Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyło prace nad miejskim, hutniczym szlakiem spacerowym – „Śladem Dwóch Hut” (Kościuszko i Batory). Trasa obejmuje osiem lokalizacji. Na projekt składają się cztery murale, których projekty wybrano w zorganizowanym przez Muzeum konkursie – informują służby prasowe chorzowskiej instytucji..
Murale wykonał Karol Kobryń, absolwent ASP w Katowicach. Po trasie szlaku prowadzą dźwiękowe spacery w formie podcastów, animowane archiwalne zdjęcia i wirtualna odsłona szlaku dostępna na stronie internetowej Muzeum (muzeumhutnictwa.pl). Projekt zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów.
- Hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami dlatego zarówno pamięć mieszkańców, jak większość ulic, placów i budynków jest w Chorzowie naznaczona hutą. Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu zapomnianego pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
– Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, którym do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale, które powstały w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści – dodaje dyrektor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.