Górnictwo - Polska Grupa Górnicza

Lista artykułów

Rozpoczęła się digitalizacja ruchu Bielszowice

Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej to kolejna kopalnia (obok ruchu Wujek), w której Polska Grupa Górnicza rozpoczęła proces digitalizacji dziedzictwa górniczego.

Fedrują na dwie ściany - taniej, bezpieczniej i oszczędniej

Przed dwoma laty po raz pierwszy w historii łaziskiej kopalni, przy obcince ściany i wykonaniu kanału transportowego, zastosowana została siatka z włókien poliestrowych. Kopalnia Bolesław Śmiały należy do najbezpieczniejszych w Polskiej Grupie Górniczej.

Digitalizacja ruchu Wujek rozpoczęta. Utrwalono zakład przeróbczy i torowiska

28 kwietnia 2026 roku rozpoczęto prace digitalizacyjne obejmujące obiekty powierzchniowe i podziemne, a także ruchomości i nieruchomości zlokalizowane na terenie Ruchu Wujek. W pierwszej kolejności utrwalono m.in. zakład przeróbczy oraz torowiska na powierzchni. Działania te są efektem umowy o współpracy zawartej pod koniec ubiegłego roku z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, której celem jest zachowanie obiektów dziedzictwa kulturowego związanych z górnictwem węgla kamiennego.

Pierwsza grupa pracowników PGG skorzystała już z urlopów górniczych

Pierwsza grupa pracowników PGG skorzystała już z urlopów górniczych w ramach instrumentów osłonowych wynikających ze znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - poinformowała górnicza spółka.

Jankowice

Ruch Jankowice: Dwie ściany i metan pod kontrolą

Ruch Jankowice kopalni ROW fedruje dwiema ścianami. Roboty przygotowawcze realizowane są obecnie w siedmiu przodkach. Poczyniono również inwestycje w bezpieczeństwo pracy załogi. Już niedługo wybiegi eksploatowanych ścian sięgać będą dwóch kilometrów. 

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

Ruszyła wypłata odpraw. Pierwsze pieniądze trafiają już do górników

W Polskiej Grupie Górniczej rozpoczęła się realizacja programu jednorazowych odpraw pieniężnych (JOP). Po podpisaniu umowy z Ministerstwem Energii 19 marca 2026 roku spółka otrzymała środki na wypłatę świadczeń, które trafiają już do pierwszych uprawnionych pracowników. Jak dotąd z programu skorzystało 586 osób - poinformowała w komunikacie górnicza spółka.

Już po spotkaniu w sprawie zwałowiska przy szybie Leon IV

W Rydułtowach odbyło się kolejne spotkanie dotyczące regulacji cieku Nacyna oraz w sprawie działań związanych z likwidacją zapożarowania zwałowiska przy szybie Leon IV. Chodzi o hałdę Szarlota.