Spółka Restrukturyzacji Kopalń w tym roku przeznacza na sprzedaż 500 ha o łącznej wartości blisko 0,5 mld zł. To szansa na inwestycje, które znacząco pobudzą rozwój regionu.
Już wkrótce na rynek trafią przede wszystkim duże tereny z ogromną wartością inwestycyjną między innymi w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha).
SRK współpracuje ze wszystkimi interesariuszami tego procesu, czyli gminami, powiatami, samorządami województw, wojewodami, stroną społeczną i inwestorami.
- Jesteśmy źródłem terenów pod nowe inwestycje. Nie mówimy, tylko robimy. Realizujemy konkretne działania w kierunku przemian. Skutecznie przejęliśmy rolę animatora dobrej transformacji. Naszym atutem jest 25-letnie doświadczenie, którego nie mają inni przedsiębiorcy górniczy. Pracujemy też nad transformacją dużych obszarów poprzemysłowych poprzez sprzedaż komercyjną, co umożliwi rozwój gospodarczy miast i regionu, wygeneruje miejsca pracy oraz przywróci nieużytki do życia - tłumaczy Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
SRK ma 2,8 tys. ha nieruchomości do ponownego wykorzystania. Połowa z tego ma wartość inwestycyjną, a jedna czwarta jest w procesie rekultywacji. Bytomska spółka chce zagospodarować m.in. tereny po kopalniach Boże Dary w Katowicach czy Centrum w Bytomiu. Ma m.in. tereny po kopalni Śląsk i Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej, po kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju i Krupińskim w Suszcu.
Najważniejsza jest współpraca z samorządami, bo to one decydują o kierunkach zagospodarowania nieruchomości (ustalenia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, decyzje rekultywacyjne).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.