kopalnie

Lista artykułów

Johan Wolfgang Goethe i jego związki z górnictwem

Dwieście trzydzieści lat temu, pod koniec sierpnia 1790 r., do Złotego Stoku przybył Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832). Ten najwybitniejszy niemiecki twórca doby romantyzmu zapamiętany został w Polsce jako poeta i prozaik. Jednak nie należy zapominać, iż sprawował on także funkcję ministra u wielkiego księcia Karola Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenach. W zakres jego

Produkcja wzrosła, ale węgiel powędrował na zwały

Kopalnie Taurona Wydobycie w pierwszej połowie 2020 r. wyprodukowały niespełna 2,5 mln t węgla. W drugiej połowie roku produkcja węgla ma być jednak ograniczana. W pierwszych sześciu miesiącach kopalnie spółki odnotowały stratę operacyjną (EBIT) wysokości 271 mln zł. Podczas konferencji wynikowej, która odbyła się 20 sierpnia, wiceprezes zarządu ds. finansów w Grupie Tauron

W kopalniach 4 nowe zakażenia koronawirusem, przybyło 15 ozdrowieńców

- Poniedziałek jest piątym dniem z rzędu, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych spółek węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1098 górników - 11 mniej niż dzień wcześniej. Przybyły cztery nowe zakażenia oraz 15 ozdrowieńców. W poniedziałek Polska Grupa Górnicza (PGG) poinformowała o dwóch nowych

1597413055 a team min

Gospodarka czy sprzeciw ekologów?

Australijska magnatka górnicza Gina Rinehar zamierza wybudować dużą kopalnię węgla kamiennego w kanadyjskich Górach Skalistych. Pomysł wzbudził sprzeciw ekologów uważających, że zniszczy to okoliczną przyrodę. Gina Rinehart chce przekonać społeczność do poparcia pomysłu m.in. poprzez „charytatywną ofensywę”, której efektem będzie wsparcie lokalnych remontów itp. -

Przybyło 20 nowych zachorowań i 32 przypadki wyzdrowień w kopalniach

Znowu 20  przypadków zakażenia koronawirusem wykryto minionej doby w śląskich kopalniach; odnotowano też łącznie 32 ozdrowienia - wynika z danych uzyskanych w piątek w spółkach węglowych. Spośród ponad 8 tys. wykrytych od początku epidemii zakażeń, koronawirusa ma wciąż ok. 1240 górników. W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) do piątku odnotowano łącznie 3078 zakażeń (o 18

Pięć działek inwestycyjnych w Nowych Gliwicach

Do marca 2022 r. gliwicki samorząd - poprzez swą spółkę - zagospodaruje kolejne tereny po kopalni Gliwice. Obecnie trwają przetargi m.in. na roboty budowlane, dzięki którym tamtejsze grunty inwestycyjne powinny powiększyć się o 9 ha - pięć działek przeznaczonych dla mikro-, małych i średnich firm. Przygotowana inwestycja otrzymała jedną z trzech ostatnich dotacji obecnego

1596784140 leon1

Każdy mój widz to osoba unikalna

O wyprawach Rafała „Leona” Romanika, eksplorującego opuszczone kopalnie, pisaliśmy na łamach Górniczej już blisko 4 lata temu. Wówczas jego kanał na YouTubie subskrybowało nieco ponad 5 tys. użytkowników. Do dziś udało mu się tę liczbę pomnożyć przez 10, choć sam youtuber nie ekscytuje się nadmiernie liczbami. – Kanał prowadzę od 5 lat i te 50 tysięcy subskrybentów

Z lotu ptaka bezbłędnie rozpoznali w oddali elektrownię i sąsiednią kopalnię Jankowice, – Z tej wysokości kopalnie wyglądają jak kolorowe makiety kolejowe z dzieciństwa – rozmarza się Sébastien

Ponad 100 nowych zakażeń koronawirusem w PGG

O 119 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem poinformowali w piatek, 7 sierpnia, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w ruchu Chwałowice (73) i w ruchu Bielszowice (32). Jak poinformował rzecznik spółki Tomasz Głogowski liczba zakażonych liczona od początku pandemii w piątek, 8 sierpnia, wzrosła do 2918 osób (w czwartek było to 2799