Jeżeli nie rozwiążemy problemu ubóstwa energetycznego, to nie będziemy w stanie skutecznie poradzić sobie z niską emisją. Brytyjczycy blisko 70 lat temu również walczyli o czyste powietrze, ale też popełnili przy okazji wiele błędów, które my teraz powielamy, zwłaszcza na południu Polski.
W Bytomiu, w ramach 14. otwartej konferencji ekologicznej „Bezpieczeństwo Ekologiczne w Mieście – Smog” dyskutowano o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie za sobą niska emisja, a także o tym, w jaki sposób skutecznie temu zjawisku zapobiegać. Najmłodsi zaś uczyli się, w jaki sposób ogrzewać mieszkanie węglem w zgodzie z ekologią.
Spore zainteresowanie wzbudziła prezentacja Wojciecha Główkowskiego, przedstawiciela Polskiej Izby Ekologii, który zapewniał, że w Polsce, wbrew obiegowym opiniom, nie mamy i nigdy nie mieliśmy do czynienia z prawdziwym smogiem.
- Dawny londyński smog składał się z dymu i mgły, my z tych dwóch rzeczy mamy do czynienia jedynie z dymem. W Polsce mamy zupełnie inne warunki atmosferyczne niż na Wyspach Brytyjskich. W Londynie mgła znad morza zatrzymywała zanieczyszczenia w miejscu i ludzie umierali. Do smogu nam więc daleko – przekonywał Wojciech Główkowski.
Przyznał jednak, że w wielu miejscach w Polsce stężenie szkodliwych substancji jest bardzo wysokie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.