Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Modlili się za pomyślność górników
2 lutego 2023
Dzielny Elf taty górnika!
30 stycznia 2023
Unia popełnia surowcowe samobójstwo
30 stycznia 2023
Perełka Muzeum Węgla Kamiennego
28 stycznia 2023
Biedaszyby znowu w Rudzie Śląskiej
23 stycznia 2023
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
8 października 2011 Trybuna Górnicza

Dzień w kopalni bazaltu

Plany Kopalni Bazaltu Lubień zakładają w przyszłym roku zwiększenie produkcji do poziomu 800 tysięcy ton.
fot: Jerzy Chromik

Nieobeznanych z górnictwem skalnym ta gałąź wydobycia może zaskakiwać. Oto jest piękny, jesienny dzień, tuż przed dziesiątą rano i z parkingu przed kantorem Kopalni Bazaltu Lubień wyrusza sznurek aut, wypełnionych górnikami w jaskrawożółtych kamizelkach i hełmach. Ewakuacja?

Jednak ta flotylla zawraca kilkaset metrów dalej i zatrzymuje się przed tablicą, wyznaczającą strefę bezpieczeństwa. Jasne: zaraz będzie strzelanie. Trzykrotne meldunki przez radiotelefon, trzykrotnie ponawiane alarmowe zawodzenie syreny i w końcu czuć stłumiony wybuch i ledwo wyczuwalne drżenie gruntu pod stopami. Drugiemu, donośniejszemu towarzyszy kamienny "wulkan" i chmura pyłu. Koń na pastwisku opodal ani drgnie, dwa koty obok kantoru dalej w najlepsze śpią. Wyraźnie rozemocjonowani są natomiast dżentelmeni w hełmach i kamizelkach. Nie, oczywiście, wcale nie strzelaniem, lecz egzaminatorem, przed którym za chwilę będą musieli potwierdzić swoje górnicze kwalifikacje.

Słoneczny handicap
Życie w należącej do Grupy Lafarge kopalni biegnie jednak swoją naturalną, utartą koleją. Z otoczenia budynku biurowego serpentynami wzdłuż coraz niższych "półek" bazaltowych pokładów pełzną gigantyczne wozidła technologiczne, koparki, ładowarki i "wanny" do wywożenia urobku. Jednocześnie w ruch idą wszystkie maszyny ciągu technologicznego: kruszarki, zespół przesiewaczy, system taśmociągów. Operujący nimi górnicy prawie w ogóle nie są już widoczni ze swoich kabin. I oni, i kierownik ruchu zakładu Marcin Religa, absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, cieszą się piękną, słoneczną pogodą z końca września. Bo deszcz to kłopoty i dodatkowa harówa.

- Kiedy z góry leje, taśmy się ślizgają, trzeba się mocno napracować, aby wszystko szło bez zakłóceń, toteż uruchamianie produkcji trwa dużo dłużej niż w tak komfortowych warunkach jak dziś. Zimą, kiedy przyciśnie jeszcze mrozem, oprócz konserwacji maszyn na ogół się szkolimy. Gwałtownie topnieje też o tej porze roku popyt, bo przecież także na drogach nic się wtedy nie dzieje - tłumaczy uzależnienie od tej pogodowo-sezonowej huśtawki inżynier Religa.

Słońce w kopalni odkrywkowej, to więc przede wszystkim najwyższa wydajność. Lubień produkuje rocznie w granicach 600-700 tys. t bazaltowego materiału w pięciu podstawowych frakcjach, począwszy od piasku w granicach 0-2 mm po ziarna 11-16 mm, nie licząc mieszanek. W najlepszych miesiącach, a więc w szczególnie sprzyjających skalnym górnikom warunkach, produkcja sięga 60 tys. t.

Strona 1 z 2
1
2

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (12) pokaż wszystkie
 • Lichota Eugeniusz 18 stycznia 2015 20:22:24
  Profile Avatar

  Panie TĘŻYZNA! Zapraszam do zapoznania się faktami. Fakt! Artykuł stary. Problem pozostał! Nic a nic Pan nie rozumie.

