Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 759.59 USD (+0.20%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.84 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.07%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 759.59 USD (+0.20%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.84 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.07%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Górnictwo: LW Bogdanka testuje elektryczne maszyny

fot: Krystian Krawczyk

- Problemem są dla nas coraz większe odległości, a dużym wyzwaniem są utrudnienia związane z przeglądami i tankowaniem maszyn w rejonach - zaznaczył prezes Wasil.

fot: Krystian Krawczyk

- Podjęliśmy próby i rozpoczęliśmy projekt mający na celu zdiagnozowanie ekonomicznej opłacalności stosowania maszyn elektrycznych - podkreśla Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. Czy lubelską kopalnię czeka transportowa rewolucja w kierunku elektromobilności?

Kwestia elektromobilności w kopalniach została poruszona podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Innowacyjne Techniki i Technologie dla Górnictwa”.

Prof. Dariusz Prostański z Instytutu Techniki Górniczej Komag przypomniał, że kopalnia Bogdanka była znana z tego, że wdrożyła bardzo dużą liczbę napędów spalinowych podwieszanych. - Teraz w kopalniach istnieją próby wdrożenia napędów podwieszanych elektrycznych. Czy Bogdanka przymierza się do elektromobilności? - pytał Prostański.

- Jak najbardziej zamierzamy transformować naszą flotę transportową. Problemem są dla nas coraz większe odległości, a dużym wyzwaniem są utrudnienia związane z przeglądami i tankowaniem maszyn w rejonach. Niewątpliwie jest to kłopotliwe. Dlatego też podjęliśmy już próby i rozpoczęliśmy projekt mający na celu zdiagnozowanie ekonomicznej opłacalności stosowania maszyn elektrycznych. Mieliśmy właśnie testy jednej z takich maszyn, ale niestety poziom naszych oczekiwań okazał się wyższy niż jej możliwości. Nie mniej jednak w tej chwili widzimy bardzo duże korzyści w zastosowaniu maszyn elektrycznych, m.in. w kwestii ograniczania kosztów - maszyny elektryczne są droższe w zakupie, ale później niewątpliwie dużo tańsze w eksploatacji. W przeglądy tych urządzeń zaangażowanych jest mniej osób, ale dla nas podstawową zaletą jest to, że w przypadku takiej maszyny, przy odpowiedniej organizacji, baterie możemy ładować i wymieniać w tej chwili już w rejonach. To zwiększa dyspozycyjność tych maszyn, a tym samym powoduje wzrost efektywności, co ma ogromne znaczenie w przypadku dużych odległości do pokonania – zaznaczył prezes Wasil.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.