Wychwytywanie CO2, lepsze powietrze, zrównoważony rozwój – leśne gospodarstwa węglowe spełniają te cele, ale Unia nadal się zastanawia. O co tak naprawdę chodzi?
Leśne gospodarstwa węglowe - pomysł Lasów Państwowych lansowany przez resort środowiska - docelowo mogą wychwycić nawet 20 proc. emisji dwutlenku węgla wskazanych w zobowiązaniach Polski. Niestety unijne struktury podchodzą do pomysłu jak do jeża. Byłby on korzystny dla Polski, Słowacji, Czech, Austrii, czyli państw o dużej powierzchni lasów. Interesu w przeforsowaniu go nie mają raczej Niemcy i Francja. Czy z tego powodu propozycja leży odłogiem? Nie wiadomo kiedy, a nawet czy w ogóle pomysł zostanie przez unijne struktury wsparty.
Czekamy na wyższy limit
- Leśne gospodarstwa węglowe, jako pomysł rozliczania pochłaniania CO2 przez lasy w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS) nie spotykał się ze zrozumieniem w UE - ani w Radzie, ani w Parlamencie, a przecież działania UE powinny zachęcać do tworzenia systemu dodatkowych działań w leśnictwie. Choć w raporcie Norberta Linsa na temat sektora LULUCF (użytkowanie gruntów i leśnictwa – przyp. red.) pojawiła się propozycja zwiększenia limitu jednostek emisji z tytułu gospodarki leśnej z 3,5 do 7 proc. emisji państw członkowskich, to negocjacje na ten temat jednak nadal trwają i trudno przewidzieć ich ostateczny wynik. Mam nadzieję, że limit zostanie zwiększony - takie rozwiązanie byłoby dla nas korzystne – mówi Jadwiga Wiśniewska, europosłanka PiS.
Leśnicy chcą ograniczyć CO2 w atmosferze przez dosadzanie takich gatunków drzew jak np. buki. Program pilotażowy ma być prowadzony w kilkudziesięciu nadleśnictwach od teraz do roku 2026. Lasy Państwowe szacują, że zrealizowanie koncepcji pozwoli na zaabsorbowanie w ciągu 10 lat około 40 mln t CO2!
Obecnie w pilotaż zaangażowało się 26 nadleśnictw z całego kraju, w tym cztery z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach: Herby, Koszęcin, Ustroń i Wisła.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polska NIE JEST w czołówce zalesienia. Jest średniakiem. Powielacie nieprawdę. Te prawie 30% lasów w Polsce to ledwie 19 miejsce w UE.