Polska Grupa Górnicza oraz Koleje Śląskie podpisały w poniedziałek, 3 lutego, list intencyjny dotyczący wykorzystania terenu po szybie Bojków w Gliwicach. Uroczystość odbyła się w cechowni kopalni Sośnica należącej do PGG. Spółki wskazały w liście, że chcą współpracować w celu przekształcenia pokopalnianego terenu w nowoczesną bazę z własną bocznicą dedykowaną dla taboru Kolei Śląskich.
List podpisali p.o. prezesa PGG i wiceprezes PGG ds. finansowych Bartosz Kępa, wiceprezes PGG ds. produkcji Marek Skuza, prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz i wiceprezes Kolei Śląskich ds. finansowych Adam Wojtowicz. W uroczystości uczestniczyli także marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, wicemarszałek Leszek Pietraszek oraz prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
- Od samego początku tej kadencji samorządu powtarzamy, że transformacja regionu to nie zamykanie kopalń, ale takie działania, że w miejsce starego powstaje nowe. O to chodzi w tej zmianie, zmianie sytuacji gospodarczej, stosunków przemysłowych panujących tutaj w województwie. Chodzi o to, by to co zanika, odchodzi do lamusa, się wyczerpuje, staje się niepotrzebne, zastępowane było czymś nowym i tak się tutaj dzieje - powiedział marszałek Saługa.
Podkreślił, że list jest podpisywany pomiędzy czynna kopalnią i Kolejami Śląskimi. Przypomniał, że proces związany z szybem Bojków zapoczątkował przed kilkoma miesiącami były prezes PGG Leszek Pietraszek, który obecnie jest wicemarszałkiem województwa. Saługa podkreślił, że duże znaczenie ma właśnie zagospodarowywanie infrastruktury czynnych zakładów górniczych, a nie czekanie na ich likwidację.
- To dla mnie bardzo ważny dzień, bo spełnia się jedno z moich wielkich marzeń (...). Zmieniamy definicje transformacji. Wyrzućmy z głowy transformację w takim ujęciu w jakim pamiętaliśmy ją do tej pory. Transformacja to początek czegoś nowego - powiedział wicemarszałek Pietraszek.
Dodał, że to nie Spółka Restrukturyzacji Kopalń, a sama PGG przygotowała ten projekt, a dotyczy one czynnej kopalni, a nie kopalni zlikwidowanej.
- To nieprzypadkowa lokalizacja. To lokalizacja, która pozwoli dodatkowo zaktywizować fajnie rozwijające się miasto, jakim są Gliwice - powiedział. Zdradził także, że inicjatywa w zakresie zagospodarowania terenu po szybie Bojków wyszła z dyrekcji kopalni Sośnica, a pomysł ten trafił na akceptację ze strony Kolei Śląskich. Dodał również, że ten koncept został pozytywnie przyjęty przez samorząd Gliwic i województwa.
- Mam nadzieję, że to początek i że górnictwo wyjdzie z takiej klasycznej defensywy polegającej na stałej ochronie tego obrazu górnictwa i stałej decyzji, o tym o ile mniej będzie wydobycia oraz sprzedaży i zacznie ofensywnie zarządzać tymi potężnymi aktywami, którymi dysponuje - przyznał.
Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka podkreśliła natomiast, że projekt ten jest spójny z ideami, które przyświecają rozwojowi miasta.
- Kopalnia wciąż pracuje, a my już myślimy nad przyszłymi rozwiązaniami. Nad rozwiązaniami proekologicznymi, które dadzą nowe miejsca pracy - powiedziała.
Prezes Kolei Śląskich zdradził, ze spółka miała problem z miejscem do serwisowania swojego taboru.
- W ciągu ośmiu miesięcy przygotowaliśmy zarysy projektu i wstępnie zapewniliśmy finansowanie. Dziś podpisujemy umowę wstępną dotyczącą odkupienia działki po szybie Bojków. Jest to bardzo szybki tok prowadzenia inwestycji - ocenił prezes Klimosz.
Wyjaśnił, że zbudowana zostanie na tym terenie ogromna hala serwisowa. Będzie to najnowocześniejsza hala tego typu w Polsce południowej. Będą tam serwisowane nie tylko pociągi Kolei Śląskich.
Bartosz Kępa, p.o. prezesa PGG, przyznał, że pochodzi z Gliwic i dlatego takie inwestycje szczególnie go cieszą.
- To przedsięwzięcie dotyczy kilkuhektarowej działki. To jest kilka hektarów nadziei, że my możemy dokonywać transformacji w sposób schludny, rozsądny. To teren uzbrojony nie tylko w przyłącza, ale także w ludzi, którzy chcą tę transformację zrobić - wskazał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlaczego z takim uporem likwidujemy górnictwo?. Kto za tym stoi?.
Czyli koniec kwk Sośnica !