroną rządową, mają w nich wziąć udział związkowcy i samorządowcy. Chcę, aby na Śląsku biło serce polskiego przemysłu, by tutaj powstało centrum przemysłowe - mówiła.- Zgodnie ze złożoną deklaracją, na początku marca będziemy rozmawiać już o

Trzcionka: dziękujemy górnikom za wsparcie

To porozumienie to nasz wielki wspólny sukces – ocenił w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych Kadra.

Górnictwo: treść porozumienia między rządem a związkami - DO POBRANIA

Jako pierwszy portal górniczy nettg.pl przedstawia pełną treść porozumienia, podpisanego w sobotę (17 stycznia), przez stronę rządową i górnicze związki zawodowe.

Porozumienie jest trudne, ale dobre

Podczas briefingu prasowego, zorganizowanego po podpisaniu porozumienia dotyczącego programu naprawczego dla Kompanii Węglowej, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podziękował górnikom i ich rodzinom za wsparcie strony społecznej.- Po dzisiejszym dniu wiemy, że było warto – stwierdził.Porozumienie jest trudne, ale dobre. Przede wszystkim doprowadziliśmy

Premier: czas niepokoju w górnictwie się skończył

Po podpisaniu porozumienia, dotyczącego realizacji programu naprawczego dla Kompanii Węglowej, oświadczenie dla mediów wygłosiła premier Ewa Kopacz.

Górnictwo: premier Kopacz przyjechała na podpisanie porozumienia

Premier Ewa Kopacz przyjechał w sobotę do Katowic. Po godz. 17 ma zostać podpisane porozumienie z górniczymi związkami zawodowymi - poinformowała KPRM.

1421510748 porozumienie twitter

Kancelaria Premiera: jest porozumienie!

Na Twitterze na oficjalnym profilu Kancelarii Premiera pojawił się krótko przed godziną 17 taki wpis:

Górnictwo: Piechociński - będzie porozumienie

Wczoraj i dzisiaj od rana w Kancelarii PRM na bieżąco w licznym składzie analizowaliśmy przebieg negocjacji z reprezentacją związkową Kompanii Węglowej - napisał na swoim blogu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.Zakończyliśmy pracę pół godziny temu.Zanosi się na to, że nastąpiło ostateczne zbliżenie stanowisk i dzisiaj po południu zostanie podpisane

Górnictwo: znamy zapisy porozumienia związków zawodowych z rządem

Po ponad tygodniu negocjacji, prowadzonych m.in. przy udziale premier Ewy Kopacz, delegacja rządowa i górnicze związki zawodowe doszły do porozumienia w sprawie programu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Najważniejszym wynegocjowanym zapisem jest to, że nie będzie likwidacji kopalń.Część programu pozostanie bez zmian. Kopalnie Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy-Anna