Aktualności

Większy koszt emisji dwutlenku węgla...

Ostatnie wydarzenia w globalnej polityce klimatycznej, przede wszystkim porozumienie Chin i USA w kwestii redukcji emisji CO2 są czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen uprawnień do emisji dwutlenku w Europie - oceniają eksperci.

Zaslepka

KOMTECH 2014: innowacyjne techniki i technologie

Podobnie jak przed rokiem Instytut Techniki Górniczej KOMAG organizuje konferencję KOMTECH 2014. Odbędzie się ona w dniach 19-21 listopada br. w zamku Kliczków koło Bolesławca.

Zaslepka

GIG: zagrożenia i innowacje

W dniach 4–7 listopada 2014 r. w ośrodku na Przełęczy Kocierz odbyła się XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu Górnicze Zagrożenia Naturalne, pod hasłem „Zagrożenia naturalne a bezpieczne i efektywne kopalnie".

Górnictwo: superwiertnica dla Pniówka

Płynęła do Polski prawie 5 tygodni. Zapakowana w 5 kontenerów trafiła do kopalni. Następnie pod czujnym okiem australijskich instruktorów została zmontowana i przetestowana.

Emeryci upominają się o deputaty węglowe

Emeryci sprzeciwiają się odebraniu deputatów węglowych. Emerycki deputat ma zniknąć od 1 stycznia 2015 r.

Zaslepka

Dobra rada

Wędkarz poszedł na ryby. Jak zwykle złapał złotą rybkę. Rzekła mu:- Zapomnij o trzech życzeniach, dzisiaj mogę dać ci tylko jedną radę, ale za to dobrą...- Dobrze. W takim razie mów, rybko...- Rzadziej tu przychodź! Ty rogaczu...

Lubin: zaczęli świętować w Zagłębiu Miedziowym

Rozpoczęto obchody górniczego święta. Od kilku lat przedsiębiorstwem górniczym, które jako pierwsze w kraju organizuje barbórkę jest PeBeKa. W górnictwie miedzi nie mówi się, tak jak w górnictwie węgla kamiennego, o konieczności nieorganizowania tradycyjnych akademii barbórkowych. Górnictwo miedzi jest w stosunkowo niezłej kondycji finansowej...

Zaslepka

Nieduże zmiany na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła nieduże zmiany głównych indeksów. W trakcie sesji inwestorzy poznali pomyśłne dane na temat sprzedaży detalicznej w USA oraz zaufania amerykańskich konsumentów.Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 18,05 pkt. (0,10 proc.) do 17.634,74 pkt.S&P 500 zyskał 0,49 pkt. (0,02 proc.) i wyniósł 2.039,82 pkt.Nasdaq

Rybnik: Czarne Diamenty dla kopalni i dyrektora

Kopalnia Pniówek, należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Łucjan Kurcok, dyrektor Biura Organizacji i Zarządzania w JSW znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów Czarnych Diamentów – nagród przyznawanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Uroczysta gala w czasie, której wręczono statuetki i

Zaslepka

Złoty mocniejszy

Złotówka w piątek umacniała się z powodu - jak zgodnie wskazują analitycy - lepszych od spodziewanych danych o wzroście PKB w III kwartale. Ok. godz. 17 za euro trzeba było zapłacić poniżej 4,23 zł, za dolara mniej niż 3,39, a za franka szwajcarskiego 3,51 zł.-Oczekiwaliśmy dzisiaj innego odczytu jeśli chodzi o dane o PKB za III kw., znacznie niższego niż to co

Zaslepka

Paliwo na stacjach wciąż tanieje

Nadal spadają ceny paliw na stacjach benzynowych. Olej napędowy można kupić już poniżej 5 zł za litr, czyli najtaniej od trzech lat. Tanieje też benzyna. Spadki cen utrzymają się także w przyszłym tygodniu - uważają analitycy.Według Biura Maklerskiego Reflex, ceny paliw spadły w tym tygodniu do poziomu średniego odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 - 5,07 zł/l, benzyny

Zaslepka

WIG20 wzrósł

14.11. Warszawa (PAP) - WIG 20 na zamknięciu piątkowej sesji wzrósł o 1,05 proc. do 2418,40 pkt, WIG30 wzrósł o 0,94 proc. do 2604,52 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 143 spółek, 180 spadł, a 67 się nie zmienił.WIG wzrósł o 0,68 proc. i wyniósł 53176,98 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,22 proc. do 3544,06 pkt, WIG50 spadł o 0,39

