Aktualności

PKP Intercity: odwołania za awarię systemu internetowego

W poniedziałek (17 listopada) ze stanowiskiem członka zarządu PKP Intercity pożegnał się Paweł Hordyński - to skutek awarii internetowego systemu sprzedaży biletów, podała spółka. Stanowiska straciło też dwóch dyrektorów: wykonawczy ds. finansowych i wsparcia oraz biura informatyki.W nocy z soboty na niedzielę PKP Intercity rozpoczęła sprzedaż

KW: zamieszanie w sprawie rozmów związkowców z rządem

We wtorek (18 listopada) w Warszawie odbędzie się jedno, czy dwa spotkania dotyczące sytuacji w górnictwie? Jeśli dwa, to dlaczego do tej pory na drugie z nich nie dostaliśmy zaproszenia? Takie pytanie zadają związkowcy okupujący od 13 listopada siedzibę Kompanii Węglowej.Jak informujemy od pierwszego dnia protestu we wtorek, 18 listopada, w Warszawie zbierze się

Wybory: kto będzie rządził w gminach górniczych?

Bazując na wynikach sondaży portal górniczy nettg.pl postanowił przyjrzeć się, kto przez najbliższe cztery lata będzie zasiadał na fotelach prezydentów i burmistrzów miast, na terenie których działają kopalnie. Oczywiście, w niektórych przypadkach do wyłonienia zwycięzcy potrzebna będzie druga tura, która jest zaplanowana na 30 listopada.

Nagrody: PKP Cargo Pracodawcą Godnym Zaufania

PKP Cargo, Edipresse Polska oraz Towarzystwo Finansowe SKOK - to tegoroczni laureaci konkursu "Pracodawca Godny Zaufania". W tym roku kapituła konkursu sprawdzała, jak o pracowników dbają firmy z branż: kolejowej, medialnej oraz spółdzielczych instytucji finansowych.- Z zadowoleniem obserwujemy, że pracodawcy w Polsce coraz częściej walczą o dobrych

To jedyne rozwiązanie dla polskiego górnictwa

- Polski przemysł oparty jest na węglu i to nie zmieni się w ciągu najbliższych pięciu – dziesięciu lat – stwierdza Michal Herman, prezes zarządu PG Silesia w rozmowie z Rzeczpospilitą, opublikowanej w poniedziałek, 17 listopada.Zwraca on uwagę, że jednym z najważniejszych problemów sektora jest w Polsce nadpodaż węgla, „spowodowana po części importem

Energetyka: Enea myśli o obligacjach i inwestycjach w OZE

Grupa Enea tnie koszty, szykuje emisje obligacji i zapowiada kolejne inwestycje. Wyniki osiągnięte w tym roku zarząd spółki ocenia bardzo dobrze i podkreśla, że potwierdzają one realizację zaplanowanej strategii.Enea jest w trakcie poważnych inwestycji. Prowadzi też budowę nowego bloku w elektrowni Kozienice, poważnie przygląda się co najmniej dwóm inwestycjom w

Górnictwo: aneks do umowy Termiki z Bogdanką

LW Bogdanka i PGNiG Termika podpisały aneks do umowy dotyczącej sprzedaży węgla – poinformowało LW Bogdanka.Umowa dotyczy dostaw węgla realizowanych przez Spółkę w latach 2013 – 2015, między innymi dla potrzeb Elektrociepłowni Żerań oraz Elektrociepłowni Siekierki, których właścicielem jest PGNiG Termika SA.Aneks dotyczy warunków dostaw w roku 2015.

Potrzebne jest świeże spojrzenie

Na wtorek (18 listopada) zaplanowano posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego. Lider górniczej Solidarności Jarosław Grzesik podkreśla w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, że nie będzie ono miało nic wspólnego z sytuacją w Kompanii Węglowej.- Dotyczy ono całego sektora górnictwa węgla kamiennego. My oczekujemy

Górnictwo: spółka PD Co o decyzji ministra środowiska

Spółka PD Co, która posiada koncesje rozpoznawcze na obszar K-6-7 oraz na sąsiadujące obszary koncesyjne odniosła się do decyzji ministra środowiska, który odmówił udzielenia koncesji na te tereny LW Bogdance.

Górnictwo: podatek obciążył wyniki finansowe KGHM

Konsekwentna dyscyplina kosztowa oraz stabilny poziom produkcji górniczej były odpowiedzią KGHM na pogorszenie warunków makroekonomicznych w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. Spółka osiągnęła w tym okresie 11 843 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 1 748 mln zł zysku netto - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe koncernu. Istotnym

PKW ma kłopoty z systemem informatycznym

Niestety, mamy kłopoty z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W związku za tym mamy jedynie bardzo cząstkowe wyniki głosowania - poinformował zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz.

