Ekopiknik przy jedynym czynnym w regionie zabytkowym piecu chlebowym, tzw. piekaroku! Jeśli jeszcze nie masz planów na niedzielę, przyjedź tam z dziećmi. 25 maja o godz. 15.00 zaprasza na to wydarzenie przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda samorząd Rudy Śląskiej. Wydarzenie organizowane jest w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny i łączy tradycję z edukacją i rozrywką dla całej rodziny. Obok degustacji chleba wypiekanego na naturalnym zakwasie, w programie pikniku znalazły się atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych uczestników.
Piknik otworzy spektakl teatralny „EKOsmita”, którego główną bohaterką jest sprytna wiewiórka – mieszkanka parku. Wraz z dziećmi będzie uczyć przybysza z kosmosu, jak dbać o środowisko naturalne.
Następnie Marek Kulawik z pasieki „Moje pszczoły” opowie o pracy pszczelarza i życiu pszczół – ich roli w środowisku, zwyczajach i strukturze ula. Dzieci będą mogły własnoręcznie wykonać eko-kosmetyk z okazji Dnia Mamy oraz pszczółkę – słodką ozdobę z masy cukrowej. Ponadto pod okiem animatorów najmłodsi stworzą ekologiczne serduszka z naturalnych materiałów oraz wykonają biżuterię z kolorowego makaronu.
Przez cały czas trwania pikniku będzie można zobaczyć, jak wygląda tradycyjny proces wypieku chleba w zabytkowym piekaroku i oczywiście degustować jego smak. Na gości czekać będą klimatyczne dźwięki muzyki na żywo oraz domowa atmosfera wspólnego biesiadowania przy piekaroku. Piekarok przy ul. Bujoczka to niezwykła pamiątka dawnej architektury przemysłowej. Zbudowany około 1900 roku, służył mieszkańcom do lat 50. XX wieku. Dzięki staraniom miasta obiekt został odrestaurowany i pełni dziś funkcję edukacyjną i integracyjną.
– Kilka razy w roku spotykamy się przy piekaroku, by pielęgnować lokalne tradycje i budować więzi sąsiedzkie. W niedzielę zapraszamy na pierwszy w tym roku wyjątkowy, rodzinny piknik, który rozpoczyna rudzkie świętowanie w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, zainaugurowanego w naszej metropolii w ubiegły weekend – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
Metropolitalne Święto Rodziny obchodzone jest już po raz 18. W tym roku w szczególnym czasie – Roku Jubileuszowym ogłoszonym przez Papieża Franciszka oraz w roku 100-lecia powstania Archidiecezji Katowickiej. W związku z tym, że hasłem Roku Jubileuszowego są słowa „Pielgrzymi nadziei” święto odbywa się pod hasłem „Rodzina – nadzieją”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.