Po szychcie

Lista artykułów

Zaslepka

Z notatnika Beaty Piechy van Schagen

Z „Kleofasa” do „Staszica”Jak zazwyczaj się to dzieje, wizerunki świętej Barbary, znajdujące się kopalniach przeznaczonych do likwidacji, przekazywane są kościołom, muzeom albo czynnym jeszcze zakładom. Zgodnie z tym zwyczajem obraz ze stacji ratowniczej kopalni „Kleofas” przeniesiono do siedziby Związku Zawodowego Ratowników Górniczych przy kopalni „Staszic”.Duże

Zaslepka

Tysiąc srebrnych monet

Od ubiegłego czwartku czynna jest wystawa: Historia co węglem i srebrem pisana czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim. Wzbogaciła ona stałe ekspozycje Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Nawiązuje do wcześniejszej prezentacji dziejów przemysłu wydobywczego w tej palcówce, która przeszła w ostatnim czasie gruntowny remont.– Wykorzystaliśmy dawne eksponaty i

Zaslepka

Lechia świętowała tytuł

Grad bramek, chwila wspomnień i biesiada w męskim gronie na zakończenie sezonuWprawdzie rozgrywki Śląskiej Ligi Amatorów zakończyły się kilka tygodni temu, ale czym byłby ten sezon, gdyby nie pożegnalny mecz mistrza. Lechia ZZG Wujek Katowice, bo ona w tym sezonie była najlepsza, podejmowała podkrakowski Potok, drużynę A-klasową, ze sporymi ambicjami, ale z niewielkimi

Zaslepka

Nie jesteśmy chłopcami do bicia

Rozmowa z Joachimem Langerem, prezesem GKS JastrzębiePiłkarze drugiej ligi zakończyli już rundę jesienną. Jak pan ocenia występy GKS-u Jastrzębie?Jesteśmy beniaminkiem, który po 17. latach wrócił do drugiej ligi. W rundzie jesiennej zajęliśmy siódme miejsce, najwyższe spośród drużyn, które awansowały do tej klasy rozgrywek. Uważam, że to bardzo dobry wynik, spełnienie

Zaslepka

Ratownicze biesiady w cieniu meczu z Belgami

Trudno w to uwierzyć, żeby aż 550 osób mogło bawić się podczas karczmy piwnej, ale właśnie tylu uczestników zgromadziła biesiada, zorganizowana w ostatnią sobotę przez Związek Zawodowy Ratowników Górniczych, działający przy rudzkiej kopani „Bielszowice”. Bielszowickie biesiady urządzane są w wyłącznie męskim gronie, bo, jak mówi przewodniczący związku Bogdan

Zaslepka

Najpierw „wajchował”, teraz zarządza

Dariusz Łabaciej w kopalni „Zofiówka” pracuje już prawie 16 lat. Aktualnie, od trzech lat, jest dysponentem kopalnianej kolei podziemnej. – Kieruję ruchem lokomotyw na poziomie 705 i 830 – opisuje pokrótce swoje obowiązki Łabaciej.To kierowanie polega na tym, żeby różnego rodzaju materiały i sprzęt dotarły na czas do górników pracujących w ścianach wydobywczych lub

Zaslepka

Kopalnie nie tylko w fotografii

70 prac wpłynęło na konkurs fotograficzny pt. Kopalnia: człowiek – środowisko – technika. Zostanie rozstrzygnięty już w piątek (23 listopada br.) podczas uroczystego seminarium zorganizowanego z okazji 85-lecia Wyższego Urzędu Górniczego. Obrady odbywać się będą w sali audytoryjnej Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach (plac Europy 1). Przed uroczystością

Zaslepka

„Solidarność” górą

Turniej Piłki Siatkowej rozpoczął cykl imprez sportowych towarzyszących obchodom Barbórki 2007. Siatkarze spotkali się w niedzielę w Rybniku-Boguszowicach. W turnieju, zorganizowanym przez Dział Administracyjno-Socjalny KWK „Jankowice” wystartowało osiem drużyn. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki.Zwyciężyła reprezentacja NSZZ „Solidarność” w składzie: Władysław