kopalnie

Lista artykułów

„Ten brudny i roszczeniowy Śląsk”

Restrukturyzacja górnictwa – te słowa rozpalają umysły tak na Śląsku, jak i w innych regionach kraju. Kiedy górnicy i ich rodziny obawiają się o swój byt, gminy górnicze głowią się, jak zdefiniować, a potem rozwiązać problemy, a biznes związany z branżą szuka pomysłów na przetrwanie i dalsze funkcjonowanie, inni burzą się, że do tego „paskudnego, czarnego

Miasto włączy się w proces łagodzenia skutków likwidacji kopalń?

Katowiccy radni Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do prezydenta Marcina Krupy o podjęcie działań mających na celu łagodzenia skutków likwidacji górnictwa w Katowicach. Apelują o "przejęcie inicjatywy i aktywny udział władz miasta" w procesie łagodzenia skutków transformacji górnictwa. Radni Koalicji Obywatelskiej w środę, 14 października, skierowali w tej sprawie

1586342250 halemba pgg 15

Wirus w natarciu

Ostatnie dni to gwałtowny wzrost zakażeń i liczby osób, które zmarły na COVID-19. Póki co w górnośląskich kopalniach, które były jednymi z głównych ognisk pandemii wiosną, nie odnotowano dużych wzrostów zakażeń. Wszyscy jednak przygotowują się do kolejnego uderzenia koronawirusa. Początek października pokazał, że sytuacja epidemiczna w Polsce zaczęła wymykać się spod

Naukowcy z UŚ apelują o szybszą rezygnację z wydobywania węgla

List otwarty skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego zawierający apel o możliwie szybkie odejście od wydobycia węgla na Górnym Śląsku podpisało 51 naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Inicjatorami listu są członkowie Grupy Badawczej Sprawiedliwej Transformacji funkcjonującej na uczelni. Naukowcy w liście do premiera apelują nie tylko o szybsze wygaszenie kopalń węglowych,

Famur dostarczy do rosyjskiej kopalni obudowy górnicze za 6,8 mln euro

Do wiosny przyszłego roku Famur dostarczy do rosyjskiej kopalni 7 Nojabria-Nowaja 37 sekcji górniczej obudowy zmechanizowanej o wartości 6,8 mln euro. Przedstawiciele spółki podkreślają, że zawarta w tej sprawie umowa ma szczególne znaczenie w obliczu kryzysu spotęgowanego pandemią koronawirusa. We wtorek Grupa Famur poinformowała o zawarciu kontraktu z rosyjską kompanią górniczą

Czekając na szczegółowe rozwiązania

Restrukturyzacja górnictwa trwa prawie 30 lat. Najbliższy czas to znaczne przyspieszenie, bo za 30 lat ma nie być już kopalń wydobywających węgiel energetyczny. Strony rządowa i społeczna podpisały porozumienie w sprawie przyszłości górnictwa, ale bez szczegółowych rozwiązań. Czy znajdą się one w umowie społecznej, która ma być podpisana jeszcze w tym roku? Spodziewa się

Rozmowy także nt. przyszłości JSW i Taurona Wydobycie

W czwartek, 8 października, mają się rozpocząć rozmowy w ramach zespołów roboczych w Polskiej Grupie Górniczej. Jak zapowiedział wiceminister Artur Soboń również w tym dniu rozpoczną się rozmowy dotyczące przyszłości kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Taurona Wydobycie. - Wstępna umowa społeczna dotycząca wydobycia węgla do 2049 roku odnosi się

Strategia separacji aktywów węglowych do końca roku

- Do końca roku chcemy opracować strategię separacji aktywów węglowych, która byłaby autorstwa ministerstwa aktywów państwowych i oficjalnym dokumentem rządowym - poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Soboń w środę wziął udział w VI Kongresie Energetycznym, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska. Wiceminister podczas swoje