 • Tężyzna 30 listopada 2014 12:04:45
  Profile Avatar

  Panie Lichota, gratuluje pomysłu, aby pisać komentarze do tekstu sprzed ponad 3 lat. Trzeba mieć dobra pamięć i być bardzo zawziętym, by się tak wygłupiać. Życzę powodzenia :)

 • Lichota Eugeniusz 29 listopada 2014 15:57:39
  Profile Avatar

  Do STAŁEGO CZYTELNIKA! W głowę to się nich puka ten co nie wie o co chodzi. Był artykuł, był tekst, i to tendencyjny. Jak nie wiesz Pan o co chodzi to się Pan nie wtrącaj. T.G. wydrukowała więc mam prawo komentować. Zapraszam do zamieszkania przy kopalni. Konkretnie w terenie górniczym, 275m od obszaru górniczego. Moje miejsce pracy 30m od miejsca prowadzenia robót strzałowych. Pozdrawiam plując pyłem.

 • Lichota Eugeniusz 29 listopada 2014 15:46:57
  Profile Avatar

  W lipcu 2014 roku w kopalni, w Lubieniu były robione badania zapylenia w terenie. Jak je robiono, pozostawię bez komentarza. !2 listopada 2014 roku były robione sonometrem badania hałasu. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie następujące fakty. Dopiero w 2009 roku zostały usypane wały ziemne, które miały chronić wieś i najbliższe środowisko przed hałasem i pyleniem. 30 listopada 2014 wały zostały rozebrane. Pył i hałas mają drogę wolną. Pogorszenie natychmiastowe. Kogoś się ogłupia. 500 znaków to

 • Stały czytelnik 30 października 2014 21:46:01
  Profile Avatar

  Panie Lichota, zostaw pan red. Chromika w spokoju. Jakby pan uważniej czytał materiały na tym portalu, to by pan zauważył, że od dłuższego czasu wśród autorów nie pojawia się nazwisko redaktora, którego się Pan czepiasz. Może czasem zamiast palcem w klawiaturę lepiej stuknąć się w czubek głowy, żeby przebudzić się i włączyć myślenie, a nie wywoływać to tablicy kogoś, kogo nie ma.

 • eugeniusz lichota 30 października 2014 21:33:38
  Profile Avatar

  Od ostatniego wpisu nic się nie poprawiło. Raczej się pogorszyło. Zastanawiam się dlaczego dziennikarz Pan Chromik nie podjął rękawicy. Natychmiast potrzeba powołać policję ochrony środowiska. Do zielonych Udostępnię masę materiałów do wykorzystania do odszkodowań. Obecnie standardy ochrony środowiska to kpina.

 • eugeniusz lichota 30 października 2014 21:26:55
  Profile Avatar

  Minęło bardzo dużo czasu nic się nie zmieniło. Pan Chromik nie ma odwagi by zająć swoje stanowisko. Apeluję aby powstała policja ekologiczna. Do zielonych Mam Masę dokumentacji do wykorzystania.

 • Eugeniusz Lichota 1 czerwca 2013 20:56:29
  Profile Avatar

  Mieszkańcu Lubienia przedstaw się. Czego się boisz?

 • Mieszkaniec Lubienia 9 maja 2013 15:09:35
  Profile Avatar

  Popieram w 100% opinię Pana Lichoty. Działalność kopalni jest bardzo uciążliwa. Pozwolę sobie opisać kilka - codziennych - przypadków: 1. Przydomowy ogródek - wszystkie warzywa i owoce zasypane grubą warstwą pyłu bazaltowego. Gdy na taki pył spadnie deszcz, to powstaje niemal "betonowa" warstwa na naszych uprawach. 2. Zwierzęta gospodarskie - pies i kot wyglądają tak, jakby nigdy nie były kąpane (mają zniszczoną sierść). Do tego pies ma kłopoty z oddychaniem, gdyż "burze pyłowe" (a róża wiatrów jest bardzo niekorzystna) powodują u niego coś w stylu kaszlu. Weterynarz mówi jasno - wpływa na to wszechobecny pył. 3. Brak możliwości otwarcia okien w domu. Latem męczymy się w niewietrzonych mieszkaniach. Małe dziecko leży zapocone w swoim łóżeczku i chłodzimy je wentylatorem. Panie "redaktorze" - więcej obiektywizmu i rzetelności w przygotowywaniu materiału. Takiego klakierstwa już dawno nie widziałem - lepiej cały ten "artykuł" nazwać materiałem zamawianym, lub reklamowym. Wtedy mielibyśmy jasność. Zapraszamy Pana "redaktora" do Lubienia. Nomen omen, gdy świeci "słońce w kopalni odkrywkowej".

