Z dziesiątek tysięcy rozmów w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego wynikają setki projektów biznesowych dla Polski, Europy, Śląska - mówił w poniedziałek w Radiu Katowice inicjator i organizator rozpoczynającego się we wtorek wydarzenia Wojciech Kuśpik.
Tegoroczny 16. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa od 7 do 9 maja. Jego wiodącymi tematami będą transformacja i bezpieczeństwo. Gośćmi specjalnymi otwarcia wydarzenia będą premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
- Wszystko wskazuje, że rzeczywiście będziemy mieli mocne otwarcie kongresu. To jest Europejski Kongres Gospodarczy, także cieszy nas to, że ważne osoby w Europie są na kongresie i mówią o ważnych sprawach dla Polski i całej Europy - powiedział Kuśpik.
Zaznaczył, że w kongresie biorą udział politycy, przedstawiciele różnych środowisk, samorządowcy, naukowcy, ale głównymi gośćmi są przedsiębiorcy i managerowie.
- Oni podkreślają, że to jest najbardziej efektywna biznesowo dla nich impreza - wskazał.
- Jeżeli w jednym czasie, w jednym miejscu, spotyka się i rozmawia ze sobą 11 tys. osób - według naszego badania to jest ponad 100 tys. rozmów, spotkań - to jeżeli mały procent z tego zakończy się konkretnym projektem, a często słyszymy, że tak jest, że na podstawie tych rozmów powstaje inwestycja, projekt biznesowy, to z tego są setki bardzo konkretnych projektów dla Polski, dla Europy, też dla Śląska - stwierdził organizator EKG.
- Na Śląsk przyjadą najważniejsi inwestorzy, którzy inwestują w tej części Europy, globalne firmy, najwięksi polscy przedsiębiorcy. Oni widzą Śląsk, Katowice, (Górnośląsko-Zagłębiowską) Metropolię. A ponieważ nie inwestuje się w miejscach, których się nie zna, których się nie widzi, to jest ogromna szansa, żeby pokazać, jaki jest potencjał Śląska - ocenił.
Nawiązując do wiodących tematów 16. edycji, EKG Kuśpik wskazał na trudny moment w Europie - konteksty wojny za jej granicą, sytuacji geopolitycznej i innych wyzwań społeczno-gospodarczo-środowiskowych.
- Musimy przechodzić transformację każdej dziedziny naszego życia: transformację gospodarczą w kierunku bezpieczeństwa gospodarczego i trochę zmiany przemysłu na przemysł obronny, transformacje energetyczną, byśmy byli niezależnie energetycznie, byśmy produkowali energię przyjazną dla klimatu; każdy z nas przychodzi transformację technologiczną, bo technologie bardzo szybko się zmieniają - wymienił.
- Przyszłość to jest stała zmiana i stała transformacja, do której powinniśmy być dobrze przygotowani - podkreślił inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Chcemy zachęcić do tego, żeby podczas kongresu jak najwięcej rozmawiać, żeby różne strony ze sobą rozmawiały, były otwarte na dialog. Nie da się robić dobrych regulacji, zmieniać Polski, bez takiego otwartego dialogu różnych środowisk. Kongres zawsze był miejscem otwartym. Zawsze podkreślaliśmy, że misją kongresu jest to, aby w Katowicach, na Śląsku, prowadzić taki otwarty dialog - podsumował Wojciech Kuśpik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.