Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, eksperta rynku energii, polski rząd nie wykorzystał prezydencji w Unii do zdecydowanych działań na rzecz ochrony energetyki węglowej - informuje portal cire.pl. Zdaniem eksperta obok działań przeciwstawiających się szybszej redukcji CO2, zabrakło polskich propozycji rozwiązań w tym zakresie.
Andrzej Szczęściak, w ramach zaproszenia Fundacji Demokratycznej, w środę (5 października) ocenił działania polskiej Prezydencji w stosunku do energetyki. Ekspert zauważył, że została ona niejako "wciśnięta" pomiędzy inne priorytety. Jego zdaniem zabrakło bardziej zdecydowanych działań polskiego rządu w tym zakresie. Zwłaszcza w stosunku do propozycji redukcji emisji dwutlenku węgla - czytamy na portalu cire.pl.
- W sprawie klimatu najwięcej wydarzyło się przed naszą Prezydencją. Polska zablokowała plany pani komisarz (duńskiej komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard - red.), która chciała, by Unia zwiększyła redukcje emisji dwutlenku węgla z 20 do 30 proc. w 2020 roku. Za raz po tym Polska potwierdziła swój sukces na arenie Parlamentu Europejskiego. Ten sam projekt pani komisarz przepadł tam dużą większością głosów. Podczas prezydencji temat redukcji emisji CO2 nie był jednak zbyt mocno poruszany - ocenia Szczęśniak.
- Jedyną poważna dyskusję w tym zakresie podjął pan premier Pawlak w czasie nieformalnego spotkania unijnych ministrów ds. energii 19 września we Wrocławiu. Jak widać z wypowiedzi, stara się on, by kraje członkowskie mogły suwerennie podejmować decyzje o swoim miksie energetycznym. To niestety jest jedyny ślad działań w tym zakresie - mówi ekspert.
Zdaniem uczestników debaty podsumowującej pierwszą połowę polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej brak polskich propozycji klimatycznych zostawia "puste pole do działań w tym zakresie". - To oznacza, że po polskiej Prezydencji klimatem i energetyką zajmie się duńska Prezydencja, która jak wszyscy wiemy, nastawiona jest przeciwko węglowi - ocenia jeden z uczestników spotkania.
Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, eksperta rynku energii, polski rząd nie wykorzystał prezydencji w Unii do zdecydowanych działań na rzecz ochrony energetyki węglowej. Obok działań przeciwstawiających się szybszej redukcji CO2, zabrakło polskich propozycji rozwiązań w tym zakresie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.