1416174459 zniszczona elektrocieplownia ua centrenergo

Ukraina: duże kontrakty na węgiel z Rosji i RPA po 80-86 dol. za tonę

Ukraińska państwowa kompania energetyczna Centrenergo ujawniła w piątek (14 listopada) , że do końca 2014 r. przyjmie 509 tys. t węgla z Rosji w cenie 80 dol. za tonę. Paliwo zostanie zużyte w elektrociepłowniach Centrenergo.Łącznie w ramach różnych kontraktów (zgodnie z rządowym nakazem dywersyfikacji źródeł) państwowa firma energetyczna kupi w tym roku

Górnictwo: okupujący Kompanię Węglową żądają dymisji i odwołania

Górnicy okupujący od czwartku siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach zażądali w niedzielę odwołania odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Domagają się też wymiany rady nadzorczej spółki."Brak reakcji ministra Tomczykiewicza na widoczne sygnały pogarszającej się sytuacji Kompanii Węglowej w naszej ocenie dyskredytuje

Kanada: wyniki górnictwa w III kw. o 15 proc. w dół

Kanadyjskie kompanie wydobywcze boleśnie odczuły tegoroczne spadki cen surowców, zwłaszcza metali (ze złotem) - donoszą analitycy indeksu Mining Eye w raporcie za trzeci kwartał 2014 r., który opublikowano w zeszłym tygodniu.Index ME obejmuje wyniki 100 średnich i małych przedsiębiorstw wydobywczych, notowanych na kanadyjskim elektronicznym parkiecie TSX i TSXV (z

Nie tylko księgowość...

W listopadzie 2014 r. mijają dokładnie trzy lata, odkąd zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego podjął decyzję o powołaniu do życia Centrum Usług Wspólnych. Niespełna pół roku później CUW działało już pełną parą.

Spotkanie dwóch pokoleń

W cechowni dawnej kopalni Rozbark spotkali się byli jej pracownicy oraz młodzi miłośnicy teatru i tańca. Chcą razem współpracować i realizować ciekawe projekty. Pomysłów mają mnóstwo. W listopadzie planują dokończyć pierwszy z nich, zatytułowany „Serce górnika napędza praca". Ma on na celu integrację mieszkańców dzielnicy.

1416104525 brisbane g20 popularresistance org

G20: BHP i Rio Tinto apelują o wsparcie dla czystego węgla

Dwie z największych kompanii górniczych świata - BHP Billiton i Rio Tinto - wezwały w czwartek (13 listopada) światowych liderów przed szczytem G20 w Australii, aby spróbowali osiągnąć porozumienie w celu ustabilizowania międzynarodowych cen węgla.Apel firm ogłoszono w dzień po środowym porozumieniu między USA i Chinami w sprawie przeciwdziałania zmianom

Górnictwo: okupujący zapraszają do Kompanii Ewę Kopacz

Parogodzinne obrady sztabu protestacyjnego związkowców okupujących od czwartku (13 listopada) centralę Kompanii Węglowej nie zaowocowały decyzjami radykalizującymi protest. Okupujący wysłali dla premier Ewy Kopacz zaproszenie do... odwiedzin w siedzibie KW.

Górnictwo 2014: pod naszym patronatem

Jak co roku w przeddzień Barbórki, tak i tym razem 19 listopada w biurowcu Węglokoksu w Katowicach, przy ul. Mickiewicza 29, odbędzie się Konferencja Górnictwo 2014. Jej organizator, grupa PTWP, przygotował program, który odzwierciedla bieżące problemy branży górniczej. A jest ich niemało...

Gaz będzie istotny dla realizacji celów klimatycznych

Z przygotowanego przez UK Energy Research Centre (UKERC) raportu wynika, że gaz może odegrać ważną rolę jako paliwo przejściowe w dążeniach do stworzenia niskoemisyjnej gospodarki, ale tylko w perspektywie najbliższych dwóch dekad. Raport przestrzega jednak, że zbytnie uzależnienie od gazu, zwłaszcza w obszarze energetyki, może sprawić, iż stanie się on częścią problemu

Górnictwo: sztab protestacyjny obraduje

Nadal okupowana jest siedziba Kompanii Węglowej. W nocy z piątku na sobotę przebywało w niej ok. 100 górników, członków związków zawodowych.

Famur: kierunek eksport

Spółka narastająco po trzech kwartałach 2014 roku wygenerował skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 450,4 mln zł. Grupa Famur w tym okresie wypracowała zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie 70,6 mln zł, a EBITDA wyniosła 189,0 mln zł – podano w komunikacie prasowym.