Rok temu Mariola Sołtysik i Natalia Pasierbek – studentki pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego – wymyśliły projekt, mający opowiadać o najnowszej historii Śląska poprzez ludzkie losy. Efekty ich pracy można było obejrzeć w Galerii Szyb Wilson w Katowicach.
Przedsięwzięcie było wielowymiarowe: złożyły się na nie spektakl teatralny, reportaż fotograficzny, instalacja, videoart oraz wystawa archiwaliów. Projekt zaprezentowany przez studentki nosi tytuł „Ja-Przestrzeń. Próba oswojenia”. Mariola Sołtysik, która przyjechała na Śląsk pięć lat temu z Małopolski opowiada, że region ją zachwycił. Zainteresowała się śląską historią, dotarła w ten sposób do dziejów Nikiszowca.
Wraz z koleżanką Natalią Pasierbek, która ma już za sobą realizację scenografii do spektakli teatralnych poświęconych Śląskowi, postanowiły ukazać historię Nikiszowca przez pryzmat biografii jego mieszkańców. Główną osią projektu jest spektakl „4 historie z Nikiszowca”. Dopełnieniem spektaklu jest wystawa, pochodzących ze zbiorów prywatnych, archiwalnych fotografii, pamiątek i listów ukazujących codzienne życie Nikiszowian sprzed lat.
Współczesny obraz życia Nikiszowca ukazany został poprzez wystawę fotografii reportażowej. Autorami czterech fotoreportaży, ukazujących historię kolejnych osób, są Radosław Kaźmierczak i Karolina Sobel. Czwartą częścią projektu jest video-art, w którym dwie starsze mieszkanki dzielnicy opowiadają o swoich wspomnieniach z okresu okupacji i lat stalinizmu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.