Po szychcie

Lista artykułów

Gornicze GOLA

Górnicze klimaty

Wystawę „Sześćdziesiątka” przygotowaną przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych wraz ze Śląskim Oddziałem Związku Polskich Artystów Fotografików można oglądać jeszcze do końca stycznia w pałacu „Pod filarami” w Czeladzi. W tej przedwojennej willi dyrektora kopalni Saturn od blisko roku działa galeria, w której prezentowane są głównie wystawy

Zaslepka

Konkurs TG i Vattenfalla rozstrzygnięty

Dobiegła końca kolejna edycja konkursu „Promienie Śląska” zorganizowanego przez redakcję „TG” wespół z koncernem energetycznym Vattenfall. Tym razem szukaliśmy najlepszych pomysłów na zagospodarowanie Kopca Powstańców Śląskich w Piekarach. W miniony piątek w piekarskim magistracie obradowało jury konkursu. W sumie napłynęło ponad dwadzieścia projektów, z których

Zaslepka

Cała sztuka to umieć zejść

Magdalena Jawień – chemiczka z Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego – z dalekiego Nepalu przywiozła do Polski wstrząsające wspomnienie. Na szczęściu ulotne, ponieważ był to zapach pogrzebu, czyli palonych zwłok i ciężkiego dymu, unoszącego się nad rzeką.Nie po takie wrażenia jechała w Himalaje z 14-osobową ekspedycją późną jesienią ubiegłego roku. Dlatego

Zaslepka

Górnik z plakatu zaprasza na Karnawał Komedii

Przez dziesięć dni, począwszy od 11 stycznia, miłośników teatru bawić będzie Katowicki Karnawał Komedii. Udział w przeglądzie potwierdzili, między innymi: Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Ewa Kasprzyk, Joanna Szczepkowska, Marzena Trybała, Hanna Śleszyńska, Jerzy Stuhr, Krzysztof Tyniec i Paweł Małaszyński.– Na deskach Teatru Korez i Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego

Zaslepka

A miał być leśnikiem...

Jacek Pawlas skończył technikum górnicze w 1991 r. i zaczął pracować w kopalni „Zofiówka”. Trzy lata później został przyjęty do drużyny ratowniczej. Jako ratownik radził sobie bardzo dobrze, czego dowodem jest jego obecne stanowisko: zastępca kierownika kopalnianej stacji ratowniczej.Dlaczego Jacek Pawlas chciał zostać ratownikiem górniczym? – Zadecydowała o tym moja

Zaslepka

Długodystansowiec w wieżowcu

Dobry wynik uzyskał podczas ostatnich mistrzostw Polski w bieganiu po schodach (6 bm.) występujący w barwach „Trybuny Górniczej” Leszek Mielcarek z Bytomia. Z czasem 3 min 27 sek. zameldował się na 30 piętrze katowickiego wieżowca ALTUS jako drugi w kategorii 50-latków. Na prawie stu startujących w ogólnej klasyfikacji Mielcarek zajął 29 lokatę. To jego najlepszy dotychczasowy

Zaslepka

IX Mistrzostw Polski Górników w Narciarstwie Biegowym tuż, tuż

W ostatnią niedzielę stycznia (27 bm.) po raz dziewiąty na Kubalonce mają się spotkać uprawiający narciarstwo górnicy.Organizatorem IX Mistrzostw Polski Górników w Narciarstwie Biegowym – podobnie jak poprzednich edycji – jest Związek Zawodowy Górników w Polsce przy Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów SA. Tradycyjnie też mistrzostwa zostaną rozegrane

Zaslepka

Górnik z dyplomem artysty

Można wierzyć lub nie, ale Leszek Duży po ukończeniu wyższych studiów plastycznych nie zastanawiał się długo, gdzie szukać pracy. Wybrał... górnictwo, a konkretnie kopalnię Wujek. Jak sam powiada, przemawiało za tym kilka powodów, zwłaszcza dwa: przyzwoite pieniądze i odroczona służba wojskowa. Takie były czasy. Nie załamał się, gdy mu powiedziano: „Czeka cię