Województwo Śląskie przeznaczyło ok. 1,75 mln zł na zadania związane z obchodami Powstań Śląskich. Umowy zakładają realizację kilkudziesięciu projektów, realizowanych przez instytucje kultury m.in. Bibliotekę Śląską w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Wśród największych projektów znajdują się: realizacja przez Muzeum Śląskie i Filharmonię Śląską koncertu plenerowego, mobilna wystawa historyczna w kontenerach, realizowana przez Ars Cameralis, czy Słownik Powstań Śląskich realizowany przez Bibliotekę Śląską.
Uroczyste podpisanie umów odbyło się w Muzeum Śląskim w Katowicach w poiedziałek, 29 kwietnia, z udziałem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
- Zasoby kulturalne województwa są dla nas niezwykle cenne, dlatego chcemy je zachować dla przyszłych pokoleń, a także udostępnić szerokiemu gronu odbiorców, stąd potrzeba ich digitalizacji. Kultura zajmuje istotne miejsce w polityce władz regionu, szczególnie teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę wybuchu Powstań Śląskich, dlatego chcemy wesprzeć te inicjatywy, które upamiętniają ważne wydarzenia związane z ich historią – powiedział Chełstowski.
- Powstania Śląskie nie zostały dotychczas wystarczając wypromowane, podobnie jak Powstanie Listopadowe, Styczniowe, Warszawskie, czy chociażby powstanie Wielkopolskie. Mamy czas, żeby poświęcić na promocję Powstań Śląskich trochę czasu. Dla nas jest oczywistym, że one się odbyły, ale w Polsce ten temat nie jest tak żywy. Dlatego Polakom żyjącym poza Śląskiem warto uzmysłowić, że były to powstania równie ważne dla Polski, jak wszystkie inne – wyjaśnił Przemysław Syczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
Warto podkreślić, że wcześniej marszałek województwa śląskiego i wojewoda śląski podpisali porozumienie o współpracy w ramach organizacji i popularyzacji obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich.
Jak czytamy w preambule porozumienia, zostało ono zawarte „w poczuciu głębokiego szacunku do patriotycznej postawy ludu śląskiego w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich i Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia roku 2019 Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego”.
- Bardzo się cieszę, że strona samorządowa i rządowa będą wspólnie świętować i przypominać powrót Śląska do Macierzy. To był ważny czas i ogromne poświęcenie sprawiło, że te ziemie wróciły do Polski. Warto mówić głośno o tych wydarzeniach i wykorzystać ich potencjał dla budowania wizerunku regionu. Dlatego gratuluję i dziękuję za wspólną inicjatywę obchodów tych wydarzeń – podkreślał wówczas wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.