Obudowy zmechanizowane kompleksów ścianowych. Ogromne i ciężkie. Bez nich eksploatacja węgla byłaby niemożliwa. Co pewien czas każda musi przejść remont, aby ponownie wrócić na ścianę. W ruchu Ziemowit ponad siedemnastotonowe kolosy montowane i demontowane są w specjalnych komorach na poziomach wydobywczych 500 i 650 m pod ziemią.
W ruchu Ziemowit dużą wagę przywiązuje się do sprawnego oraz bezpiecznego procesu montażu oraz szybkiego transportu sekcji obudowy zmechanizowanej do miejsca docelowego. W szybie Szewczyk zabudowana została wielkogabarytowa klatka o udźwigu 13 t. Jednak ze względu na znacznie większe gabaryty obudów zmechanizowanych są one demontowane na powierzchni, transportowane w częściach pod ziemię szybem, a następnie ponownie montowane w specjalnie do tego przeznaczonej komorze montażowo-demontażowej. Jest ona zlokalizowana w wyrobisku dołowym w bliskim rejonie szybu materiałowego. Przy zastosowaniu hydraulicznie sterowanych zestawów samojezdnych wciągników transportowych sekcje swobodnie podnosi się i opuszcza. To ułatwia ich demontaż lub ponowny montaż. Źródłem zasilania jest niezależny agregat hydrauliczny.
Piloty w dłoń!
– Dawniej sterowanie odbywało się na drodze hydraulicznej. Niezbędny był pracownik odpowiedzialny tylko za obsługę wciągarek. Wciągniki obsługuje dwóch operatorów. Główny operator zestawu wciągnikowego dysponujący pilotem radiowym o oznaczeniu „A” posiada uprawnienia do pełnego sterowania systemem transportowym. Ułatwia mu to klawiatura sterująca na pilocie radiowym. Pełni on również rolę nadrzędną nad operatorem pomocniczym pracującym na pilocie „B”. Ten ma jedynie możliwość zatrzymania zestawu transportowego. System umożliwia jednak przekazanie pełnych uprawnień operatorowi pomocniczemu – informuje Tomasz Pałac, nadsztygar mechaniczny ds. urządzeń dołowych.
To spore ułatwienie. Przy montażu lub demontażu sekcji zatrudnionych jest teraz czterech, a nie, jak było to dawniej, dwóch pracowników.
– Wzajemnie przełączamy sobie pilota, tak aby ułatwić prowadzony proces montażowy – przyznaje Mirosław Smrek, sztygar oddziałowy w oddziale MMUD4Z.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.