Wygląda na to, że polskiemu górnictwu nie grozi luka pokoleniowa. Redakcja TG przekonała się o tym podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 25 im. J. Słowackiego w Sosnowcu. Uczniowie przy tej okazji podzielili się z nami swoją wiedzą o branży.
Ku naszemu zaskoczeniu doskonale orientowali się, do jakich celów wykorzystuje się węgiel, w jaki sposób się go wydobywa i jak nazywają się maszyny pracujące pod ziemią. Nie zabrakło im też wiedzy na temat górniczych tradycji i mitów. Co więcej kilku naszych rozmówców w przyszłości chciałoby zostać górnikami.
Rozmowę z uczniami sosnowieckiej szkoły obejrzeć można na portalu górniczym nettg.pl w zakładce wideo. Przy okazji tego spotkania nasz kolega Maciej Dorosiński przedstawił dzieciom prelekcję dotyczącą pracy w kopalni. Na koniec każdy ze słuchaczy miał okazję przymierzyć prawdziwe górnicze czako i skosztować kopalnioka. Efektem naszej wizyty są laurki z życzeniami dla górników, które dzieci wykonały na naszą prośbę. Postanowiliśmy nagrodzić najciekawsze z nich. W naszej ocenie najfajniejszą pracę wykonała Ewa Sajdak z klasy IIIa. Na drugim miejscu znalazła się laurka Mikołaja Seweryna z klasy IIa, a na trzecim Zosi Nowak z klasy IIIa. Wszystkie rysunki obejrzeć można obejrzeć poniżej.
W galerii: Prace z okazji Dnia Górnika wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.