 • Lichota Eugeniusz 30 marca 2013 17:51:28
  Profile Avatar

  Może ktoś zechciałby sprawdzić dlaczego dopiero teraz, po 10 latach montują urządzenia do ograniczenia pylenia. Oczywiście chodzi o kopalnię w Lubieniu. Może jest jakiś uczciwy dziennikarz i sprawdzi jak wygląda środowisko przy kopalni. Dlaczego kopalnia pracuje niezgodnie z zapisami zawartymi w Raporcie Oddziaływania na środowisko. Na pewno przyjedziecie i sprawdzicie jak zamontują i uruchomią urządzenia w które kopalnia miała byc wyposażona w 2003 roku, a montowane sa dopiero teraz. Ponad 10 lat się ślizgali na propagandowych artykułach. Takich jak Dzien w Kopalni Lubien. Pozdrawiam.

 • Lichota Eugeniusz 28 listopada 2012 14:05:12
  Profile Avatar

  Szanowny Panie Jerzy Chromik. Z obiektywnym dziennikarstwem nie ma Pan nic wspólnego Aby być obiektywnym należy zapytać o stan faktyczny najbliższych sąsiadów kopalni Lubień. Z chwilą uruchomienia produkcji w kopalni doświadczamy silnego pylenia, hałasu i niebezpiecznych wstrząsów budynków podczas robót strzałowych. Wyposażenie kopalni nie ma nic wspólnego z tym co deklarowano, i z tym co jest w dokumentach prawa miejscowego. Podczas robót strzałowych mój pies chce urwać smycz, trzęsie się jakby było minus sto stopni. To co pisze Pan o zachowaniu zwierząt to totalna bzdura. Podczas robót strzałowych w mieszkaniu otwierają się drzwi, brzęczą talerze w meblach. Popękały sufity i ściany. Na czas robót strzałowych mam ograniczony dostęp do swoich własności. Powoduje to wymierne straty. Odłamki skalne dolatują na moje przyległe uprawy. Dyrekcja kopalni nie wywiązuje się w tym zakresie z obowiązków ustawowych. Pył jest wszechobecny. Najbardziej szkodzi zdrowiu. Bardzo utrudnia prace w polu, dyskwalifikuje plony do sprzedaży. Należy zapytać ile ton pyłów odzyskano z pochłaniaczy, kiedy i dlaczego zamontowano obudowy i zraszacze. Burze pyłowe latem to codzienność. Taka burza rozpędziła imprezę którą sponsorowała kopalnia. Służę dowodami. Zapraszam by pokazać prawdę. Obiecano nam w 2002 roku,że powstająca kopalnia będzie pracować na jedną zmianę od poniedziałku do piątku , w soboty miały być remonty. Obecnie pracuje na dwie zmiany od 6 do 22 od poniedziałku do soboty,niekiedy w dni świąteczne, coraz częściej przed 6 rano i po 22 w nocy. Były kierownik P. Podsiedlik odgrażał się , że jak będą chcieli to uruchomią zmianę nocną. Kopalnia według pierwszych dokumentów miała produkować 350 tys. ton. Obecnie 700 tys. ton. Uciążliwość wzrosła dwukrotnie. Jako najbliższy sąsiad kopalni uzbroiłem się w cierpliwość. Kopalnia miała zakończyć działalność najpóźniej w 2016 roku. Niestety. Po mimo wielu skarg , Władze gminy ( pod kołdrą) przychyliły się do przedłużenia koncesji na wydobycie do 2022 roku. Nie mam żadnej pewności, że po tym roku nie zrobią tego ponownie. Niby wszystko zgodnie z prawem, jednak bardzo nieelegancko. Uważam, że wprowadzono Pana w błąd,lub był to artykuł na zamówienie. Co z Pana etyką dziennikarską? Służę bardzo bogatą dokumentacją zgromadzoną w przedziale czasu 2003-2012 r. Także taką w jaki sposób są lobbowane władze lokalne, jak i mieszkańcy. Z poważaniem Lichota Eugeniusz

 • sąsiad kopalni 20 listopada 2011 20:09:47
  Profile Avatar

  Jak zwykle reportaż jest tendencyjny. proszę o fachowośc. nie róbcie wiochy z porządnej wsi proszę o pilny kontakt.

 • FRIUL
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Pracują w kopalni, okradają swoich kolegów
27 stycznia 2023
28234 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]