Uruchomienie funduszu termomodernizacyjnego na przedsięwzięcia poprawy energetycznej domów jednorodzinnych - zakłada projekt noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W poniedziałek, 22 października, komisja infrastruktury skierowała go do II czytania.
Podczas pierwszego czytania projektu na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury biuro legislacyjne wniosło szereg poprawek, głównie o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym.
Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie szeregu rozwiązań, które umożliwią termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych zamieszkiwanych przez osoby dotknięte problemem ubóstwa energetycznego i wymianę lub likwidację niespełniających standardów emisyjnych urządzeń grzewczych w postaci kotłów na paliwo stałe. Osoby, na rzecz których realizowane będą powyższe przedsięwzięcia, co do zasady nie będą ponosiły jakichkolwiek kosztów z tytułu takiej wymiany. Jednakże projektowane przepisy dopuszczają możliwość ustalenia przez gminę zasad wniesienia wkładu własnego przez beneficjenta przedsięwzięcia niskoemisyjnego w postaci pracy wykonywanej na rzecz gminy lub innego wkładu w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. szacowanej wartości przedsięwzięcia niskoemisyjnego.
36 polskich miast na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych w Europie
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz uzasadniała projekt tym, że od kilku lat polskie miasta są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji. W 2016 roku 33 miasta były na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, a w 2018 r. było już ich 36. Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie 45 tys. osób.
W swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że konieczne jest m.in. stworzenie programu osłonowego dla odbiorców "ubogich energetycznie" tj. odbiorców, którzy mają problemy z zapewnieniem podstawowych potrzeb energetycznych w zakresie ogrzewania ze względu na niskie dochody i zły stan budynków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.