kopalnie

Lista artykułów

1522939385 nowy bytom niedurnego huta pokoj wikimedia

Grunty po hucie i kopalni zostaną zagospodarowane

Minister klimatu Michał Kurtyka odwiedził w piątek, 18 września, wieczorem Rudę Śląską, gdzie obejrzał przemysłowe grunty na terenie Huty Pokój. Miejscowi politycy i samorządowcy uważają, że mogłaby na nich powstać fabryka samochodów elektrycznych. Inicjatorką spotkania była senator Dorota Tobiszowska; uczestnikami - obok ministra - m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek,

Chcemy, aby rząd przeciwstawił się planom Komisji Europejskiej

- Potrzebujemy więcej czasu i pieniędzy na transformację energetyczną . 60 mld zł to jest nic – mówi Artur Braszkiewicz, wiceszef Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicze związki czekają aż do rozmów nt. przyszłości górnictwa włączy się premier Mateusz Morawiecki. Jeśli do nich nie dojedzie do poniedziałku, to odpowiedzią ma być akcja protestacyjna. - Czekamy na

Górnictwo czeka zagłada do 2030 roku - uważa Bogusław Ziętek

- Jeśli nic się nie zmieni w polityce rządu, to w przyszłym roku do likwidacji będziemy mieli 5-6 kopalń i to w bardzo szybkim tempie. To jest ok. 15-20 tys. miejsc pracy, które natychmiast zostaną zniszczone, a górnictwo czeka zagłada do 2030 r. - ostrzega Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. Wszystko wskazuje na to, że na początku przyszłego tygodnia rozpocznie się

Akcja ulotkowa w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej

- Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) rozdawali w środę pracownikom kopalń ulotki, wzywające do "stawienia czynnego oporu" wobec - jak napisano w związkowym komunikacie - wymuszonej przez Unię Europejską próby przyspieszenia likwidacji polskiego sektora wydobywczego. Akcja ulotkowa oraz oflagowanie zakładów pracy to elementy ogłoszonego w miniony poniedziałek na Śląsku i w

Czy zadaniem Artura Sobonia będzie zamykanie kopalń?

- Zapotrzebowanie na energię z węgla na świecie spada, głównie z powodu wysokich opłat emisyjnych. Ponadto musimy się też zmierzyć z importem tańszej energii. Jednak wszystkie zmiany muszą być wprowadzane z partnerami społecznymi - powiedział we wtorek, 8 września, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Sasin, pytany w TVP1 o to, czy zadaniem Artura Sobonia, który został

Zapadły decyzje odnośnie likwidacji kopalń

Już wszystko jasne. 1 marca 2021 r. likwidacji ulegną wszystkie kopalnie należące do OKD oprócz zakładu ČSM. Taką decyzję podjął czeski rząd w piątek, 4 września br. W Pradze spotkali się przedstawiciele resortów finansów, przemysłu i handlu oraz samorządu kraju morawsko-śląskiego.  Czeska spółka OKD zostanie w przyszłym roku z jedną tylko czynną kopalnią. Będzie to

Lato dalekie od marzeń w tarnogórskich obiektach górniczych

Nieco ponad pięć i pół tysiąca osób przepłynęło łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach w dwa wakacyjne miesiące. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podsumowało właśnie tegoroczne lato w swych górniczych obiektach. Nie każdego dnia latem sztolnia była czynna, co wynikało chociażby ze względów technicznych. W poniedziałek, 5 lipca, dokonano w

Zamykanie kopalń jest procesem nieuchronnym

- Proces zamykania kopalń jest procesem nieuchronnym; zarząd PGG przygotował plan, który przewidywał zamknięcie czterech nierentownych kopalń, ale szukamy rozwiązań mniej społecznie dotkliwych - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. O sytuację w polskim górnictwie wicepremier pytany był w czwartek w internetowej części rozmowy RMF FM. Wicepremier