Po szychcie

Lista artykułów

Zaslepka

Szachiści uczcili pamięć górników z Wujka

W minioną niedzielę w Domu Kultury kopalni Wujek odbył się Memoriał Szachowy „Dziewięciu z Wujka” poświęcony pamięci górników poległych podczas pacyfikacji kopalni w 1981 roku.Organizatorem imprezy był Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek oraz Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.- Pragniemy w tej formie uczcić pamięć górników, którzy

Zaslepka

Mikołaj zawita do kopalni Bolesław Śmiały

Dzieci pracowników kopalni „Bolesław Śmiały” nie mogą się już doczekać, kiedy przyjdzie Mikołaj. Jak poinformował nas Ryszard Rogalski, przewodniczący zakładowej organizacji Związku Zawodowego „Kadra”, dziadek z siwą brodą i workiem pełnym prezentów zapowiedział w grudniu aż dwie wizyty. Pierwszy raz pojawi się w kręgielni przy Domu Kultury w Łaziskach Górnych 6

Zaslepka

W Brzeszczach już myślą o feriach

W kopalni „Brzeszcze” nastroje związane z górniczym świętem powoli opadają. 23 listopada br. odbyła się zakładowa uroczystość z okazji Dnia Górnika. Wszyscy więc odetchnęli, a ponieważ spadło trochę śniegu, co poniektórzy zaczęli już myśleć o zimowym wypoczynku. Pracownicy socjalni również. Zimowy sezon 2008 zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Dzieci górników będą

Zaslepka

Artyści na start

 W dniach od 5 do 7 grudnia br. w cechowni poziomu 500 kopalni „Piast” będzie można oglądać prace artystyczne pracowników zakładu. Akcję zorganizowali animatorzy z pracowni rzeźby klubu kulturalnego „Pyrlik”. – Czekamy na wszystkich zdolnych, którzy w wolnych chwilach poświęcają się pracom artystycznym, malują, rzeźbią lub rysują. Wystawa organizowana jest

Zaslepka

Konkurs Vattenfall i „TG” przedłużony

Z uwagi na duże zainteresowanie szkół drugą edycją konkursu „Promienie Śląska”, jego organizatorzy – „Trybuna Górnicza” i koncern Vattenfall – postanowili przedłużyć termin składania prac do 31 grudnia br. Przypomnijmy, że tegoroczny konkurs poświęcony jest zagospodarowaniu Kopca „Powstańców Śląskich” w Piekarach. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy,

Zaslepka

Uroczyste świętowanie

Górnicy kopalni „Marcel” szykują się do uroczystych obchodów barbórkowych. Podczas akademii zakładowej w piątek, 30 listopada, najbardziej zasłużonym wręczone zostaną tradycyjne lampki górnicze. – To taki nasz zwyczaj. Lampki są wspaniałe, zdobione i co najważniejsze, zupełnie dobrze funkcjonują. Wystarczy tylko zaopatrzyć je w karbid i można świecić – śmieje się

Zaslepka

Najpiękniejszy kolor? Czarny!

Franciszek Kurzeja miał niewiele ponad 14 lat, gdy poszedł na pierwszą szychtę w kopalni Gdy się ma za sobą 50 lat pracy twórczej, to nie szuka się uciechy na karczmie piwnej. Dlatego Franciszek Kurzeja nie będzie hucznie obchodził tegorocznej Barbórki. Już nie te lata, nie to zdrowie, by wybierać się na biesiady z kumplami. Przygotowuje się do jubileuszowego wernisażu swoich

Zaslepka

Powstaje serial i książka o katastrofach górniczych

Ubiegłoroczny dramat w kopalni "Halemba" rozgrywał się na oczach niemal całej Polski. Zadziałała nie tylko magia bezpośrednich relacji telewizyjnych. Ludzie jednoczą się w ekstremalnie trudnych sytuacjach, chcą być blisko tych, co ocaleli i tych, którzy stracili najbliższych. To zapotrzebowanie stara się zaspokoić reżyser Radosław Dunaszewski, przygotowując dla TVN serial