Na terenie po szybie Bojków będą serwisowane pociągi. Ratownicy trenują w specjalistycznym centrum szkoleniowym. W Rudzie Śląskiej trwają prace rekultywacyjne na hałdzie po kopalni Pokój. Przewodniczący górniczej Solidarności komentuje sytuację branży. O tym 3 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Polska Grupa Górnicza oraz Koleje Śląskie podpisały w poniedziałek, 3 lutego, list intencyjny dotyczący wykorzystania terenu po szybie Bojków w Gliwicach. Uroczystość odbyła się w cechowni kopalni Sośnica należącej do PGG. Spółki wskazały w liście, że chcą współpracować w celu przekształcenia pokopalnianego terenu w nowoczesną bazę z własną bocznicą dedykowaną dla taboru Kolei Śląskich.
* Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadzi intensywne prace rekultywacyjne na hałdzie Pokój zlokalizowanej w Rudzie Śląskiej. O tym jak przebieg ten proces poinformowano w czasie briefingu, który odbył się w poniedziałek, 3 lutego. Warto dodać, że hałda Pokój znajduje się w centrum miasta, w pobliżu bloków mieszkalnych, garaży i działek. To na nią przez lata odpady odprowadzały rudzkie kopalnie.
* Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM zyskała nowoczesną przestrzeń szkoleniową. Składające się z części treningowej, zaplecza gospodarczo-sanitarnego i sali wykładowych Centrum, umożliwia zaawansowane szkolenia m.in. z zakresu bezpiecznego wykonywania i kierowania pracami na wysokości oraz w przestrzeniach zamkniętych, a także specjalistyczne kursy ITRA, OTDL czy RESCUE.
* W Kopalni Soli Wieliczka, pod czujnym okiem pracowników Departamentu Energomechanicznego i Infrastruktury Podstawowej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, ruszyła modernizacja zabytkowego szybu Kościuszko. Co ciekawe, blisko 60 mln zł na zabezpieczenie szybu Kościuszko pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
* - Zielona transformacja prowadzi w Unii Europejskiej do zagłady przemysłu i postępującego ubóstwa, i tym samym staje się ona coraz mniej akceptowalna i popierana przez coraz liczniejsze grupy społeczne – mówi Tomasz Ślęzak, prezes Węglokoksu, w rozmowie z dziennikarzem Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
* Nowy rok nie przyniósł naszej branży niczego dobrego – zauważa lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek, w komentarzu, który został opublikowany w piątek, 31 stycznia, na stronie internetowej związku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.