Podyskutujmy o klimacie! - to hasło miejskiej debaty klimatycznej organizowanej w najbliższy czwartek (22 listopada) w Rudzie Śląskiej. Podczas spotkania przedstawiciele rudzkiego samorządu wspólnie z ekspertami z Instytutu na rzecz Ekorozwoju będą debatować na temat sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla w mieście - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe rudzkiego magistratu.
Inicjatywa wiąże się z faktem, że Ruda Śląska przystąpiła do programu Dobry Klimat dla Powiatów.
Pomysłodawczynią inicjatywy jest radna Anna Łukaszczyk. - W ramach projektu chcemy zachęcić mieszkańców nie do narzekań na klimat, ale do konstruktywnej dyskusji o tym, jak się adaptować do jego zmian. Podczas debaty będziemy starali się odpowiedzieć m.in. na pytania, co robić w naszym mieście, aby ograniczyć emisję CO2 i by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zamiast na ogrzewanie przeznaczyć np. na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie - tłumaczy radna.
Uczestnicy dyskusji będą chcieli również zwrócić uwagę na problem wyczerpywania się surowców naturalnych i związany z tym wzrost ich cen.
- Podczas debaty uczestnicy dyskusji zastanowią się, w jaki sposób gospodarka regionu powinna zaadaptować się do zmian klimatycznych oraz porozmawiają na temat rozwoju gospodarczego Rudy Śląskiej do 2030 roku. Spróbują się też zastanowić, czy miasto może stać się samowystarczalne energetycznie i czyste ekologicznie.
- Przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania przyjęte w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii - wyjaśnia Wojciech Szymański, koordynator projektu Dobry klimat dla Powiatów.
- Tam rozwiązania i działania proklimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu - zauważa.
Debata organizowana jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Rozpoczęcie obrad nastąpi o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II 6. Rejestracja uczestników debaty od godz. 8:30.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.