Maszynista lokomotyw z kopalni Marcel, Mateusz Mrówka z Radlina, pierwszy na mecie Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. Trasę liczącą około 10 kilometrów, sprzed Krzyża Pomnika pod Pomnik Powstańców Śląskich, pokonał w 30 minut i 17 sekund. W tym roku padł rekord frekwencji w historii tego wydarzenia – w biegu głównym wystartowało blisko 700 osób - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.
- W Święto Niepodległości upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę, my chcemy pamiętać o dziewięciu górnikach-bohaterach, którzy też walczyli o wolność, tylko w innych czasach. Tym biegiem chcemy im podziękować. Od samego początku organizacji tego wydarzenia, liczyłem na to, że z roku na rok uczestników będzie coraz więcej i tak się właśnie dzieje – zaznaczył dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, który pobiegł z numerem 9. Zaznaczył jednak, że nie trenował za wiele, a w tym roku trasa była bardziej wymagająca. Drugą część biegu od Spodka do kopalni Wujek, biegacze musieli pokonać pod górkę.
- Trzeba było dobrze rozłożyć siły, dlatego ważne są regularne i systematyczne treningi – podkreśla Mateusz Mrówka z Radlina, który na mecie był pierwszy. Wyjaśnił, że bieg miał dla niego duże znaczenie przede wszystkim z uwagi na pamięć o 9 górnikach, a wynik miał drugorzędne znaczenie. Tłumaczył, że biega 6 razy w tygodniu. Stara się trenować, mimo systemu zmianowego w kopalni, o tej samej porze dnia. Podkreślił, że ma duże wsparcie żony i i liczy na to, że jego dwójka dzieci, które jeszcze są małe, uda mu się w przyszłości zachęcić do tego sportu.
W tym roku w wydarzeniu uczestniczyła około setka maluchów. Najmłodsi biegli na dystansach 200 metrów i 400 metrów. – Lubię biegać, najczęściej biegam za piłką- przyznał 7 letni Szymon, który z dumą zaprezentował brązowy medal zdobyty podczas Biegu Niepodległości. Jego 3 letnia siostrzyczka Emilka dobiegła do mety z mamą i też zdobyła pamiątkowy medal. – Kopalnia Wujek jest nam szczególnie bliska, mój mąż Michał tutaj pracował, mieszkaliśmy niedaleko. Teraz jest nadsztygarem w kopalni Mysłowice-Wesoła, ale nie zapominamy o kopalni Wujek i o tych dziewięciu górnikach-bohaterach, którzy tutaj kiedyś zginęli. Chętnie bierzemy udział w takich wydarzeniach całą rodziną, razem z dziećmi – przyznaje mama małych biegaczy Natalia Czech.
Przed rozpoczęciem biegu uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem Pomnikiem . Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka to jedyne wydarzenie w Polsce w ramach obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, które odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku. Organizatorem Biegu było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności wraz z Jafi Sport, a sponsorem głównym Polska Grupa Górnicza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A nagrodą był worek węgla
Super jak mnie miną to pomyślałem że chyba biegnę w innym biegu mi to zajęło 58 min pozdrawiam wszystkich
Mrówa, co tym karlikiem z materiałem będziesz gnał w poniedziałek
Brawo, gratuluje
Brawo