Górnictwo: W ukraińskiej kopalni zginęło czterech górników

1605970172 donieck goggle maps

fot: google maps

Do wypadku doszło w kopalni im. Skoczyńskiego znajdującej się w kontrolowanym przez separatystów Doniecku

fot: google maps

"Na powierzchnię wydobyto ciała wszystkich górników, którzy zostali uwięzieni pod ziemią po wtorkowym wybuchu w kopalni w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku na Ukrainie" - podaje w sobotę, 21 listopada, Radio Swoboda. Zginęło czterech górników. 

"Nocą z czwartku na piątek pod ziemią zlokalizowano ciało jednego z mężczyzn. Zwłoki dwóch kolejnych górników wywieziono na powierzchnię po południu w piątek, a ciało ostatniego z nich w piątek późnym wieczorem"- pisze Radio Swoboda", które powołuje się na administrację samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, we wtorek,  rano w kopalni węgla im. Skoczyńskiego w Doniecku wybuchł pożar, a następnie doszło do wybuchu mieszaniny metanu z powietrzem. Na powierzchnię wyjechało 22 górników, czterech zostało pod ziemią.

Administracja tzw. Donieckiej Republiki Ludowej przez dwa dni twierdziła, że nie może prowadzić akcji ratunkowej ze względu na zbyt wysokie stężenie gazu. 

Jak pisze Radio Swoboda, od 1991 r. na terenie kopalni im. Skoczyńskiego doszło do siedmiu awarii związanych z wybucheznajdującejm metanu. Najtragiczniejsza miała miejsce w 1998 r., kiedy zginęło 63 górników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.