W nocy z soboty (29 marca) na niedzielę (30 marca) przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3 przechodząc na czas letni. Kolejarze przypominają o przestawieniu zegarków, ponieważ 22 nocne pociągi pozornie będą jechać godzinę dłużej niż wynika z rozkładu.
W nocy z 29 na 30 marca podczas zmiany czasu w trasie będą 22 pociągi PKP Intercity.
"Przesunięcie wskazówek zegarów o godzinę do przodu, z 2.00 na 3.00, wpłynie na rozkłady jazdy połączeń nocnych. Choć czasy przejazdów pociągów nie ulegną zmianie - wszystkie pociągi dotrą do stacji docelowych w zakładanym czasie - to pojawi się pozorna różnica pomiędzy godziną przyjazdu a codziennym rozkładem" - poinformował przewoźnik.
Zmiany czasu nie odczują pasażerowie Przewozów Regionalnych, bo pociągi tego przewoźnika nie kursują nocą - poinformował Michał Stilger z biura prasowego PR.
Rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział PAP, że utrudnień nie będzie na lotnisku, ponieważ w tych godzinach samoloty nie będą startować ani lądować.
Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.