Energetyka: nowy wróg węgla

1429796996 siliconwafer wikimedia org

fot: wikimedia.org

Wafel krzemowy po obróbce mikroelektronicznej

fot: wikimedia.org

W ostatnich latach stało się jasne, że gaz ziemny jest wrogiem węgla, przynajmniej w USA, gdzie niskie ceny gazu spustoszyły udział w rynku węgla energetycznego. Teraz pojawia się nowy przeciwnik węgla. Są nim tzw. wafle krzemowe, czyli materiał, z którego wytwarza się panele solarne - informuje portal górniczy mining.com.

Jak pisze portal Quartz (qz.com), niewielka firma badawcza w Bedford w stanie Massachusetts dopracowuje nowy sposób produkcji podłoży krzmowych i jeśli okaże się on sukcesem, obniży koszt solarów o 20 proc. w ciągu kilku najbliższych lat.

- Ten nowy niepozorny wafel krzemowy sprawi, że panele słoneczne będą tak tanie jak węgiel i zdecydowanie zmienią sposób korzystania przez nas z energii - Quartz cytuje opinie Franka van Mierlo, prezesa firmy 1366 Technologies, która wdrożyła nową metodę.

- Znaczna redukcja kosztów pociągnie za sobą liczne korzyści - uważa analityk Mark Barineau, cytowany w portalu mining.com. Na przykład powstaną tanie procesy wyrobu krzemu polikrystalicznego (półprodukt do fabrykacji ogniw fotowoltaicznych). Podłoża paneli słonecznych będą dużo cieńsze niż dotąd. Zawierać będą cieńsze przewody w swej wierzchniej warstwie i zasłonią mniej światła słonecznego oraz pozwolą zużyć do produkcji mniej srebra. Stosowane będą tańsze tworzywa sztuczne zamiast szkła. Fabryki paneli wprowadzą większą automatyzację.

Portal Quartz podaje przykład elektrowni słonecznej w Arabii Saudyjskiej o mocy 200 MW, która produkowałaby prąd w cenie 6 centów za kilowatogodzinę. Dla porównania wytworzenie energii elektrycznej w elektrowniach opalanych gazem i węglem kosztuje odpowiednio 6,4 centów i 9,6 centów za kilowatogodzinę (według oficjalnych danych Agencji ds. Informacji Energetycznej USA).

Czy zatem panele słoneczne mogą niedługo zastąpić węgiel?
- Nie tak szybko - mówi Chrisropher Helman z magazynu Forbes, który badał temat. Uważa on, że nawet jeśli energia solarna gwałtownie zwiększyła udziały w miksie energetycznym USA w minionej dekadzie, to wciąż jednak stanowi względnie małą część krajowego bilansu paliw.

- W rzeczywistości ilość energii z solarów zaledwie równa się ilości prądu wytwarzanego w USA przez spalanie gazów ujmowanych ze składowisk opadów. I tylko niewiele przewyższa wolumen 7,3 mln MWh, który uzyskujemy ze spalarni odpadów komunalnych w miastach - porównuje Helman. To tylko około 1 proc. energii zużywanej w USA z wszystkich pozostałych źródeł.

Jeżeli jednak cena energii solarnej zacznie spadać, węgiel z pewnością będzie musiał walczyć o swoją pozycję ważnego i konkurencyjnego paliwa, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie politycy nakładają ostre rygory na elektrownie węglowe. Nawet w mniej rozwiniętych państwach, takich jak Indie i Chiny, gdzie rośnie popyt na węgiel, pojawia się polityka ograniczania zużycia stałych paliw kopalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.