Europa musi na nowo doprecyzować warunki bezpieczeństwa w obszarze gazu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, otwierając w środę (23 lipca) debatę w PAP o znaczeniu giełd gazu i infrastruktury przesyłowej dla bezpieczeństwa energetycznego.
Jak podkreślił, energia to jeden z kluczy do konkurencyjności gospodarek regionu.
Prof. Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej ocenił z kolei, że europejskie obligo giełdowe na rynku gazu jest rozwiązaniem prorynkowym; "narzędziem, które nie pozwala rozgrywać krajów wewnątrz Unii Europejskiej" .
Głównym tematem środowej debaty zatytułowanej "Giełdy gazu i infrastruktura przesyłowa jako elementy poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju" jest znaczenie giełd gazu i infrastruktury przesyłowej dla bezpieczeństwa energetycznego.
Uczestnicy debaty mają ocenić sytuację na krajowym rynku gazowniczym i możliwości jego rozwoju, jak również dalszej liberalizacji w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Omówią też możliwości integracji rynków Europy Centralnej i Wschodniej oraz regionalnego obrotu surowcem.
Debata nawiązuje do rekomendacji przyjętych podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF), którego PAP był partnerem medialnym.
Uczestnicy kongresu uznali, że "Państwa UE powinny tworzyć wspólny rynek gazu poprzez stopniową integrację kolejnych regionów Europy, z uwzględnieniem regionalnych różnic". Postulowali też, by Komisja Europejska wprowadziła mechanizmy zapewniające nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również niedopuszczenie do wykorzystywania gazu jako narzędzia politycznego szantażu.
W rekomendacjach EKF był także postulat, by Unia Europejska dążyła do wprowadzenia obowiązku sprzedaży części importowanego gazu przez giełdę (tzw. obligo giełdowe), gdyż utworzenie płynnych rynków regionalnych zwiększy ich pozycję negocjacyjną oraz rozwinie regionalne punkty obrotu gazem.
W Polsce, która jest jednym z największych rynków w unii, dopiero od grudnia 2012 r. funkcjonuje giełda gazu, zaś obowiązek obliga giełdowego, czyli sprzedaży znacznej części surowca poprzez giełdę nałożony na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, obowiązuje od 10 miesięcy.
Wśród rekomendowanych przez EKF działań na rzecz wykorzystania systemu giełdowego i tym samym poprawy bezpieczeństwa energetycznego wymienia się także z jednej strony rozwój giełd gazu w krajach Wspólnoty, a z drugiej ?? inwestycje służące dywersyfikacji dostaw gazu. Tym bardziej, że na rynku gazowym kluczową rolę odgrywa infrastruktura.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.