Członkinie zespołu regionalnego Mikołowianki, żeńskiej grupy śpiewaczej, odwiedziły Sejm w towarzystwie swoich przyjaciół. Towarzyszył im Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.
- Nie za bardzo interesuję się polityką, ale warto było tu przyjechać i zobaczyć wszystko na własne oczy Gdyby nie prezes Franki, nie mielibyśmy tak udanej wycieczki. Dziękujemy bardzo – powiedziała Andronika Krawiec, dyrygentka zespołu.
Ogromną niespodzianką było spotkanie z Szymonem Hołownią, marszałkiem Sejmu, któremu Mikołowianki zaśpiewały piosenkę.
Z grupą pań ze Śląska spotkał się także poseł Krzysztof Gadowski. Opowiedział im o pracy parlamentarzystów i odsłonił nieco sejmowej kuchni.
- Dziękuję, że jesteście tutaj i że udało się wszystko zorganizować. Jestem posłem od 2005 roku, wcześniej pełniłem funkcję wiceprezydenta Jastrzębia-Zdroju. Staram się wykonywać pracę, którą moi wyborcy mi powierzają. W naszym okręgu wyborczym kluczowymi tematami są transformacja i górnictwo, ale sprawy kobiet i strażaków są mi również bliskie. Na sali widzieliście kilku posłów. Możecie zapytać, gdzie są pozostali. Posłowie są podzieleni na grupy w komisjach. Ja należę do Komisji Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Unii Europejskiej. Każdy poseł pracuje w dwóch, czasem trzech komisjach - opowiadał Gadowski.
- Życzę Wam wielu pozytywnych wrażeń. Tutaj jest demokracja, tutaj dyskutujemy, spieramy się, ale jeszcze nie bijemy się. W innych sejmach już dochodzi do takich sytuacji – żartobliwie zakończył poseł.
Na korytarzu sejmowym kobiety witali śląscy posłowie między innymi Ewa Kołodziej i Łukasz Osmalak.
Zespół regionalny Mikołowianki kultywuje tradycję i ludowe pieśni śląskie. Działa od 1974 roku. To żeńska grupa śpiewacza z własnym zespołem instrumentalnym, ubrana w barwne stroje rozbarskie. W repertuarze posiada pieśni ludowe, patriotyczne, biesiadne, piosenki filmowe, pieśni sakralne oraz przedstawienia obrzędowe, szczególnie adresowane do dzieci. Od lat prezentują lokalne zwyczaje i piosenki najmłodszym mieszkańcom Mikołowa, podczas wizyt w przedszkolach i szkołach. W 2020 roku prowadziły III część projektu "Rękodzielnia" pod hasłem "Dzieci odkrywają tradycje".
Mikołowianki występowały na różnych estradach i zwiedziły wiele miejsc m.in.: Białowieżę, Bieszczady, Moskwę, Rzym, Lwów, Wilno, Berlin, Bamberg, Lazurowe Wybrzeże. Zdobyły wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i konkursach regionalnych oraz krajowych. Zespół otrzymał tytuł "Mikołowianina Roku 2008".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.