Minister Aktywów Państwowych powołał zarządzeniem zespół do spraw udziału krajowych firm w kluczowych dla państwa inwestycjach - podano w Dzienniku Urzędowym Ministra Aktywów Państwowych.
W Dzienniku Urzędowym 10 października br. ukazało się zarządzenie ministra aktywów państwowych Wojciecha Balczuna w sprawie powołania Zespołu do spraw Udziału Komponentu Krajowego w Kluczowych Procesach Inwestycyjnych tzw. Local Content, czyli udziału polskich firm w strategicznych dla państwa inwestycjach. Jak podano, wchodzi ono w życie z dniem 11 października br.
“Wbrew opiniom ťfachowcówŤ wcale nie gadamy, tylko działamy“ - skomentował Balczun na platformie X.
Jak podano w zarządzeniu, zespół będzie organem pomocniczym ministra aktywów państwowych, a jego powołanie stanowi “realizację priorytetów polityki Rady Ministrów“.
W dokumencie wskazano, że do zadań zespołu będzie należeć “zdefiniowanie pojęcia komponentu krajowego w kluczowych procesach inwestycyjnych“, czyli udziału polski firm w strategicznych dla państwa inwestycjach.
Zespół ma też zidentyfikować sektory gospodarki, w ramach których będą realizowane kluczowe inwestycje wymagające “jak najszerszego angażowania“ firm krajowych “z uwzględnieniem wytycznych wynikających z obowiązujących strategii rozwoju, programów i dokumentów programowych oraz polityk publicznych Rady Ministrów oraz Unii Europejskiej“.
Zespół ma też określić “metodologię pomiaru udziału komponentu krajowego w kluczowych procesach inwestycyjnych“.
W połowie września br. podczas konferencji Energia z Polski - Local First premier Donald Tusk zaznaczył, że w perspektywie lat to właśnie inwestowanie w potencjał rozwojowy polskich firm “stanie się ogromnym, narodowym zyskiem“. Zapewnił, że rząd będzie konsekwentnie dbać o interes polskich przedsiębiorstw. Premier zadeklarował też, że polskie firmy nie będą dyskryminowane “tylko dlatego, że tak ułożyła się historia ostatnich lat“.
Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił wówczas, że rząd przygotowuje wytyczne dot. polityki zakupowej państwa. - Przygotowujemy projekt pod tytułem “Siła Polskiego Biznesu, Siła Polskiego Kapitału, Siła Polskiej Gospodarki i Polskich Przedsiębiorców“. Jesteśmy w trakcie rozmów z Urzędem Zamówień Publicznych, gdzie wspólnie przygotujemy do końca roku wytyczne, jeśli chodzi o politykę zakupową państwa - poinformował. Minister dodał, że priorytetami rządu są repolonizacja rozumiana jako local content, czyli udział polskich przedsiębiorców.
- To jest taki czas, w którym musimy być wszyscy patriotami i nacjonalistami gospodarczymi i szukać rozwiązań, które będą wspierały polską gospodarkę. Mamy naprawdę wielki potencjał praktycznie w każdym sektorze gospodarki. Nie mówimy tylko o morskiej energetyce; mówimy generalnie o energetyce, mówimy o przemyśle obronnym, o infrastrukturze, o przemyśle jądrowym. To są wszystko wielkie programy inwestycyjne, które w ciągu najbliższej dekady będą oznaczały biliony złotych inwestycji - podkreślał podczas konferencji Balczun.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.