Ponad 30 mln zł na rozbudowę fabryki pneumatyki przemysłowej w Łodzi przeznaczyła firma ASCO, która jest częścią globalnego koncernu Emerson. Inwestor zapowiedział powstanie 200 nowych miejsc pracy. Ukończenie inwestycji planowane jest na marzec 2017 r.
- Już w przyszłym roku Łódź będzie siedzibą naszej największej fabryki w Europie - podkreślił dyrektor ASCO Emea na Europę Jean-Louis Tenu.
Tenu w czwartek (15 września) spotkał się z pracownikami łódzkiego oddziału ASCO i władzami Łodzi.
Jak wyjaśnił, spółka posiada obecnie siedem fabryk na tym kontynencie; w sumie na świecie działa ich 16 - dwie w Stanach Zjednoczonych, kolejne w Japonii, Singapurze, Chinach i Indiach.
Zakład ASCO istnieje w Łodzi od roku 1996. Dwa lata wcześniej firma zakupiła dawny budynek techniczny POLMO, który został zaadaptowany na cele produkcyjne. Przez kolejne lata obiekt był rozbudowywany - obecnie zajmuje obszar ponad 7 tys. m kw, a rozpoczęta niedawno rozbudowa zwiększy jego powierzchnię o kolejne 6 tys. m kw.
- Produkujemy elementy automatyki przemysłowej, np. zawory, siłowniki, wyspy zaworowe. Nasze produkty zazwyczaj nie są widoczne dla ich ostatecznego użytkownika, stanowią bowiem serce, które umożliwia działanie różnego rodzaju urządzeń automatycznych. Obecnie zatrudniamy 350 pracowników. Po nieomal podwojeniu powierzchni planujemy zatrudnienie w ciągu 2-3 lat dodatkowych 200 osób - zaznaczył dyrektor operacyjny łódzkiej fabryki Dariusz Gębarowski.
Od potencjalnych pracowników firma wymagać będzie wysokich kwalifikacji.
- To wiąże się z tym, że produkujemy odpowiedzialne produkty np. do stacji paliwowych, elektrowni atomowych; są one wykorzystywane w wielu miejscach newralgicznych. Pracownicy muszą mieć tego świadomość. Pożądane będzie wykształcenie techniczne, ale mamy też własny system kształcenia pracowników - dodał Gębarowski.
ASCO Numatics Sp. z o.o. w Łodzi jest jedyną fabryką tej globalnej firmy w Polsce. ASCO ma ponad stuletnie doświadczenie w sterowaniu przepływem mediów, pneumatyce siłowej, a także dostarcza szeroki zakres rozwiązań w dziedzinach przetwórstwa żywności, pakowania, przemysłu chemicznego, petrochemii, energetyki oraz przemysłu motoryzacyjnego.
- Cieszymy się, że w Łodzi rozwija się nie tylko branża informatyczna i BPO - bo takich inwestycji mieliśmy ostatnio najwięcej - ale również przemysł. Jesteśmy zadowoleni, że ASCO jest w naszym mieście od ponad 20 lat i pozwala nawiązać do tradycji przemysłowej, która stworzyła Łódź - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.