PKP Intercity: mniej Pendolino na torach

Zamiast 13 składów, 14 grudnia br. na trasy wyruszy 9 składów Pendolino - poinformowała rzeczniczka prasowa PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Dodała, że zmniejszenie liczby składów związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu ich przez producenta.- Obecnie w Polsce jest 17 składów Pendolino, z których do dziś 11 przeszło restrykcyjne testy i są

Górnictwo: SRK spłaca zobowiązania Kazimierza-Juliusza

SRK rozpoczął spłacanie zaległych zobowiązań Kazimierza-JuliuszaWspólny komunikat Zarządów Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i Katowickiego Holdingu Węglowego SAW czwartek (13 listopada) Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęła spłacanie zaległych zobowiązań kopalni Kazimierz-Juliusz - poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros z

Ochrona środowiska: 20 lat fundacji Nasza Ziemia

Działalność Fundacji „Nasza Ziemia" była jednym z tematów konferencji prasowej, która w piątek (7 listopada) odbyła się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundacja, która jest organizatorem polskiej edycji akcji „Sprzątanie świata", w tym roku obchodzi 20-lecie działalności.Mira

1415972650 iks solino pl

Górnictwo: w IKS Solino głodują i manifestują

W czwartek (13 listopada) na ulice Inowrocławia wyszli pracownicy Inowrocławskich Kopalni Soli Solino, należących do Grupy Orlen. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problemy swojego zakładu, które zdaniem związkowców z Solino mogą być już jedynie rozwiązanie na poziomie rządowym. Zarząd spółki uważa jednak, że związki zawodowe lekceważą jego propozycje.

Górnicze pensje są wbrew pozorom niskie

Zasadnicze pensje górników nie są wcale tak wysokie. To rozmaite dodatki do nich sprawiają, że znacznie przekraczają średnia krajową. Dziennikarz portalu nettg.pl prześledził na jakie pieniądze może liczyć obecnie górnik przodowy z 15-letnim stażem.W Katowickim Holdingu Węglowy otrzyma 2712 zł brutto przy założeniu, że nie przepracuje ani jednej soboty i

Górnictwo: okupacja Kompanii trwa już ponad dobę

Od ponad doby 200 związkowców z Kompanii Węglowej okupuje budynek centrali spółki. Twierdzą, że bezpośrednim powodem rozpoczęcia akcji protestacyjnej jest czwartkowa (13 listopada) zapowiedź zarządu spółki o braku środków na wypłatę grudniowych pensji dla pracowników. Prezes Mirosław Taras miał oświadczyć, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki. Strona związkowa uznała, że zarząd utracił wiarygodność i zażądała interwencji nadzoru właści

Eksperci: w górnictwie rząd nie ma już pola manewru

Wobec górnictwa węgla kamiennego rząd nie ma już pola manewru, musi natychmiast zacząć restrukturyzację sektora, w tym zamknąć trwale nierentowne kopalnie i ograniczyć zatrudnienie - oceniają eksperci.

OZE: 17 mln euro z Ministerstwa Rolnictwa

Ponad 17 mln euro na energetykę odnawialną na obszarach wiejskich chce przeznaczyć ministerstwo rolnictwa. Są to środki, które zostały z programów na poprawę i rozwój infrastruktury na lata 2007-2013. Na wsparcie będą mogły liczyć m.in. inwestycje prosumenckie.Resort poinformował w piątek (14 listopada), że środki - łącznie 17 mln 250 tys. euro - pochodzą z

Piechociński: polski węgiel jest nieatrakcyjny

Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że polski węgiel obciążony ponad 20 bonusami dla środowiska górniczego "jest po prostu nieatrakcyjny". "Bogdanka, która w tych trudnych warunkach otrzymuje zysk, nie jest obciążona deputatami, czy 13. i 14. pensją" - mówił. "Dziś w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) mamy węgiel z Ameryki, południowej Afryki czy z Australii na poziomie 75-76 dolarów za tonę. Jeśli przemnożymy to przez trzy z kawałkiem, to widzimy, że polski wę

Górnictwo: Bogdanka zaskarży odmowę udzielenia koncesji

12 listopada LW Bogdanka otrzymała decyzję Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu w mocy zaskarżonej przez Spółkę decyzji z 5 września 2014 r. o odmowie udzielenia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża „Lubelskie Zagłębie Węglowe – obszar K-6 i K-7",. Spółka informuje, że niezwłocznie złoży skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.